تقویت ارزش پول ملی با تداوم کاهش تورم در سال جدید

532453 خبر ناگهانی

به گزارش گروه اقتصادی ایسکانیوز، با روی کار آمدن دولت سیزدهم مهمترین چالش های کشور مربوط به اقتصاد بود. اگر چه کنترل اپیدمی کرون یک اولویت برای دولت بود، اما پیامدهای اقتصادی فاجعه بار این بیماری از مهم ترین عوامل در اولویت بندی آن بود. بنابراین به طور کلی می توان گفت که مقابله با مشکلات و چالش های اقتصادی از جمله رشد اقتصادی پایین، تورم بالا، بیکاری و همچنین بهبود وضعیت اقتصادی و معیشت مردم از اولویت های دولت است.

بیشتر بخوانید:

مسکن موتور محرکه در زمینه اشتغال زایی است

حل مشکلات اقتصادی در درجه اول به ساماندهی اقتصاد کلان به ویژه کنترل ارزش تورم بستگی دارد که این امر نیز به کنترل رشد نقدینگی و افزایش حجم و پایه پولی و … بستگی دارد.

به همین دلیل رئیس جمهور از همان ابتدا بر موضوع تورم، نقدینگی و افزایش ارزش پول ملی تاکید کرده و اعضای تیم اقتصادی خود را در همین راستا انتخاب کرده است. این هماهنگی مورد انتظار ناشی از همین رویکرد در انتخاب تیم اقتصادی است.

همچنین سیدرضا فاطمی امین وزیر صنعت، معدن و تجارت در جلسه دفاعیات خود در مجلس شورای اسلامی تورم را بیماری مزمن در اقتصاد ایران دانست و با تورم سال 1399 در سال 1402 آن را به نصف رساند و سپس به تکینگی، او گفت.

سید احسان هندوزی، وزیر اقتصاد، تورم فعلی را در مجلس بی سابقه و مزمن خواند و گفت: در کوتاه مدت، اولویت اصلی وزارت اقتصاد و دارایی کمک به ثبات اقتصاد کلان و مهار تورم است. چنین اظهاراتی از سوی رئیس سازمان برنامه و بودجه و معاون اول رئیس جمهور مطرح شد.

این دیدگاه ها و گفتگوها که نشان از هماهنگی تیم اقتصادی دولت سیزدهم در جهت ساماندهی اقتصاد کلان از جمله محدودسازی و کاهش تورم دارد. در چند ماه پس از روی کار آمدن دولت، شاخص های کلان اقتصادی همواره حاکی از موفقیت دولت در این زمینه بوده است.

یکی از مهمترین کارهایی که دولت در چند ماه اخیر انجام داده، جلوگیری از چاپ پول برای جبران کسری بودجه بوده است. به عبارت دیگر از همان ابتدا بر یکی از منابع اصلی تورم متمرکز بوده و آمارهای منتشر شده تاکنون نشان از عملکرد موفق دولت در این زمینه دارد.

  آیدین آغداشلو یادداشتی درباره دربخش نوشت

ادامه روند نزولی تورم

در نتیجه اقدامات انجام شده، نرخ تورم در حال کاهش است. تورم در مهر ماه 1400، حدود سه ماه پس از روی کار آمدن دولت، 4.5 واحد درصد نسبت به ماه قبل کاهش یافت. این روند در آبان و آذر ادامه داشت تا اینکه روند کاهشی تورم در آذرماه متوقف شد. تورم نقطه ای در این ماه نسبت به ماه قبل 1.5 واحد درصد افزایش داشته است. تورم ماهانه نیز در 26 ژانویه به 1.8 درصد رسید که نسبت به ماه مشابه در ماه گذشته 1.8 واحد درصد افزایش داشت.

اما با وجود افزایش این دو، تورم سالانه خانوارهای کشور در دی ماه به 1.8 درصد رسید که نسبت به همین اطلاعات در ماه قبل 5 واحد درصد کاهش داشته است.

علاوه بر این، آخرین آمار نشان می دهد که روند نزولی تورم در بهمن ماه از سر گرفته شده و هر سه شاخص تورم ماهانه، فصلی و نقطه ای نسبت به آذرماه کاهش یافته است.

بر اساس گزارش بانک مرکزی، طی روند چند ماه اخیر در بهمن ماه 1400، میانگین تورم دوازده ماهه و نقطه به نقطه با کاهش همراه بوده است. در این ماه، تمامی زیرگروه های عمده شاخص بهای کالاها و خدمات مصرفی به استثنای زیر گروه «خوراکی ها و آشامیدنی ها» با کاهش تورم ماهانه نسبت به ماه قبل همراه هستند.

همچنین بررسی تورم ماهانه شاخص بهای مصرف کننده گروه های خاص «کالاها» و «خدمات» در بهمن ماه نشان می دهد که در آن ماه اقلام کالایی تورم ماهانه بالاتری نسبت به اقلام خدماتی و سهم بیشتری از اقلام ماهانه داشته اند. تورم شاخص کل. تقدیم به خود. با این حال، تورم ماهانه کالاهای بادوام به دلیل همبستگی زیاد بین نوسانات قیمت و نوسانات بازار ارز محدود شد.

کاهش تورم بدون شک دستاورد بزرگی در شرایط فعلی است. این اتفاق در مدت کوتاهی در زمان رهبری فعلی رخ داد و با توجه به هدف دولت برای رساندن تورم به 15 درصد و سپس دیجیتالی کردن آن طی چند سال آینده، ادامه روند نزولی امیدها به تحقق وعده دولت را افزایش داده است.

  سربازان نگران یاسین سلمانی

کاهش رشد نقدینگی ادامه دارد

نقدینگی به خودی خود یک چیز منفی نیست، اما وقتی تولید ناخالص داخلی پایین است، افزایش نقدینگی منجر به تورم بیشتر می شود. به عبارت دیگر افزایش نقدینگی عاملی مستقیم در عربستانی شدن تورم است. از این رو دولت سیزدهم با اتخاذ سیاستی برای جلوگیری از کسری پولی، از یک سو سعی در کنترل رشد نقدینگی و از سوی دیگر کاهش تورم داشت. برای رسیدن به این هدف، سیاست های متعددی از جمله جلوگیری از چاپ پول های بدون پشتوانه، جبران کسری بودجه از راه های غیرتورمی و … را دنبال می کند.

در نتیجه این سیاست ها، نرخ رشد پایه پولی در دوازده ماه منتهی به بهمن 1400 کاهش یافت، به طوری که رشد پایه پولی دوازده ماهه از 42.1 درصد در مردادماه به 33.2 درصد در بهمن افزایش یافت.

همچنین پایه پولی در پایان بهمن ماه 1400 (معادل 5807.5 میلیارد ریال) نسبت به پایان سال 1399، 26.6 درصد افزایش یافت.

همچنین حجم نقدینگی در پایان بهمن ماه 1400 (معادل 46241.0 میلیارد ریال) نسبت به پایان سال 1399 معادل 33.0 درصد افزایش یافت.

بر اساس توضیحات بانک مرکزی، افزایش 2.6 واحد درصدی نقدینگی در یازده ماه منتهی به بهمن ماه 1400 به دلیل الحاق خلاصه اطلاعات اداره کل سنجش و بدهی مهر اقتصاد به خلاصه اطلاعات اداره کل دارایی و بدهی های بانک سپه (به دلیل ادغام بانک های تحت مالکیت نیروهای مسلح در بانک سپه) و فاقد اثر پولی.

بر این اساس، نرخ افزایش نقدینگی در دوازده ماه منتهی به بهمن ماه 1400 به 39.7 درصد رسید که 2.7 واحد درصد آن مربوط به افزایش پوشش آماری بوده است.

به عبارت دیگر، در صورت تعدیل اثرات پوشش آماری، رشد نقدینگی در پایان بهمن ماه 1400 نسبت به پایان سال 1399 معادل 30.4 درصد و در دوازده ماه منتهی به بهمن 1400 معادل 37 درصد است.

کاهش تورم مورد انتظار

شاخص های کلان اقتصادی همیشه تابع قوانین و مقررات ریاضی نیستند و از منطق «دو، دو، چهار» پیروی نمی کنند. گاهی اوقات عوامل غیراقتصادی مانند ویژگی های روانی و ویژگی های اجتماعی، فرهنگی و سیاسی نیز بر شاخص هایی مانند تورم تأثیر بسزایی دارند.

  افکار دانشجویان هدف گروهک های ضد انقلاب/ گره زدن ناخواسته برخی اساتید به جریانات

تورم مورد انتظار یکی از عواملی است که اگرچه ماهیت غیراقتصادی دارد، اما پیامدهای اقتصادی قابل توجهی دارد. دیدگاه ها و نگرش های فعالان و فعالان اقتصادی، مصرف کنندگان و … در اینجا از اهمیت بالایی برخوردار است، چرا که بخشی از نرخ تورم همیشه ریشه در واقعیت های اقتصادی ندارد. رویدادهای سیاسی، روابط بین‌الملل، رویدادهای اجتماعی و فرهنگی می‌توانند منجر به تورم مورد انتظار شوند. به عنوان مثال، گاهی مردم به دلایلی مانند پیش بینی نتیجه انتخابات ریاست جمهوری، پیش بینی خشکسالی و مواردی از این دست انتظار افزایش قیمت کالاها و خدمات را دارند و این انتظار در واقع قیمت را بالا می برد. البته ابعاد و لایه‌های دیگری نیز در پیدایش تورم مورد انتظار وجود دارد، اما در این مورد مهم نحوه برخورد با آن و چگونگی کاهش یا حتی حذف نرخ تورم مورد انتظار توسط دولت فعلی است.

تثبیت اقتصاد کلان، افزایش رشد اقتصادی، کاهش بیکاری، افزایش و تقویت ارزش پول ملی و مانند آن می تواند با ایجاد آرامش در جامعه، نرخ تورم مورد انتظار را به میزان قابل توجهی کاهش دهد. بنابراین، اگرچه ارقام جدید حاکی از کاهش تورم و به طور کلی نتایج مثبت سیاست‌های دولت تاکنون است، اما شاید اغراق نباشد اگر بگوییم دستاورد اصلی دولت در اقتصاد کلان کاهش تورم مورد انتظار است. زیرا اگرچه قیمت دلار در 10 سال اخیر گاه تا 30 برابر افزایش یافته است، اما قیمت کالاها و خدمات بارها غیرمنطقی بوده و بیشتر ناشی از جو روانی و شکل گیری تورم غیرمنطقی مورد انتظار است تا واقعیت های اقتصادی. در دوران بی ثباتی اقتصاد کلان، همه قیمت کالاها و خدمات خود را به دلخواه خود افزایش دادند.

بنابراین زمان آن فرا رسیده است که به تورم مورد انتظار در جامعه پایان داده و به فضای روانی جامعه در جهت ثبات و حتی ارزانی تکیه کنیم.

منبع: ایرنا

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید