توجه؛ مراقب باشید در دام دلالان ارز نیفتید

560023 خبر ناگهانی

به گزارش گروه اقتصادی ایسکانیوز، با ایجاد اختلاف قیمت بین دلار توافقی (دلار مبادله ای) و دلار غیررسمی (ترافیکی). برخی از دلالان ارز در غیاب قانون عایدی سرمایه و مالیات بر درآمدآنها از این اختلاف قیمت به دنبال سودهای کلان و البته مشکوک هستند.

در زمان نگارش این گزارش قیمت توافقی به دلار 36 هزار و 250 تومان است اما این دلار در بازار غیر رسمی و قاچاق با قیمت بالاتری به فروش می رسد.

بیشتر بخوانید:

* جلوگیری از اتلاف منابع ارزی با اختصاص سهمیه ارزی سالانه به افراد

بانک مرکزی به منظور مدیریت بازار ارز و جلوگیری از اتلاف منابع ارزی تصمیم گرفت تقاضای اسکناس در بورس را مدیریت کند و در این راستا هر فرد عادی سالی تنها یک بار می تواند با ملی پوشان ارز خریداری کند. کارت و ثبت کد ملی از صرافی.

* مردم کارت ملی خود را به دلالان ندهند/اخطار حذف یارانه و سوء استفاده از حساب مردم

حالا بعد از این اختلاف قیمت، دلالان و سودجویان ارز با وعده پرداخت مبالغ ناچیز، کارت ملی مردم را می گیرند و دلار مورد معامله را با نام خود ثبت می کنند و آن دلار را در بازار آزاد غیررسمی می فروشند و سود زیادی به جیب می زنند.

مردم هوشیار باشند و کارت ملی و سایر اسناد بانکی خود را به این دلالان ارزی ندهند تا مبلغ ناچیزی بگیرند.

از یک سو با توجه به گردش مالی حدود 75 میلیون تومانی واریز و حدود 75 میلیون تومانی برداشت از حساب افراد، طبق قوانین سازمان هدفمندی یارانه ها، با توجه به این گردش مالی، احتمال می رود که شخص محروم از دریافت یارانه در آینده

از طرفی زمانی که مدارک شخصی مانند کارت ملی، شماره حساب، فرم های واریز و برداشت در دست دلال ارز باشد، امکان سوء استفاده برای وی فراهم می شود و این واریزها و برداشت ها می تواند منجر به برداشت های بالاتر از ملی شود. حساب دارنده کارت و یا در آینده با سوء استفاده از همان کد و کارت ملی از حساب شخص برداشت خواهند کرد.

  افزایش کسری نفت اوپک

* وعده بانک مرکزی برای مدیریت بازار ارز/ صالح آبادی: نرخ ارز غیررسمی را قبول نداریم و باید اصلاح شود.

علی صالح آبادی، رئیس کل بانک مرکزی دیروز در نشست خبری خود درباره دلایل افزایش قیمت ارز اظهار داشت: تقویت دلار در دنیا یکی از دلایل افزایش نرخ ارز است. ; انتظارات، تورم و … بر قیمت ارز تاثیر می گذارد.

صالح آبادی در پاسخ به ادعای دولت مبنی بر افزایش عمدی دلار برای جبران کسری بودجه گفت. نرخ غیررسمی ارز را قبول نداریم و باید تعدیل شود; دولت هرگز نیازهای ارزی بازار قاچاق را تامین نمی کند. تامین مالی نیازهای ارزی کشور در نیمس انجام می شود.

وی درباره افزایش قیمت ارز در بازار توافقی می گوید: قیمت ارز توافقی در بازار متشکل بر اساس عرضه و تقاضا تعیین می شود نه بر اساس سفارش؛ قیمت ارز در بازارهای متشکل بر اساس عرضه و تقاضا تعیین می شود. بانک مرکزی به عنوان بازارساز در بازارهای مختلف حضور دارد.

به گفته صالح آبادی، در معاملات فردا اساسا ارز رد و بدل نمی شود و صرفاً تسویه معاملات ریالی است، در معاملات فردا نوعی شرط بندی بر روی نرخ ارز است و مابه التفاوت ارز به ریال مبادله می شود. معمولا حجم تراکنش هایی که در کانال های فردا انجام می شود بسیار کم است و متاسفانه اینجا یکی از محل های سوء استفاده از حساب های اجاره ای است که بارها به هموطنان هشدار داده شده است. این حساب های اجاره ای برای عملیات غیرقانونی مانند پول شویی، قمار و غیره استفاده می شود.

رئیس کل بانک مرکزی همچنین گفت: ما منکر تاثیر نرخ های غیررسمی ارز نیستیم و باید برای آن اقدام شود. در ماه های اخیر اقدامات زیادی را با هماهنگی نهادهای ذیربط در این زمینه انجام داده ایم و پیگیر موضوع هستیم. اما بازار غیررسمی بازاری محدود و غیر شفاف است. ارز رسمی کشور از بازار نیما و بازار ارز تامین می شود. بنابراین، باید این لحظه را در نظر داشته باشیم که بازار را تحلیل می‌کنیم، دقیقاً از چه بازاری صحبت می‌کنیم.

  قیمت لباس مدرسه چقدر است؟

صالح آبادی می گوید: ممکن است برخی منتقدان بگویند که من اغلب از بازار نیما و معاملات ارزی صحبت می کنم. از آنجایی که بخش قابل توجهی از ارز موجود در کشور در تحلیل، این دو بازار و به ویژه بازار نیما هستند. که هم شفافیت کامل دارد و هم حجم مبادلات بسیار زیادی نسبت به بازار غیررسمی دارد اما در بازار غیررسمی که ابعاد آن چندان شفاف نیست طبیعتا دلایل مختلفی مانند قاچاق کالا، فرار سرمایه و… تشکیل و برای مدیریت آن دستگاه های مختلف باید هماهنگی و همکاری لازم را داشته باشند. بنابراین کالاهای قاچاق ارز خود را از بازار غیررسمی تامین می کنند.

* ناآرامی های اخیر یکی از دلایل افزایش قیمت ارز و نوسانات ارزی است

صالح آبادی تصریح کرد: تاکید می کنم همه بازارها اعم از بازار ارز، بورس و … تحت تاثیر عوامل مختلفی هستند و نمی توان تاثیر مسائل مختلف را نادیده گرفت. قبلا هم گفته ام که ناآرامی های اخیر با تحریک عواملی مانند فرار سرمایه در افزایش قیمت ارز موثر بوده است. اما عده ای این جمله را تکرار کردند که انگار من گفته بودم تنها دلیل افزایش نرخ ارز ناآرامی است. ایجاد آرامش عمومی در جامعه در کنار رشد درآمد و جمع آوری ارز، روند کاهش تورم و انضباط بودجه ای دولت می تواند آرامش را در بازارهای مختلف برقرار کند.

*وزیر اقتصاد: مبادله اسکناس بین افراد کمتر از یک درصد حجم کل مبادلات ارزی کشور است.

همچنین سید احسان خاندوزی وزیر اقتصاد و دارایی درباره نوسانات ارزی امروز گفت: استفاده از شبکه های مجازی حتی در مبادلات ارزی در کشور باعث شده تا دلالان و دلالان با استفاده از این شبکه ها به بازار ارز هجوم بیاورند و قیمت ها را ثابت کنند. سهمی که کمتر از یک درصد از کل معاملات ارزی باشد، بازار ارز را تهدید می کند، بنابراین باید خود را در مقابل جرم در حوزه ارز آماده کنیم.

  موقعیت طلایی بیت کوین از دست رفت

به گفته هندوزی، مشکل امروز بازار ارز این نیست که در بازار سبز چه اتفاقی می‌افتد، بلکه در شبکه‌های دیجیتال و قیمت‌گذاری با دلال‌های فارکس مواجه هستیم، متاسفانه سیستم اداری کارمندمحور ما نتوانسته افراد را با توجه به حملات دیجیتال آموزش دهد. در مقابل این حملات سایبری ارزی، ما ضعیف هستیم که نتیجه فراز و نشیب های بازار ارز است که با آن مواجه هستیم.

* مردم باید هوشیار باشند. در نبود قانون مالیات بر عایدی سرمایه فقط دلال ارز است

در حال حاضر ارز به صورت غیررسمی و از طریق شبکه های مجازی دلالان در حال افزایش است و همانطور که وزیر اقتصاد نیز اعلام کرد «مبادله اسکناس بین افراد کمتر از یک درصد از کل حجم معاملات ارزی کشور است. در مدیریت منابع مالی خود دقت کنید و برای کسب سودهای کوچک به سراغ کارگزاران فارکس نروید.

از سوی دیگر به گفته مسئولان پولی و بانکی کشور در خصوص غیرواقعی بودن نرخ ارز غیررسمی و نادرست بودن آن، اغلب مسئولان هشدار دادند که ورود مردم عادی به این بازار ممکن است باعث از دست رفتن سرمایه آنها در آینده شود. بازار دستکاری و سفته بازی در غیاب قانون مالیات بر عایدی سرمایه، تنها سفته باز موفق است و قطعا مردم در این بازار ضرر خواهند کرد.

منبع: فارس

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید