توافق موقت ایران و آمریکا به میانجیگری کشورهای منطقه و اروپا نزدیک است

توافق موقت ایران و آمریکا به میانجیگری کشورهای منطقه و اروپا نزدیک است

به گزارش ایلنا، منابع نزدیک به مذاکرات غیرمستقیم ایران و آمریکا در گفت و گو با العربیه الجدید از توافقی بین تهران و واشنگتن خبر دادند که بر اساس آن واشنگتن با آزادسازی ارز بلوکه شده ایران در خارج از کشور موافقت کرد. و سه شهروند به تهران خواهند رفت.

به گفته این منابع آگاه، در صورت عدم بروز موانع جدید، این توافق در روزهای آینده اجرایی خواهد شد.

منابعی که خواستند نامشان فاش نشود، گفتند که این توافق در راستای توافقات صورت گرفته بین ایران و آمریکا با میانجیگری کشورهای منطقه و اروپایی است.

از جزئیات این توافق می توان به کوتاهی ایران در برداشتن گام های تدریجی هسته ای، تعلیق برخی اقدامات و افزایش بازرسی های سازمان ملل خارج از معاهده منع گسترش سلاح های هسته ای اشاره کرد.

منابع آگاه در گفت و گو با العربیه الجدید اعلام کردند که آمریکا با آزادسازی بیش از 7 میلیارد دلار از منابع مالی بلوکه شده ایران در کره جنوبی موافقت کرده است و سه شهروند از جمله مراد طاهباز، تاجر، مورد انتظار هستند. برای رویارویی با ایران ایرانی-آمریکایی-انگلیسی و سیامک نمازی و پدرش محمد بیکر نمازی دو تابعیتی ایرانی-آمریکایی را آزاد کنید.

منابع همچنین اعلام کردند که اموال آزاد شده تهران به حساب این کشور در خارج از ایران واریز می شود و تهران به صورت نقدی به اموال خود دسترسی نخواهد داشت و در ازای این اموال می تواند کالا و تجهیزات لازم را تهیه کند.

  مین های ایران می توانند ناوهای هواپیمابر آمریکایی را غرق کنند

منابع گفتند که مذاکرات هسته ای تهران و واشنگتن از طریق اتحادیه اروپا برای تمدید توافق هسته ای 2015 همچنان ادامه دارد، اگرچه این توافق به احیای برجام نزدیک نیست و کشورها هنوز تا حل مسائل باقی مانده فاصله دارند.

به گفته این منابع، توافق بر سر آزادی اموال بلوکه شده ایرانیان و همچنین آزادی زندانیان دوگانه در سایه اعتقاد طرفین مبنی بر عدم امکان توافق برای تمدید برجام منعقد شده است. در آینده ی نزدیک.

به گفته منابع آگاه، دولت آمریکا تقریباً آمادگی خود را برای حذف نام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از لیست سیاه اعلام کرده است، اما از لغو تحریم‌ها علیه سپاه و سازمان‌های مرتبط خودداری کرده است.

منابع آگاه همچنین گفتند که ایران همچنان بر حذف سپاه پاسداران از لیست سیاه و حذف تمامی تحریم‌ها علیه سپاه پاسداران و نهادها و شرکت‌های مرتبط پافشاری می‌کند.

منابع نزدیک به مذاکرات ایران و آمریکا هفته گذشته اعلام کردند که دو کشور در حال نزدیک شدن به توافق برای مدیریت فاز کنونی هستند، زیرا مذاکرات برای از سرگیری برجام از سر گرفته شده و در عین حال گفتگوها برای تبادل زندانیان ادامه دارد.

دیدگاهتان را بنویسید