تنها با آلزایمر

محققان در مطالعات اخیر نشان داده اند که انزوای اجتماعی باعث تغییر در ساختار مغز و دانش انسان و حتی افزایش خطر ابتلا به زوال عقل در سالمندان می شود.

بر اساس تحقیقات انجام شده تاکنون، مغز انسان به طور خاص مستعد تعاملات اجتماعی است و حضور در اجتماع می‌تواند به بهبود رفاه و افزایش رضایت از زندگی منجر شود.

با این حال، بسیاری از مردم در دنیای امروزی کاملاً تنها یا از نظر اجتماعی منزوی هستند. بنابراین می توان انتظار داشت که در این شرایط مغز انسان تحت تاثیر تغییرات منفی قرار گیرد.

اگرچه تاکنون آزمایش‌هایی در این زمینه انجام شده است، اما محققان سعی کرده‌اند با دقت بیشتری بررسی کنند که چگونه انزوای اجتماعی بر ماده خاکستری مغز تأثیر می‌گذارد. برای دستیابی به اهداف خود، آنها به داده های نزدیک به 500000 نفر در بیوبانک 57 ساله بریتانیا نگاه کردند. در این مطالعه از تصاویر MRI حدود 32000 نفر نیز استفاده شد.

ارتباط بین طرد اجتماعی و زوال عقل

آنها می گویند افراد منزوی درک ضعیف تری نسبت به دیگران دارند که شامل حافظه و زمان واکنش می شود. همچنین، مقادیر کمتری ماده خاکستری در برخی از قسمت‌های مغز آنها مانند لوب گیجگاهی (مسئول پردازش صدا)، لوب پیشانی (توجه، برنامه‌ریزی و وظایف شناختی پیچیده) و هیپوکامپ دیده می‌شود.

هیپوکامپ ناحیه کلیدی مغز انسان است که نقش مهمی در یادگیری و حافظه دارد و معمولاً یکی از اولین قسمت هایی است که در ایجاد بیماری آلزایمر مختل می شود.

محققان 12 سال بعد شرکت کنندگان را مورد بررسی قرار دادند و دریافتند افرادی که از نظر اجتماعی منزوی بودند، 26 درصد بیشتر در معرض ابتلا به زوال عقل بودند.

  اتوبوس برقی آتش گرفت

افرادی که تنها زندگی می کنند، به مدت یک ماه هیچ تماس اجتماعی نداشته اند یا به مدت یک هفته در فعالیت های اجتماعی شرکت نکرده اند، به عنوان منزوی اجتماعی طبقه بندی می شوند.

به طور کلی، محققان امیدوارند که درمان های بهتری برای پیری و زوال عقل در آینده وجود داشته باشد. بر اساس این پژوهش یکی از راه های مهم پیشگیری کنار گذاشتن طرد اجتماعی است. در آینده تحقیقات بیشتری در این زمینه انجام خواهد شد.

منبع دیجیاتو

دیدگاهتان را بنویسید