توپ اشتباه مذاکرات هسته ای در زمین طرفین است

اسفندیار عبداللهی

یک روزنامه نگار

جمهوری اسلامی با لغو تحریم ها به درآمدهای حاصل از توافق هسته ای نیاز دارد، اسرائیل نسبت به گذشته کمترین نگرانی را برای ایران نشان می دهد. دستور کار نشست شورای امنیت سازمان ملل متحد بررسی وضعیت کنونی ایران در برجام بود و البته در کنار این موضوع، اعضا در مورد اعتراضات جاری ایران و سایر فعالیت های جمهوری اسلامی در رابطه با مبادله تسلیحات با روسیه و روسیه گفتگو کردند. روابط با حزب الله، یمن، سوریه و … نیز مورد توجه قرار گرفت.

برنامه جامع اقدام مشترک موسوم به برجام که با آمدن ترامپ به کاخ سفید و ترک آن از هویت خود تهی شد، با آمدن جو بایدن در سال پایانی دولت دوم روحانی، امیدها برای احیای آن افزایش یافته است. اما از سوی دیگر مجلس یازدهم در زمستان 2018. مخالفان برجام سقوط کردند و توانستند بر سر راه برجام -که در وین به کاما و ویرگول نهایی خود نزدیک می شد- سنگ پرتاب کنند و موانعی ایجاد کنند. به نتیجه نمی رسد. آنچه از آخرین ماه‌های دولت روحانی برمی‌آمد این بود که جناح پیروز مجلس تلاش کرد آن را طولانی و به تعویق بیاندازد تا آبروی توافق با طرف‌های برجام به دست دولت روحانی نرسد و حدس بزنید که رئیس کیست. دولت بعدی که قرار بود ماه ها قبل باشد

سیدابراهیم رئیسی بدون توجه به کیفیتی که داشت، در تابستان 1400 کلید ریاست جمهوری را از روحانی گرفت و برجام مهمترین برنامه سیاست خارجی او شد، اما آن را شکست. او مخالفان برجام را مسئول پرونده هسته ای ایران دانست. حسین امیرعبداللهیان جای محمدجواد ظریف نشست و علی باقری کنی پرونده را از سید عباس عراقچی گرفت و در دست گرفت، همین!

  قرارداد رئیس جمهور با ملت لغو شده است

مقصد اصلی سفر امیر عبدالخیان مسکو و دمشق بود و باقری کنی چندین بار به وین رفت و با چندین قاب عکس برگشت. تیم پرونده هسته‌ای جمهوری اسلامی که به نظر می‌رسید ایده جدیدی نداشت، برای نهایی کردن مذاکرات تیم قبلی کاری نکرد و از سوی دیگر، کشورهای غربی (اروپا و آمریکا) دایره تحریم‌ها را افزایش می‌دهند و عمق آن را گسترش می‌دهند. و مطالب هر روز .دادند.

مذاکرات برجام پس از افراط و تفریط غرب عملاً به بن بست رسید به گونه ای که بسیاری از کارشناسان آن را مرده اعلام کردند. به خصوص پس از اوج گیری اعتراضات ملی در ایران و حمایت اروپا و آمریکا از معترضان ایرانی، بحث برجام تا حد زیادی به فراموشی سپرده شد تا اینکه در نشست دیشب شورای امنیت سازمان ملل…

اگرچه در نشست 28 دسامبر شورای امنیت سازمان ملل متحد به جز روسیه موضعی به نفع برجام و جمهوری اسلامی ایران بیان نشد، اما صرف طرح موضوع ما را امیدوار کرد. اما واضح است که سفر وزیر امور خارجه ایران به اردن و دیدار با جوزف بورل که همزمان با نشست شورای امنیت انجام شد، نتایج قابل توجهی به همراه نداشت.

روز گذشته خبرگزاری آناتولی گزارشی از دیدار امیر عبدالاخیان و بورل منتشر کرد که البته نتیجه ای از این دیدار نداشت.

خبرگزاری آنادولو نوشت: این دیدار در حالی صورت گرفت که شب گذشته و پس از نشست شورای امنیت درباره ایران، تروئیکای اروپایی در بیانیه ای مشترک به بررسی برنامه هسته ای و موشکی ایران و نقش منطقه ای آن پرداخت و آن را «فعالیت های تنش زا» خواند. به ایران هشدار داد.

  نساجی یکی از بهترین های لیگ امسال است

از سوی دیگر، پس از نشست شورای امنیت سازمان ملل متحد، فرانسه، انگلیس و آلمان در بیانیه‌ای مشترک تاکید کردند: ایران سه سال و نیم است که تعهدات خود در برجام را نقض کرده و به توسعه برنامه هسته‌ای خود ادامه می‌دهد. به طور قابل توجهی این کاهش تعهدات در زمینه ایجاد شفافیت است. ایران هیچ توجیه غیرنظامی معتبری برای این اقدامات، که خطرات قابل توجهی در زمینه اشاعه دارد، ندارد. برنامه هسته ای ایران هرگز به اندازه امروز پیشرفت نکرده است.

وی در آخرین خبری که بعدازظهر سه شنبه خبرگزاری دولتی درباره دیدار امیر عبدالخیان با بورل منتشر کرد، نوشت: مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا پس از دیدار روز سه شنبه با وزیر امور خارجه کشورمان در پایتخت اردن. گفت: این دیدار در شرایطی برگزار شد که وی روابط اتحادیه اروپا و ایران را «ضروری» خواند. از این خبر ایرنا مشخص است که تا زمانی که کانال ارتباطی با ایران باز باشد، اتحادیه اروپا به چنین نشست هایی نگاه می کند.

داغ ترین موضوع در این مورد اسرائیل بود که به نظر می رسید در ماه هایی که اعتراضات ادامه داشت کمترین توجه را به موضوع توسعه هسته ای ایران نشان می داد، گویی آنقدرها هم آزارش نمی داد. البته جمهوری اسلامی در ماه های اخیر مانورهای حداقلی در موضوع هسته ای انجام داده است که به نظر می رسد ناشی از حوادث داخلی باشد. به هر حال، اگرچه آخرین جلسه شورای امنیت به تصمیم بدی برای جمهوری اسلامی منجر نشد، بلکه تنها به بیان روایت و هشدار به ایران پرداخت و قطعنامه 2231 غیرفعال ماند، اما روح این جلسه و محتوایی که آمد. از آن نشانه بزرگی از بالا آمدن دیوار است که بی اعتمادی بین طرفین را پنهان می کند.

  سقوط آزاد استقلال و پرسپولیس در رده بندی تیم های برتر جهان

مشکل جمهوری اسلامی فراتر از مسائل و مشکلات بین المللی از جمله برنامه هسته ای است و به نظر می رسد امکان ادامه اصطکاک با غرب وجود ندارد و این خود می تواند بازدارنده مهمی برای غرب و اسرائیل باشد. و دور از ذهن نیست که این مماشات ظاهری آمریکا و غنی سازی 60 درصدی اسرائیل ریشه در حوادث داخلی ایران داشته باشد. بر این اساس، جمهوری اسلامی تا زمانی که نور اعتراضات علیرغم تردیدش روشن نشود، چالش بین المللی جدیدی ندارد.

به نظر می رسد جمهوری اسلامی ایران در این مقطع تمایل شدیدی به برجام و رفع تحریم ها دارد. اگر این تصور درست باشد، کشورهای مقابل از این روند بی خبرند و طبیعتا شرایط فعلی را فرصتی برای کسب حداقل امتیاز برای ایران می دانند، شاید به همین دلیل است که آمریکایی ها آدرس توپ گم شده را به ایران داده اند. برجام و گفت در منطقه ایران است. ! جمهوری اسلامی طبیعتاً می گوید آدرس جدیدی خواهد داد.

توپ برجام در زمین همه است، اما برای همگان روشن شده است که علاوه بر اراده سیاسی برای رسیدن به نتیجه در هر دو طرف، عامل دیگری نیز وجود دارد که تاریخ مذاکرات نشان می دهد عامل بسیار مهمی است. و آن تیم مذاکره کننده با تجربه است، تیمی مانند تیم مذاکره کننده دولت روحانی به رهبری محمدجواد ظریف. عاملی که به گفته کارشناسان در دولت محمود احمدی نژاد غایب بود، در دولت سیزدهم به شکل اول احساس می شود.

دیدگاهتان را بنویسید