توافق بر سر نامزدی اوکراین و مولداوی برای عضویت در اتحادیه اروپا

رهبران اتحادیه اروپا در نشستی در بروکسل بر سر نامزدی اوکراین و مولداوی به توافق رسیدند. تصمیم در مورد کشورهای بالتیک به دلیل اختلاف نظرها به تعویق افتاد.

برای ماه‌ها، اوکراین هر روز برای عضویت در اتحادیه اروپا تلاش می‌کند.

اولاف شولتز، صدراعظم آلمان و امانوئل ماکرون، رئیس جمهور فرانسه، در جریان سفر یک هفته پیش به کیف، با نامزدی اوکراین و مولداوی برای عضویت در اتحادیه اروپا موافقت کردند و گفتند که آن را در نشست بعدی اتحادیه اروپا خواهند پذیرفت. نامزدی این دو کشور تلاش خواهد کرد.

در نشست روز پنجشنبه (23 ژوئن) در بروکسل، رهبران اتحادیه اروپا با پذیرش اوکراین و مولداوی به عنوان نامزدهای عضویت در اتحادیه اروپا موافقت کردند.

چارلز میشل، رئیس شورای اتحادیه اروپا این تصمیم را “لحظه ای تاریخی” خواند.

اورسولا ون در لین، کمیسر اتحادیه اروپا گفت: امروز روز خوبی برای اروپا بود.

به گزارش خبرگزاری آلمان، اتحادیه اروپا با این اقدام، تلاش های هر دو کشور نامزد برای عضویت در اتحادیه اروپا را به رسمیت شناخته و می خواهد به آنها جسارت بدهد تا با اتخاذ اقدامات اصلاحی در کشورهای خود، راه را برای پیوستن به اتحادیه اروپا هموار کنند. .

ولادیمیر زلینسکی، رئیس جمهور اوکراین، بارها از اتحادیه اروپا خواسته است که پیامی قوی به 40 میلیون نفر از مردم خود ارسال کند که مبارزه برای آزادی و دموکراسی روزی پس از جنگ روسیه علیه کشورش صورت خواهد گرفت.

در آستانه اجلاس اتحادیه اروپا، اولاف شولتز، صدراعظم آلمان بار دیگر از کشورهای عضو خواست تا با نامزدی اوکراین موافقت کنند.

  صفحه مورد نظر شما یافت نشد.

این سیاستمدار سوسیال دموکرات، نشست اتحادیه اروپا را «تاریخی» خواند، اما در عین حال خواستار اصلاحات در اتحادیه اروپا در خصوص روند الحاق شد.

صدراعظم آلمان گفت که اتحادیه اروپا باید «مقیاس پذیر» باشد و این مستلزم لغو اصل رضایت مطلق اعضا است.

عضویت کامل منوط به اصلاح است

نامزدی عضویت در اتحادیه اروپا به معنای پیوستن سریع به اتحادیه اروپا نیست. اتحادیه اروپا اکنون باید وارد فاز مذاکره با اوکراین و مولداوی شود تا اصلاحات لازم را در این کشورها انجام دهد.

این تغییرات شامل اصلاحات در قوه قضائیه، مبارزه قاطع با فساد و تضمین آزادی های دموکراتیک و حاکمیت قانون در کشور است.

مثال ترکیه نشان داده است که روند عضویت می تواند به بن بست منجر شود.

ترکیه از سال 1999 نامزد عضویت در اتحادیه اروپا بوده است. مذاکرات با دولت ترکیه در سال 2005 برای اجرای اصلاحات سال ها متوقف شده است زیرا بروکسل چشم اندازی برای اصلاحات در این کشور نمی بیند و ترکیه یک سال از حاکمیت قانون فاصله می گیرد. بعد از سال

در اجلاس سران گرجستان اعلام شد که در صورت اجرای یک سری اصلاحات، این کشور 3.7 میلیون نامزد دریافت خواهد کرد. به گفته رهبران اتحادیه اروپا، موقعیت گرجستان بسیار ناپایدارتر از مولداوی با 2.6 میلیون نفر است.

ناامنی کشورهای بالکان

در نشست امروز پنج شنبه سران اتحادیه اروپا، وضعیت کشورهای بالکان که سال ها نامزد بوده اند مورد بحث و بررسی قرار گرفت و بدون نتیجه پایان یافت و پس از آن تعدادی از نمایندگان آنها جلسه را ترک کردند.

  توافق تجاری با ونزوئلا نشان داد که برجام بی اهمیت است

به عنوان مثال بلغارستان بیش از یک سال است که با آغاز مذاکرات برای عضویت مقدونیه شمالی و آلبانی در اتحادیه اروپا مخالف است، زیرا به گفته بلغارستان مقدونیه شمالی باید بپذیرد که زبانش ریشه بلغاری دارد و تاریخ نگاری آن باید تغییر کند. .

رهبران اتحادیه اروپا بررسی وضعیت کشورهای نامزد در بالکان را به تعویق انداختند.

منبع دویچه وله

دیدگاهتان را بنویسید