تفاوت قیمت بسیار زیادی بین سیستم وزارت صمت و بازار وجود دارد

636354663568515728 خبر ناگهانی

نوسانات فزاینده قیمت‌های بازار کالا در سال‌های اخیر به این معناست که نرخ ارز مصوب برای سایر کالاها بی معنی است و تجار کالاهای عظیم را با قیمت‌های پایین‌تر می‌خرند و با قیمت‌های بالاتر می‌فروشند. این در حالی است که روز به روز دست مصرف کنندگان در تحویل کالاهای اساسی تنگ می شود.

ادامه مطلب

قیمت گوشت یک گوسفند 15000 تن کاهش یافت

نوسانات قیمت در بازار کالاها در ابتدا منجر به فروش تخم مرغ با قیمت های نجومی در بازار شد و از آن زمان بحران به سایر کالاها مانند مرغ، برنج، روغن و گوشت قرمز سرایت کرد. نوسانات قیمت در بازار قرمز در روزهای اخیر به حدی افزایش یافته که قیمت هر کیلوگرم فیله گاو در بازار از مرز 300 هزار تن عبور کرده است. تشدید نوسانات قیمت در بازار کالا باعث شده تا نرخ ارز مصوب این کالا در بازار از بین برود و دلالان کالاهای اساسی را با قیمت دلخواه در بازار بفروشند.

وزارت صمت اخیراً طرح تنظیم بازار کالایی جدید را به نام طرح خرید شفاف ارائه کرده و آن را عملی کرده است. بر اساس این طرح از تاریخ 1 اردیبهشت 1400 کلیه کالاهای مصرفی و سرمایه به استثنای کالاهای مستثنی شده مشمول درج همزمان قیمت تولید و مصرف می شوند. یعنی تولید کننده هم قیمت مصرف کننده و هم قیمت تولید خود محصول را وارد می کند و وارد شبکه توزیع می شود.

محسن حسین لویی مدیرکل نظارت بر خدمات عمومی سازمان حمایت در این خصوص به مهر گفت: در این مرحله حدود 50 هزار قلم کالا به مواد قبلی اضافه می شود.

  عزیزی هادم با کوتوله ها جلو رفت و اخراج شد

وی افزود: اگر مرحله ششم اتفاق بیفتد، مربوط به کالاهایی است که در مرحله پنجم برخی از آنها حذف شدند مانند گوشت، مرغ، تخم مرغ، شکر، برخی مصالح ساختمانی و …. البته برای کالاهای کشاورزی و مواد غذایی «با وزارت جهاد کشاورزی هماهنگ کنید، اگر مشکلی پیش نیاید به احتمال زیاد تا تیرماه فاز ششم به اتمام می رسد».

در طرح شفافیت خرید، علاوه بر درج قیمت تولیدکننده و مصرف کننده کالاها، قیمت رسمی انواع کالاهای مصرفی در سامانه این وزارتخانه درج شده است، اما بررسی های در محل نشان می دهد قیمت های اعلام شده از سوی سامانه وزارت صمت تفاوت قابل توجهی با قیمت های کالاهای مصرفی مختلف دارد. قیمت ها در بازار کالا وجود دارد.
چند کیلو برنج در بازار موجود است؟

از عمده کالاهای مصرفی که قیمت آنها از سوی وزارت صمت با قیمت بازار تفاوت قابل توجهی دارد، می توان به برنج اشاره کرد. هر کیلوگرم برنج خانگی طارم علا در سامانه وزارت صمت در بازه قیمتی 67 هزار و 700 تا 78 هزار و 600 تن ارزیابی می شود که بررسی های میدانی نشان می دهد قیمت هر کیلوگرم این برنج در بازار 90 هزار تن است.

اما فقط برنج نیست که قیمت آن در سامانه وزارت صمت و قیمت آن در بازار تفاوت چشمگیری دارد. بررسی های در محل نشان می دهد که هر کیلوگرم حبوبات موجود در بازار در بازه قیمتی 55 تا 62 هزار تن خرید و فروش می شود. هر کیلوگرم نخود در سامانه وزارت صمت در بازه قیمتی 44 تا 46 هزار و 900 تن ارزش گذاری شده است، این در حالی است که این کالای اصلی در بازار کیلویی 62 هزار تن قیمت گذاری شده است.

  واکنش سردار آزمون به خبر برکناری سرمربی تیم ملی

در مورد سایر کالاهای اساسی نیز وضعیت مشابه است. تحقیقات میدانی نشان می دهد که هر کیلوگرم خرما با حلول ماه مبارک رمضان به کیلویی 75 هزار تن رسیده است در حالی که این کالای اساسی با قیمت 30 تا 40 هزار تن در هر کیلوگرم توسط باغداران خریداری می شود.

منبع: خبر آنلاین

دیدگاهتان را بنویسید