توزیع عادلانه پزشکان در کشور محقق نشده است

556898 خبر ناگهانی

مرتضی قاسمی معاون علوم پزشکی دانشگاه آزاد اسلامی استان مرکزی در گفت و گو با خبرنگار گروه دانشگاه ایسکانیوز در خصوص روند افزایش ظرفیت دانشجویان پزشکی گفت: شاهد افزایش جمعیت در جامعه هستیم به عنوان مثال شاهد افزایش جمعیت در جامعه هستیم. متولدین دهه 60 از میانسالی به میانسالی می رسند و این دسته نیاز به مراقبت های پزشکی بیشتری دارند در شرایط فعلی پزشکان پاسخگوی نیاز جامعه نیستند.

وی افزود: برای سایر حوزه های پیراپزشکی مانند بهداشت محیط و بهداشت حرفه ای مانند فیزیوتراپی و سایر حوزه ها، جامعه نیازمند افزایش تعداد دانشجویان در این حوزه ها است.

ما باید تعداد پزشکان و سایر خدمات پزشکی را افزایش دهیم

قاسمی تاکید کرد: با توجه به رشد جمعیت، ساختار جمعیت و هرم سنی نیازمند افزایش پزشکان و سایر خدمات درمانی جامعه هستیم.

معاون علوم پزشکی دانشگاه آزاد اسلامی استان مرکزی گفت: عدالت اجتماعی باید در تصمیم گیری های سلامت محور در مدیریت خدمات سلامت تعریف شود. به عنوان مثال، در مناطقی که بخش خصوصی می تواند وارد شود، خدمات بهداشتی باید از این طریق ارائه شود، کسانی که از حمایت بخش خصوصی محروم هستند باید وارد بخش دولتی شوند.

پزشکان تمایلی به کار در مناطق فقیر ندارند

وی ادامه داد: همه پزشکان با توجه به افزایش مراجعات حاضر به فعالیت در پایتخت و کلان شهرها و مراکز استانی هستند. در شرایط کنونی هیچکس به دلیل کمبود درآمد تمایلی به کار در مناطق فقیر ندارد. باید توزیع عادلانه پزشکان در امدادگران انجام شود و در کشور ما این توزیع عادلانه محقق نشده است.

  شروع بارش برف و باران در محورهای خراز و فیروزکوه / محورهای شرق تهران با ترافیک سنگین و روان -

معاون علوم پزشکی دانشگاه آزاد اسلامی استان مرکزی افزود: تمرکز کار پزشکان در مرکز، مراکز استان ها و کلانشهرها است. مثلاً در برخی مناطق فقیرنشین کمبود پزشک وجود دارد و اگر تعداد پزشکان به تناسب توزیع شود ممکن است کافی باشد وگرنه باید پزشک تعیین شود.

توزیع پزشکان در کشور ما متناسب با شرایط نیست

قاسمی تاکید کرد: در حال حاضر تعداد پزشکان عمومی در کشور زیاد است اما توزیع پزشکان مناسب نیست. از طرفی در زمینه تخصصی و فوق تخصصی نیاز به جذب دانشجوی بیشتری داریم. امیدواریم توزیع پزشکان به تعداد نفرات در سراسر کشور توزیع شود.

تعداد تخت های پزشکی باعث افزایش جذب پزشک شد

معاون علوم پزشکی دانشگاه آزاد اسلامی استان مرکزی در خصوص کیفیت آموزشی دانشجویان پزشکی تاکید کرد: تخت های بیمارستانی.

به گفته وی از امکانات موجود می توان در دانشگاه آزاد اسلامی استفاده کرد. مثلاً در برخی از دانشگاه ها میزان تجهیزات و امکانات مناسب است. از طرفی تعداد پذیرش در رشته های پزشکی و پیراپزشکی کم است.

قاسمی افزود: افزایش پذیرش دانشجو باعث ورود دانشگاه های دولتی شده است. به عنوان مثال 100 تا 150 نفر در دانشگاه های دولتی پرستاری و 30 نفر در دانشگاه های غیردولتی پذیرش می شوند. با این حال، دانشگاه‌های غیردولتی و دانشگاه آزاد اسلامی ممکن است ظرفیت خود را افزایش دهند زیرا تجهیزات مدرن آزمایشگاهی در برخی شهرها بلااستفاده مانده است.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید