تولید دستگاه تصفیه هوا با تکنولوژی فرابنفش

563094 خبر ناگهانی

مهدی باگر مفیدی عضو هیأت علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد علی آباد و شرکت کننده در رویداد سراسری گام دوم این دانشگاه در گفت و گو با خبرنگار دانشگاه اسکانیوس در خصوص زمینه فعالیت خود گفت: خدمتگزار و همکارانم. درگیر فعالیت های الکترونیکی مبتنی بر دانش ما پزشکی هستیم. یکی از محصولات ما اتاق ضد عفونی هوای داخل خانه با اشعه ماوراء بنفش است. در پی شیوع ویروس کرونا و اعلام سازمان‌های بهداشتی مبنی بر انتقال آن از طریق قطرات رها شده در هوا به ویژه در محیط‌های بسته و شلوغ، محققان بهداشت تصفیه هوای موثر را در نظر گرفته‌اند.

به گفته وی، تصفیه هوا با روش های مختلفی انجام می شود که یکی از آنها ضدعفونی با اشعه ماوراء بنفش است که استفاده از آن علاوه بر اینکه عموماً برای انسان خطرناک است، منجر به تشکیل گاز ازن در محیط می شود. بنابراین، پس از مشورت با همکارانمان از دانشگاه آزاد اسلامی واحد علی آباد، به طراحی سیستم ضدعفونی ایمن با فرآیند مکش و بارش رسیدیم.

مفیدی ادامه داد: در چنین سیستمی جریان هوا با ورود به دستگاه با عبور از مقابل یک سری لامپ های فرابنفش با حداکثر تعامل بین پرتو و ذرات هوا در محیط با دمیدن ضد عفونی می شود. ما همچنین سعی کردیم با آن کنترل IoT ایجاد کنیم. به این ترتیب تمام ریسک های احتمالی به صفر می رسد. جعبه ضد عفونی فقط برای ویروس کرونا نیست. بلکه می توان از آن برای پاکسازی هوا از بیشتر پاتوژن های موجود در هوا، به ویژه ویروس های جدید استفاده کرد.

  تصادف در خط 5 مترو تهران / یک خودرو وارد محدوده راه آهن شد

یکی از اعضای هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی معتقد است: نمونه خارجی جعبه های ضدعفونی اغلب بیمارستانی یا خانگی است که ممکن است برای فضاهای مختلف مناسب نباشد. همچنین طی آزمایشات مختلف و ارائه به وزارت بهداشت مشخص شد که این دستگاه ضدعفونی بهتری نسبت به آنها دارد.

وی گفت: محصول دیگری که در رویداد گام دوم دانشگاه آزاد ارائه کردیم و پذیرفته شد، دستگاه هات بلوک یا اپلیکیشن خشک بود.استفاده از تکنیک های آواشناسی همواره با سختی ها و مشکلاتی همراه بوده است. از جمله این موارد می توان به حجم زیاد فضا، مقادیر زیاد رنگ و برچسب روی لوله های آزمایشگاهی یا پاشیدن آب آلوده در محل کار اشاره کرد.

به گفته مفیدی، برخی از شرکت ها اپلیکیشن هایی را با تعداد کمی لوله کوچک و محدود طراحی کرده اند، اما این راه حل کافی به نظر نمی رسد. بنابراین با توسعه آن، یک بلوک داغ ساخته ایم که با کنترل دمای مناسب با لوله های بیشتر و جایگذاری کمتر قابل ارتقا است. ما چندین نمونه از این محصول ساختیم و در آزمایشگاه های مختلف استفاده کردیم تا دیگران را با کاربرد آن آشنا کنیم و معایب احتمالی این نمونه را فهرست کنیم.

وی در پایان تاکید کرد: گام دوم رویداد دانشگاهی موجب ارتقای ایده ها و شرکت های نوآور می شود و دست تولیدکننده را در دست سرمایه گذار قرار می دهد. همچنین یکی از مهمترین مزیت های این نمایشگاه ارائه دستاوردهای علمی بزرگ دانشگاه آزاد اسلامی است و این نشان می دهد که این دانشگاه برخلاف آنچه برخی می گویند از کیفیت خوبی برخوردار است و اصلاً دانشگاه سطح دو نیست.

  سردار کاظمی رئیس سازمان اطلاعات سپاه + سوابق شد

خبرنگار: حسن دانش

انتهای خبر/

دیدگاهتان را بنویسید