توضیح سلاجگاه درباره انتقال آب خلیج فارس و دریای عمان به 3 استان

523002 خبر ناگهانی

به گزارش گروه اجتماعی ایسکانیوز، علی سلاجه در حاشیه مراسم افتتاحیه نمایشگاه بین المللی محیط زیست که امروز در اکسپوی بین المللی تهران برگزار شد، در پاسخ به این سوال که آیا انتقال آب از خلیج فارس مورد تایید سازمان محیط زیست است یا خیر؟ وی گفت: موضوعی که همواره مورد انتقاد ما بوده «انتقال آب» درون حوضه ای کشور بوده که دولت سیزدهم پشت آن بوده و انجام نشده است، اما موضوع مهم انتقال آب از اقیانوس و دریا است. و کشور ما در شرایطی است که باید این کار انجام شود.

بیشتر بخوانید:

وی ضمن بیان اینکه کشورهای حاشیه خلیج فارس از این منابع استفاده بهینه می کنند، گفت: متاسفانه زباله ها وارد آب می شود و هم برای خلیج فارس و هم برای عمان مشکل ایجاد می کند. دریای عمان در داخل کشور به ویژه به سمت سیستان و بلوچستان، خراسان رضوی و تا حدودی خراسان جنوبی.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با تاکید بر اینکه انتقال آب عمدتاً از دریای عمان خواهد بود، گفت: کیفیت آب عمان تقریباً مناسب تر از خلیج فارس است و هزینه ها کاهش می یابد، زندگی اتفاقی نمی افتد.

سلایگه در بخشی دیگر از سخنان خود اظهار داشت: خوشبختانه انتظار داشتیم اقدامات خوبی در زمینه علمی، فناوری و اقتصادی در کشور برای حفظ محیط زیست انجام شود. صنایع مختلف برنامه های مسئولیت اجتماعی خوبی را برای حفاظت از محیط زیست اجرا کرده اند.

وی افزود: در حال حاضر تلاش های زیادی در مجموعه صنایع پالایش نفت و… انجام شده و بازسازی و نوسازی قسمت های مختلف این صنایع برای کاهش آلودگی های زیست محیطی آغاز شده است، همچنین کارهای خوبی در حوزه نفت انجام شده است. جهت بازیافت ضایعات آبها به منظور استفاده بهینه از آب کاهش فشار بر آبهای سطحی و زیرزمینی.

  دولت جو بایدن توافق نهایی با ایران را غیرممکن می داند

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست ادامه داد: اکسپوی امروز اولین اکسپوی زیست محیطی پس از شیوع کرونا است که شرکت های داخلی در آن حضور چشمگیری داشته اند و برای شرکت های خارجی دعوت نامه ای برای برگزاری رویداد بین المللی در اردیبهشت ماه ارسال شده است.

وی در پاسخ به سوالی درباره اسقاط خودروهای قدیمی گفت: بر اساس قانون هوای پاک باید اسقاط خودروها انجام شود و در این رابطه مجلس سوال ساماندهی خودروها را مطرح کرد. با ابلاغ این قانون، وزارت حریم خصوصی اصلاحیه ای به این قانون اضافه کرد که در کمیسیون صنایع و معادن، کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست بررسی شد و در نهایت به مجلس رفت، اما به مجلس بازگردانده شد. دولت.

معاون رئیس جمهور اضافه کرد: از این روند راضی هستیم و نمایندگان مردم به نفع محیط زیست در کشور تلاش کردند. بنابراین ما از آنها تشکر می کنیم. امیدواریم این قانون همان روند اسقاط هر چهار خودروی تولید شده را طی کند.

سلایگه در پاسخ به سوال دیگری در خصوص موضوع واگذاری 5000 معدن متروکه از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: با وزیر اسرار مکاتبه کرده ایم و با معادنی که در مناطق حفاظت شده هستند برخورد خواهیم کرد. کاملا طبق قانون و با معادنی که خارج از حوزه حفاظت شده هستند نیز برخورد خواهیم کرد. و همچنین آلودگی آنها را پیگیری می کنیم. البته ما از کمک هم در تولید ملی و هم در بهبود عملکرد زیست محیطی دریغ نمی کنیم و در رفع نواقص از خود راضی نیستیم.

  صفحه مورد نظر شما یافت نشد.

وی افزود: اسامی 5 هزار ماده معدنی تحویلی به سازمان محیط زیست اعلام شود تا اقدامات لازم برای حفاظت از محیط زیست انجام شود.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست درباره نشست اخیر تغییرات اقلیمی در شرم الشیخ مصر گفت: عمده بحثی که در این نشست مطرح شد مباحث مالی، فناوری و ظرفیت سازی برای اندیشیدن تدابیری برای رسیدگی به اقلیم و محیط زیست بود. حفاظت که در بخش فناوری و ظرفیت سازی کارها به خوبی پیش می رفت، اما از نظر مالی کشورهای توسعه یافته به تعهدات خود به خوبی عمل نکردند.

وی تصریح کرد: در 6 تا 7 سال گذشته قرار بود 100 میلیارد دلار از سوی کشورهای توسعه یافته به صندوق اقلیم سبز کمک شود در حالی که این کشورها تنها 40 میلیارد دلار حمایت کرده اند و این تنها به کشورهای خاصی داده شده است. و ما از آن استفاده نکردیم

سلاجقه درباره بودجه محیط بانان گفت: در مجموع سازمان محیط زیست هم به مزایا و هم به حقوق محیط بانان توجه کرده و قدم های مثبتی برداشته شده است به طوری که 50 درصد اضافه به کارکنان و محیط بانان اختصاص می یابد. از نظر مزایا وضعیت خوبی برای کارکنان داریم.

وی با اشاره به اختصاص 21 میلیارد تومان برای تامین تجهیزات به استان های مختلف گفت: این تجهیزات به صورت پکیج خریداری شده و طی یک تا دو روز آینده به استان ها تحویل می شود.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست درباره وضعیت تالاب انزلی گفت: اردوی جهادی زیر نظر فرماندهی حفاظت محیط زیست استان در این تالاب ایجاد شده است و یکی از موضوعاتی که در بازدید از محل شناسایی شد، برگشت آب ورودی به تالاب است. و به عبارتی تالاب در حال خفقان است زیرا سازه دیواری ایجاد شده است.

  200 قرارداد با شرکت کنندگان واحد یزد در رویداد «عصر امید» منعقد شد

سلایگه در پایان تصریح کرد: دستور تخریب این دیوار را دادیم تا شاهد تالاب زنده باشیم و از دادستانی نیز خواستیم این موضوع را پیگیری کند.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید