تلاش اروپا برای خروج مذاکرات هسته ای از بن بست

534444 خبر ناگهانی

به گزارش گروه بین الملل ایسکانیوز، وال استریت ژورنال در گزارشی به قلم لارنس نورمن از پیشنهاد جدید اروپا به ایران درباره بن بست مذاکرات هسته ای خبر داد.

در این گزارش آمده است که مقامات اروپایی در حال آماده شدن برای تلاشی جدید برای نجات توافق هسته ای با ایران هستند و پیشنهاد داده اند یک مذاکره کننده ارشد اتحادیه اروپا را برای غلبه بر بن بست به تهران بفرستند.

بیشتر بخوانید:

وال استریت ژورنال می نویسد: دیپلمات های غربی اعلام کرده اند که انریکه مورا، هماهنگ کننده اتحادیه اروپا در مذاکرات هسته ای با ایران، به همتایان ایرانی خود گفته است که آماده بازگشت به تهران است تا راه را برای بن بست فعلی هموار کند. منابع آگاه، ایران هنوز به این پیشنهاد پاسخ نداده است.

دیپلمات‌های غربی گفته‌اند که می‌خواهند مسئولیت ایران را برگردانند و روشن کنند که اگر ایران راهی برای خروج از بن‌بست فعلی ارائه نکند، مذاکرات هسته‌ای ممکن است پایان یابد.» به گفته دیپلمات های غربی، مورا بدون در نظر گرفتن حذف سپاه از لیست سیاه و به تعویق انداختن آن برای آینده، تلاش خواهد کرد تا ایران را به موافقت با متن نهایی توافق هسته ای متقاعد کند. گفته می‌شود این پیشنهاد در گفت‌وگوی تلفنی وزیر امور خارجه ایران و همتایان اروپایی خود در ۲۳ آوریل ارائه شده است.

دیپلمات‌ها همچنین گفتند که اگر ایران به مذاکرات بازگردد، واشنگتن این موضوع را بررسی می‌کند و در مورد موضوع دیگری از ایالات متحده امتیاز می‌خواهد. با این حال، دیپلمات ها همچنین گفتند که هیچ مذاکره مجدد عمیقی در مورد توافق صورت نگرفته است.

  فواید روغن آرگان برای حفظ سلامت مو

مذاکرات هسته ای در آوریل 2021 در وین، اتریش، برای توافق بر سر اقداماتی که ایران و ایالات متحده باید برای بازگشت به تعهدات خود تحت توافق هسته ای 2015 بردارند، آغاز شد. توافقی که در دوران ریاست جمهوری باراک اوباما به دست آمد، منجر به لغو اکثر موارد شد. تحریم های بین المللی علیه ایران در ازای محدودیت های سخت اما موقت بر فعالیت های هسته ای ایران.

دونالد ترامپ، رئیس جمهور سابق ایالات متحده، با خروج از توافق با ایران، گفت که این توافق نمی تواند ایران را از توسعه برنامه هسته ای خود باز دارد. این کشور در سال 2018 تحریم های گسترده ای را علیه ایران اعمال کرد. اما در سال 2019، ایران شروع به توسعه برنامه هسته ای خود کرد.

مذاکرات در وین که شامل بریتانیا، فرانسه، آلمان، روسیه و چین می شود، از اوایل 11 مارس در وقفه ای طولانی قرار گرفته است. مقامات ایرانی و غربی گفته اند متن توافق هسته ای عملا کامل است. با این حال، این توافق در هفته های اخیر به دلیل درخواست ایران برای حذف سپاه پاسداران از لیست سیاه با مشکل مواجه شده است. مخالفت در میان دموکرات‌ها و جمهوری‌خواهان در واشنگتن و همچنین خشم در میان متحدان سنتی آمریکا در خاورمیانه از دورنمای خروج سپاه از فهرست وجود دارد.

از آنجایی که ایران از مذاکره مستقیم با ایالات متحده تا زمانی که تحریم ها علیه تهران برداشته نشود، امتناع می کند، مقامات اروپایی در تلاش هستند تا مذاکرات هسته ای را زنده نگه دارند، حتی در شرایطی که پایتخت های غربی بر درگیری در اوکراین تمرکز می کنند. مورا در اواخر ماه مارس به تهران سفر کرد تا این مشکل را حل کند، اما دست خالی بازگشت.

  عدم حمایت مالی بزرگترین مشکلی است که اهالی تئاتر / مدیران هنری باید به آن فکر کنند.

منبع: ایلنا

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید