تفاوت بین دو طرف ماه به یک برخورد بزرگ باستانی برمی گردد

قسمت پنهان ماه با قسمت قابل مشاهده ماه بسیار متفاوت به نظر می رسد. قسمت قابل مشاهده ماه متشکل از ملوانان است، در حالی که سمت پنهان ماه عملاً ملوان بزرگی ندارد.ماریا (ماریا) نامی است که به گروهی از مناطق تاریک در سطح ماه داده شده است. به مجموع این مناطق، مخازن قمری می گویند.

نتایج یک مطالعه جدید ممکن است توضیح خوبی برای این موضوع ارائه دهد. به گفته محققان، این ممکن است به دلیل برخورد غول پیکری باشد که میلیاردها سال پیش در نزدیکی قطب جنوبی ماه رخ داده است.

نتایج این مطالعه نشان می‌دهد که برخوردی که حوضه عظیم قطب جنوب-آیتکن (SPA) را در ماه تشکیل می‌دهد، باید توده گرمایی عظیمی را ایجاد کرده باشد و این توده که از مجموعه‌ای از عناصر نادر زمین و عناصر مولد گرما تشکیل شده است، بوده است. منتشر شده در ماه

دانشمندان بر این باورند که غلظت عناصر در این گرما ممکن است منجر به فوران های آتشفشانی در نزدیکی دشت های آتشفشانی شده باشد. آتشفشان پدیده فوران های ماگما در سطح زمین، سیارات یا ماه است که در طی آن گدازه، سنگ های آذرآواری و گازهای آتشفشانی از طریق شکافی به نام کانال آتشفشانی به بیرون پرتاب می شود. فرآیند آتشفشانی شامل کلیه پدیده های تولید ماگما در پوسته یا گوشته زمین و بالا آمدن آن در پوسته و تشکیل سنگ های آتشفشانی و اثرات و پیامدهای آن است.

دکتر مت جونز، نویسنده ارشد این مطالعه از دانشگاه براون، گفت: “ما می دانیم که برخوردهای بزرگی مانند برخوردی که حوضه غول پیکر قطب جنوب و آیتکن را تشکیل می دهد، گرمای زیادی ایجاد می کند.” حال سوال ما این است که چگونه این گرما بر دینامیک درونی ماه تأثیر گذاشته است. ما نشان داده‌ایم که در تمام شرایط معقول در طول شکل‌گیری حوضه بزرگ قطب جنوب-آیتکن، این حوضه عناصر مولد گرما را در سمت مرئی ماه متمرکز کرده است. ما انتظار داریم که این به ذوب شدن گوشته ای کمک کند که جریان های گدازه ای را در سطح ماه ایجاد کرده است.

  به امام گفتند زشت است روحانیت از عشق و علاقه حرف بزند!

سمت طلوع ماه خانه Procellarum KREEP terrane یا PKT است. PKT مجموعه ای از موادی مانند پتاسیم (K)، عناصر خاکی کمیاب (REE) و فسفر (P) همراه با عناصر مولد گرما مانند توریم است. به نظر می رسد KREEP (ناهنجاری هیبریدی) در اطراف اقیانوس طوفان ها، بزرگترین صفحه آتشفشانی ماه گرفتگی متمرکز شده است، اما به نظر می رسد در اطراف ماه نیز پراکنده شده است.

به گفته دانشمندان، ممکن است ارتباطی بین PKT و جریان گدازه به ماه وجود داشته باشد. با این حال، هنوز مشخص نیست که چرا این مجموعه از عناصر در قسمت مرئی ماه متمرکز شده اند.

با استفاده از شبیه‌سازی‌های کامپیوتری، دانشمندان نشان داده‌اند که چگونه گرمای تولید شده توسط یک برخورد غول‌پیکر، الگوهای همرفتی درون ماه را تغییر می‌دهد و چگونه می‌تواند باعث توزیع مجدد مواد KREEP در گوشته ماه شود. دانشمندان نشان داده اند که گرم شدن گسترده گوشته در اثر برخورد حوضه های قطب جنوب و ایتکن می تواند تشکیل این ماده با عمر طولانی را تسریع کند.

این مدل نشان می‌دهد که KREEP می‌تواند روی یک توده حرارتی از ناحیه برخورد حوضه قطب جنوب-آیتکن به عنوان یک راه راه حرکت کند. همانطور که جرم گرما در زیر پوسته ماه پخش می شود، مواد در نهایت به مناطق نزدیک ماه منتقل می شوند.

دانشمندان می گویند این مطالعه توضیح معتبری برای یکی از ماندگارترین اسرار ماه ارائه می دهد، زیرا چگونگی شکل گیری PKT شاید مهم ترین سؤال باز در علم قمری باشد و برخورد قطب شمال-آیتکن یکی از مهم ترین رویدادها در ماه است. تاریخ. در این مطالعه، ما به هر دو موضوع نگاه کردیم و به نظر من نتایج کار ما شگفت انگیز است.

  سلف دانشگاه آزاد ارومیه کاهش قیمت غذای دانشجویی دانشگاه آزاد ارومیه پس از رسوایی های اخیر/ گرانی تاثیری بر کیفیت غذای دانشجویی نداشته است.

دیدگاهتان را بنویسید