ثبات اقتصادی و حمایت از تولید با این بخشنامه اتفاق نخواهد افتاد

570764 خبر ناگهانی

به گزارش گروه سیاسی ایسکانیوز، شصت و دومین مجمع عمومی عادی و فوق العاده بانک مرکزی صبح امروز یکشنبه با حضور آیت الله سید ابراهیم رئیسی رئیس جمهور برگزار شد.

در این جلسه علی صالح آبادی رئیس کل بانک مرکزی گزارشی از نتایج مالی سال 1400 و همچنین شاخص های مالی سال 1401 ارائه کرد.

بیشتر بخوانید:

رئیس جمهور پس از استماع این گزارش به مواردی از جمله کاهش نرخ تورم، افزایش صادرات، جمع آوری درآمدهای ارزی کشور، کاهش نوسانات دلار، کاهش رشد نقدینگی، افزایش خالص دارایی های خارجی اشاره کرد. وی همچنین حفظ و تقویت ذخایر ارزی کشور گفت: ادامه این اقدامات موجب آرامش مردم و همچنین فعالان اقتصادی خواهد شد.

همچنین در این جلسه بانک مرکزی موظف شد مشکل اضافه برداشت از سوی برخی بانک ها را که انضباط مالی و پولی شبکه بانکی کشور را تحت تاثیر قرار داده است، به صورت جدی رصد کند.

رفع تکلیف باقی مانده سال های گذشته در صورت های مالی، عملیاتی سازی نظر ناظر در صورت های مالی بانک مرکزی، تاکید بر کنترل تورم و رشد نقدینگی، کنترل و نظارت جدی بر بانک ها به ویژه بانک های خصوصی و هدایت اعتبار به سمت فعالیت های تولیدی، کنترل ترازنامه ها. بانک ها و تسهیل دسترسی مردم به تسهیلات بانکی از دیگر مواردی بود که رئیس بانک مرکزی موظف به اجرا و نظارت دقیق کرد.

رئیس جمهور همچنین از بانک مرکزی خواست با تسریع در تسهیل روابط پولی و بانکی با سایر کشورها، خروج اقتصاد کشور از انحصار دلار را با جدیت دنبال کند.

  تجمع معتادان در تهران

رئیسی تاکید کرد: نتیجه اقدامات و عملکرد بانک مرکزی و سایر نهادهای اقتصادی دولت باید در راستای ثبات اقتصادی، امنیت سرمایه گذاری و حمایت از تولید و اشتغال و هر نوع استیصال با هدف تخریب اقتصاد باشد. نظام کشور یا تشویش اذهان عمومی باید مورد توجه جدی قرار گیرد.

وی همچنین گفت: ثبات اقتصادی، امنیت سرمایه گذاری و حمایت از تولید و اشتغال با بخشنامه حاصل نمی شود و مردم در عمل آن را احساس کنند.

رئیس کل بانک مرکزی پیش از سخنان علی صالح آبادی رئیس جمهور با اشاره به برنامه های این بانک برای کنترل تورم و نقدینگی افزود: کاهش 19.7 دهم درصدی نرخ تورم به طور متوسط ​​12 ماهه، کاهش نرخ تورم 12 ماهه. -شاخص قیمت تولیدکننده ماهانه، افزایش 3 برابری وصول ارز در سال 1401 نسبت به سال 1398، رشد 30 درصدی عرضه ارز، کاهش مدت زمان توزیع دارو و تجهیزات پزشکی از 30 به حداکثر 2 روز، با استقرار بازار اجماع، مدیریت بهینه بازار ارز برای پاسخگویی به نیاز متقاضیان، افزایش 5 برابری وصول مطالبات ارزی از دلالان داخلی و خارجی نسبت به سال گذشته، رشد 54 درصدی پرداخت شبکه بانکی به بخش های اقتصادی در سال 1400 رشد 45 درصدی تسهیلات بانکی در 7 ماهه اول سال 1401 نسبت به مدت مشابه سال قبل از اقدامات بانک مرکزی در چند ماه گذشته است.

وی با اشاره به کاهش بیش از 5 واحد درصدی رشد نقدینگی در پایان شهریور ماه 1401 نسبت به مدت مشابه سال گذشته، گفت: رقم رشد نقدینگی از 40.6 درصد در سال 1398 به 39 درصد در پایان شهریور 1400 رسیده است. و در پایان شهریور 1401 به 35 درصد رسید.

  جدیدترین ترندهای دکوراسیون آشپزخانه برای چیدمان بهتر مبلمان

صالح آبادی همچنین به حمایت غیر تورمی بانک مرکزی از بخش تولیدی اشاره کرد و گفت: میزان انتشار سفته (گواهی اعتبار محصولات) به عنوان ابزار تامین مالی با انباشت و نوعی حمایت غیرتورمی از تولید 7.7 هزار میلیارد تومان در سال 1400 تا 7 آبان 1401 به 32 هزار میلیارد تومان رسید که رشد 4 برابری را نشان می دهد.

افزایش پرداخت هزینه ازدواج جوانان از 80 هزار میلیارد تومان در سال 1400 به 86 هزار میلیارد تومان تا آبان ماه 1401، پرداخت 21 هزار میلیارد تومان وام تولد فرزند تا آبان 1401 و افزایش پرداخت تسهیلات شرکت های دانش بنیان از 66 هزار میلیارد تومان. تومان در سال 1400 به بیش از 74 هزار میلیارد تومان تا آبان 1401 از دیگر نکات قابل توجه گزارش رئیس کل بانک مرکزی در این جلسه بود.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید