توجه! حمله نابخشودنی به دامان زن ایرانی

اسفندیار عبداللهی
یک روزنامه نگار

1. همین روز قبل چندین بار جنگ ایران و روسیه را مرور کردم. هر بار که به جدایی گرجستان از ایران به عنوان اولین استان جدا شده از ایران می رسم، آهی از درد و فقر و بغض ویرانگر تمام وجودم را فرا می گیرد. شکی نیست که باباخان (فتحعلی شاه) بی رحم بود. سرنوشت کشور و ملت پس از گذر سخت ایران در تاریخ به دستان ناتوان او افتاده بود، اما او نمی خواست ایران هم ذلیل شود. این اهمیت را می توان در خطوط تاریخ و جایی که فتحعلی شاه تلاش کرد برای خلاصی از شورش های روسیه تزاری به دست قدرت های برجسته آن زمان بپیوندد.

2. ایران فراز و نشیب ها، ویرانی ها و سقوط های زیادی داشت. ایرانیان به ندرت در تاریخ خونریزی را تجربه کرده اند. در دوران شکوفایی آن ماد، پارس، اشکانی و یعقوب لیث، ابومسلم، شاه اسماعیل و شاه عباس، نادر، کریم خان زند و حتی آقا محمد خان بودند. فرود آمدن، شکست‌ها و ویرانی‌های حمله اسکندر را پس از ساسانیان، حمله اعراب و ظهور مغولان و شورش‌های روس‌ها شاید آخرین مصیبتی بود که این تمدن را نابود کرد.

3. از جنگ های تحمیلی روسیه به ایران درس های زیادی می توان گرفت، به خصوص که این اتفاق در زمانی رخ داد که جهان به تدریج خود را به علوم و فنون جدید مسلح می کرد و قطعا مقامات ایرانی از تحولات زمان خود آگاهی کامل نداشتند. .

4. فتحعلی شاه پس از قرن ها فداکاری مردم و حاکمان ایران بر این میراث تکیه زد و قدر آن را ندانست و آنچه نباید می شد.

  زمان امتحانات ترم تابستان دانشگاه های تهران اعلام شد

5. روسیه – از زمانی که وارد معادلات بین المللی شد – هرگز منشأ اثر مثبتی در تاریخ اجتماعی و روابط بین الملل نبوده و همیشه نقش دیو جهانی را ایفا کرده است، نقش روس ها در رابطه با ایران نیز همین است. . هم روسیه تزاری و هم شوروی بلشویک و هم روسیه پس از فروپاشی (همه این قهرمانان) فقط برای ایران درد و رنج داشته اند.

6. در شرایطی که ایران از نظر سیستم حکومتی، دکترین و دانش عمومی جهان، اقتصاد و صنعت در پایین ترین سطح خود قرار داشت و اروپای غربی در حال رشد و گشایش به روی جهان بود، روسیه توسط پیتر کبیر ساخته و پرداخته شد. برخاست و سرود خلیج فارس خواند تا اینکه وصیت رهبر فقید محقق شد و علیرغم جانفشانی ها و تلاش های عباس میرزا و دیگر روشنفکران ایران، بخش زیادی از سرزمین ایران از دست رفت و شاه ایران توپی بود که بین فرانسه، انگلیس و روسیه رد شد. چون ایران زمین بازی بود نه حریف قابل احترامی در بازی.

مطالعه و مرور این مرحله از تاریخ ایران نه تنها به آهی می کشد، بلکه هشدارهایی را نیز به دنبال دارد.

بسیاری از موارد بی تدبیری ما را به تجربه تاریخی ارجاع می دهد، اما توطئه خلیج عربی در یک کارزار ورزشی در عراق آخرین هشداری است که به ما داده شده است. ما سالهاست شعار همیشه خلیج را سر می دهیم، اما با این اتفاق جدید متوجه شدیم که شعار، توییت و هشتگ به تنهایی نمی تواند مانع از خدشه دار شدن عزت ملی ما شود.

  تصادف خونین در بندرعباس 5 کشته و 18 مجروح برجای گذاشت

بسیاری از ایرانیان هنوز معتقدند قفقاز و سرزمین های آسیای میانه متعلق به ایران است و به عنوان یک متعلق تاریخی آرزوی بازگشت ایران فرهنگی به جغرافیای ایران را دارند، اما از شعار و آرزو و رویا ساخته نشده است.

شعار خلیج فارس همیشه چنین جایگاهی دارد. قصدم مقایسه کامل و کمال امروز ایران با ایران زمان باباخان قاجار نیست، بلکه در شرایطی که شعارها دو دستی همسایگان عرب خود را به اسرائیل تقدیم کردند، جان و مال ایران و ایرانی را دادند. برای ساختن ساختمان ها و زیرساخت های عراق، جان و مال برای حفظ بشار اسد، شعار انقلاب را نه شرقی و نه غربی را به نفع روسیه و چین تغییر دادند و کشور را از سرمایه اجتماعی خالی کردند و این همه گل زدند. که چهارچوب دروازه ایران خالی بماند، انتظاری جز این نیست که نخست وزیر عراق به عنوان کشور دوست ایران، به خلیج پارس – این دامان زیبای ایران حمله کند.

اشکالی ندارد، این یک حمله دیگر است و باید با اقتدار از این حمله و تحریف جلوگیری کرد، نه با گلایه و آرزو. صرف نظر از اینکه دولت چقدر نزد ملت محبوب است، وظیفه دارد با قاطعیت و شفافیت از عزت کشور و ملت دفاع کند و به اختلافات با عراق و همسایگان عرب آن پایان دهد. به نظر می رسد که آقای وزیر امور خارجه هیچ کاری انجام نمی دهد، بنابراین من به عنوان یک ایرانی که در این کشور حق و سهمی دارم، به پاس هزینه و به عنوان مقدمه و مقدماتی به سپاه پاسداران و دبیر شورای عالی امنیت ملی پیشنهاد می کنم. گامی محکم برای ارتقای سطح روابط دیپلماتیک با عراق

  چرا بورس رشد کرد؟

اقدامات جدی زیر، محرمانه به این کشور هشدار می دهد.

دیدگاهتان را بنویسید