توافق هسته ای در وین امکان پذیر است

548343 خبر ناگهانی

به گزارش گروه بین الملل ایسکانیوز، سخنگوی وزارت امور خارجه آلمان امروز (دوشنبه) گفت که برلین همچنان معتقد است توافق در مذاکرات وین برای لغو تحریم های آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران امکان پذیر است.

ادامه مطلب

بیانیه سخنگوی وزارت خارجه آلمان درباره احتمال توافق در مذاکرات وین پس از آن منتشر شد که ولادیمیر ارماکوف، مدیر بخش منع اشاعه و کنترل تسلیحات وزارت خارجه روسیه روز شنبه به خبرگزاری تاس گفت: «نه. هیچ مانعی غیرقابل عبور در روند «تنظیم دقیق» توافق برای احیای برجام وجود ندارد.

این دیپلمات روس تاکید کرد: نکته اصلی این است که همه طرف‌های درگیر باید به نفع این موضوع پیش بروند، نه شرایط زودگذر سیاسی داخلی که همانطور که می‌دانید قابل تغییر است. در این مورد، ما قطعاً در وهله اول همکاران آمریکایی خود را مد نظر داریم. امیدواریم اظهارات و اطمینان آنها در بالاترین سطح مبنی بر بازگشت به برجام در شعارهای پیش از انتخابات باقی نماند.

از سوی دیگر، به گفته دیپلمات های غربی، مقامات اروپایی در حال آماده شدن برای انگیزه جدیدی برای نجات توافق هسته ای با ایران هستند و پیشنهاد آنها اعزام یک مذاکره کننده ارشد اتحادیه اروپا به تهران در تلاش برای شکستن «بن بست» در مذاکرات است.

منابع گفتند انریکه مورا، هماهنگ کننده مذاکرات وین، به همتایان ایرانی خود گفت که آماده است به تهران بازگردد تا راهی برای خروج از بن بست پیدا کند. بر اساس این گزارش، ایران هنوز به این پیشنهاد با دعوت از آن پاسخی نداده است.
تحریم ها در وین از چند ماه پیش آغاز شده است

  جزئیات عزل رئیس شعبه بانک ممتاز

قطع شد. دولت آمریکا از آغاز مذاکرات بارها به جای ارائه ابتکار عملی برای پیشبرد مذاکرات، تلاش کرده است تا کشورهای مختلف را به تاخیر و مانع تراشی در مذاکرات متهم کند. یکی از دلایل شکست طرف های آمریکایی در انجام اقدامات لازم در مذاکرات وین، مخالفت اعضای کنگره با سیاست دولت بایدن در قبال برجام بود. یکی از انتقاداتی که به این گروه از قانونگذاران آمریکایی وارد است این است که برجام به همه حوزه های مناقشه آمریکا با ایران از جمله فعالیت های منطقه ای و برنامه موشکی ایران نمی پردازد.

منبع: فارس

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید