توجه! کل بافت تاریخی اصفهان در خطر فروپاشی است

به گزارش تجارت نیوز، فرونشست به مرور زمان بیشتر نمایان می شود. از ساختمان های مسکونی گرفته تا دشت ها. آثار غرق شدن زمین هنوز در یک زمینه تاریخی آشکار است. از پل کاجو در اصفهان تا تخت جمشید شیراز.

غرق شدن زمین در بافت تاریخی چندان جبران نمی شود. سازه هایی که قرن ها از جنگ، ریزش بهمن، زلزله، طوفان و غیره جان سالم به در برده اند، اما رانش زمین خبر داده است. با ترک هایی که هر از چند گاهی به این سازه ها زاویه می دهند. این در حالی است که وضعیت اصفهان نسبت به سایر استان ها بدتر است.

زاینده رود یکی از چشمه های تغذیه کننده آبخوان مسطح اصفهان است. کارشناسان راه کاهش فرونشست در اصفهان را جریان مستمر زاینده رود و مدیریت کشاورزی می دانند. اما جریان زاینده رود در اصفهان ثابت نیست. اثرات مخرب غرق شدن هر روز بیشتر می شود.

تمام بافت‌های تاریخی اصفهان در خطر سقوط است

علی بیت اللهی، مدیر گروه زلزله و خطرات مرکز راه، مسکن و شهرسازی به تجارت نیوز گفت: تمامی آثار تاریخی اصفهان در معرض خطر غرق شدن هستند.

بیت اللهی ادامه می دهد: تخت جمشید و نقش رستم شیراز دست کمی از آثار تاریخی اصفهان ندارند. ترک های ناشی از نشست نیز در این بافت ها مشاهده می شود. در استان خراسان رضوی نیز بافت های تاریخی در معرض خطر رانش زمین هستند».

وی گفت: بیشترین کمبود منابع آب زیرزمینی به ترتیب در استان های خراسان رضوی، تهران، کرمان، کرمان، اصفهان و فارس است. اما در اصفهان تعداد آثار تاریخی در معرض خطر غرق شدن بسیار بیشتر است».

  سه ورزشگاه در لیست نهایی پرسپولیس برای میزبانی از سپاهان

آثار غرق شدن زمین در سطح زمینه های تاریخی آشکار است. مسجد عباسی، پل کاجو، مسجد سید اصفهان در استان اصفهان تنها گوشه ای از آن هستند. اما آیا با تعمیر این سازه ها می توان خسارت فرونشست را جبران کرد؟

بیت اللهی گفت: از لحاظ تاریخی ساختمان ها دارای اسکلت و مهندسی نسبتاً مقاوم نیستند. آنها به دلیل نشستن نامتقارن آسیب می بینند. فرونشست زمین آثار جبران ناپذیری بر بافت تاریخی برجای می گذارد.

آغاز غرق شدن زمین در ایران 45 سال پیش

غرق شدن زمین به دلیل پایین آمدن سطح آب های زیرزمینی رخ می دهد. مدت زمان زیادی طول می کشد تا اثرات آن بر روی زمین و ساختمان ها مشاهده شود. هیچ روزی وجود ندارد که بتوان در یک روز به آن پرداخت. اما غرق شدن زمین در ایران از چه زمانی آغاز شد؟

بیت اللهی گفت: فرونشست زمین یک رویداد مداوم و تدریجی است. اگر بخواهیم تاریخچه کمبود مخازن زیرزمینی را مطالعه کنیم، از حدود سال 1355 شروع می شود. «تا آن زمان منابع آبی ما به دلیل جمعیت کم، تقاضای کمتر و کشاورزی کم حجم متعادل بود».

مدیر گروه خطرات زلزله و زلزله مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی گفت: در اواسط دهه 70 افت ناگهانی سطح آب های زیرزمینی وجود داشت و تا امروز ادامه دارد. یعنی نقطه عطف غرق شدن زمین را باید از سال 75 در نظر گرفت، «از سال 76 تاکنون 140 میلیارد مترمکعب آب زیرزمینی از دست داده ایم که بیشتر آن از سال 96 به بعد.

وی گفت: با توجه به خشکسالی، کاهش بارندگی، برداشت بی رویه در مناطق صنعتی، کشاورزی و شرب، کمبود آب زیرزمینی همچنان ادامه دارد. به این ترتیب غرق شدن زمین در کشور 45 ساله است. این 45 سال غرق شدن در دشت ها شروع شده و اکنون به نقطه حساسی رسیده است. حد بحرانی زمانی است که اثرات فرونشست رخ می دهد. از این به بعد که آبرفت ها به تراکم نهایی خود می رسد، دشت ها و سفره های زیرزمینی می میرند».

  هشدار / در خانه بمانید

اکنون تمام دشت های ایران در حال غرق شدن است. با این حال، به گفته کارشناسان، ما هنوز فرصت مقابله با آن و جلوگیری از خطرات جدی تر را داریم. بیت اللهی می گوید 10 سال آینده برای ما حیاتی است. اگر در این مدت اقدامات جدی برای رفع کمبود آب های زیرزمینی انجام شود، می توان امیدوار بود.

دیدگاهتان را بنویسید