تولید گیاهان دارویی ارگانیک با تکنولوژی برای جلوگیری از اثرات نامطلوب بر سلامت مصرف کننده/کاهش عوامل مضر در کشاورزی امکان پذیر است.

521295 خبر ناگهانی

عبدالله محمدی مدیر کل شبکه تحقیقاتی و آزمایشگاهی معاونت پژوهشی، فناوری و نوآوری دانشگاه آزاد اسلامی در گفت و گو با خبرنگار گروه دانشگاه ایسکانیوز در خصوص راه اندازی کلینیک گیاهان دارویی واحد بوینورد گفت: : در کشور کلینیک گیاهان دارویی سطح اول فعالیت می کند. اما در کشور این مرکز اولین کلینیک دانشگاهی سطح اول در بین دانشگاه ها و مراکز آموزشی محسوب می شود.

وی با بیان اینکه کلینیک گیاه پزشکی بر اساس نیاز راه اندازی شده است افزود: محصولات کشاورزی در فرآیند تولید مشکلات زیادی دارند و این کلینیک می تواند به فعالیت ها کمک کند. همچنین پس از تولید در زمینه صادرات، امور گمرکی و آزمایشات ویژه می توانید از ظرفیت موجود در این کلینیک بهره ببرید. این اقدام باعث ایجاد ارتباط بین جامعه کشاورز و صنعت با دانشگاه شد و مجوز فعالیت این کلینیک اخذ شد و همکاران در سطح دانشگاه آزاد اسلامی واحد بجنورد مشغول به کار شدند.

مدیرکل شبکه تحقیقاتی و آزمایشگاهی معاونت پژوهش، فناوری و نوآوری دانشگاه آزاد اسلامی ادامه داد: این خدمات نقش مهمی در حفظ امنیت غذایی کشور ایفا می کند، چرا که فعالیت این کلینیک ها از علم و فناوری بهره می برد. برای شناسایی و رسیدگی به عوامل مختلفی که باعث آسیب به محصولات می شوند. کشاورزی و در نهایت افزایش تولیدات کشاورزی نقش دارد. کشاورزان در این کلینیک برای تولید گیاهان سالم آموزش می بینند، نحوه کنترل آفات و بیماری ها به گونه ای که محصول بیمار نشود و نحوه مبارزه با بیماری ها نیز شناسایی می شود تا اثر سوء برای مصرف کننده نداشته باشد.

  فواید شگفت انگیز و شفابخش برای سلامت آب و عسل

محمدی افزود: برای تولید گیاهان دارویی تنها به حذف آفات و بیماری ها توجه نمی شود، بلکه محصولات ارگانیک و روند تولید محصولات با کیفیت و رعایت نکات مورد توجه قرار می گیرد.

وی درباره روند تولید آنتی بیوتیک های گیاهی گفت: در تولید متابولیت های ثانویه، مواد موثر برای تولید مواد و کشت گیاهان دارویی، کنسرسیومی (ائتلافی که دو یا چند فرد، شرکت یا سازمان را به هم متصل می کند) ایجاد می شود. بالا و وظیفه کلینیک گیاهان دارویی تولید محصولاتی در زمینه متابولیسم است. این ثانویه نیست. البته می تواند در زمینه تولید داروهای گیاهی کار کند، چراکه داروی گیاهی با همکاری معاونت پزشکی وارد شد و این کنسرسیوم در حال فعالیت است.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید