تفاوت اسید و ریفلاکس

552245 خبر ناگهانی

برای درک اینکه چرا اسید معده می تواند راه اشتباهی به سمت مری برود، باید آناتومی آن قسمت از بدن را بهتر بشناسید. لوله ای که از دهان به سمت معده می رود، مری است و در انتهای مری یک دریچه عضلانی قرار دارد که به عنوان پوششی برای معده عمل می کند.

بیشتر بخوانید:

این دریچه اجازه می دهد تا غذا از مری وارد معده شود و سپس (اگر به درستی کار کند) از تزریق اسید قوی معده به مری جلوگیری می کند. این عملکرد ایده آل این دریچه است، اما اگر دریچه معده شما ضعیف یا شل باشد، به درستی بسته نمی شود و سپس اسید معده می تواند وارد مری شود. جریان اسید معده به سمت بالا رفلاکس نامیده می شود.

بسیاری از افرادی که با رفلاکس اسید معده آشنا هستند ممکن است فکر کنند که این مشکل درست در کنار معده رخ می دهد، اما اسید معده می تواند تا مری بالا بیاید، به خصوص اگر دراز بکشید. اسید معده می تواند به تارهای صوتی یا نای آسیب برساند و وارد ریه ها شود، بنابراین ممکن است سرفه یا سایر علائم تنفسی داشته باشید.

تفاوت اسید و ریفلاکس چیست؟

اسیدها همان چیزی هستند که از نام آن پیداست: شما احساس سوزش در قفسه سینه خود، درست در پشت جناغ خود می کنید. این سوال که آیا شما سوزش سر دل دارید یا رفلاکس در واقع یک سوال گیج کننده است، زیرا سوزش سر دل یکی از علائم رفلاکس اسید در نظر گرفته می شود. اگر سوزش سر دل دارید، نوعی رفلاکس را تجربه خواهید کرد. مثل این است که از کسی بپرسید که آیا لثه‌هایش متورم است یا التهاب لثه دارد. تورم لثه یکی از علائم التهاب لثه است. اما همه افراد مبتلا به GERD سوزش سر دل ندارند، همانطور که ممکن است شما دچار التهاب لثه باشید، اما نه لثه. البته رفلاکس بیشتر با سوزش سر دل همراه است، زیرا سوزش سر دل شایع ترین علامت ریفلاکس اسید است.

اسیدها نشان می دهند که رفلاکس شما به سطح قلب شما رسیده است و معمولاً پس از خوردن غذاهایی مانند شکلات یا گوجه فرنگی یا زمانی که بعد از خوردن و آشامیدن به رختخواب می روید بدتر می شود. دهان شما همچنین ممکن است تلخ یا ترش شود، که این اثر حرکت اسید به سمت بالا و پایین گلو است.

  مهراب قاسمانی مرد آهنی شد + عکس

رفلاکس اسید چگونه تشخیص داده می شود؟

پزشک ابتدا از شما سوالاتی در مورد علائم شما می پرسد و سپس تمام آزمایشات و معاینات لازم را تجویز می کند. علائم رفلاکس اسید شامل سوزش سر دل علاوه بر سوزش معده است:

اسیدها نشان می دهند که رفلاکس شما به سطح قلب شما رسیده است و معمولاً پس از خوردن غذاهایی مانند شکلات یا گوجه فرنگی یا زمانی که بعد از خوردن و آشامیدن به رختخواب می روید بدتر می شود. دهان شما همچنین ممکن است تلخ یا ترش شود، که این اثر حرکت اسید به سمت بالا و پایین گلو است.

. مشکل در بلعیدن یا احساس گیرکردن غذا در گلو

. حالت تهوع

. مصرف غذای هضم نشده یا نیمه هضم شده که ممکن است منجر به استفراغ شود

. سرفه ای که نشان می دهد اسید روی گلو یا ریه ها تأثیر گذاشته است

. درد قفسه سینه همراه با سوزش

. گلودرد یا احساس سوزش در تارهای صوتی

. اگر اسید وارد ریه شود مشکلات تنفسی وجود دارد

. بوی بد دهان

. مشکل در به خواب رفتن یا بیدار شدن با درد

اگرچه فهرست علائم GERD ناخوشایند است، اما یکی از مهم ترین علائمی که باید مراقب آن بود، درد قفسه سینه است. سوزش سر دل ممکن است ناراحت کننده باشد و در ناحیه قفسه سینه احساس شود و ممکن است با درد یا سوزش در گلو همراه باشد. اما درد قلبی که مربوط به قلب است و ممکن است نشان دهنده حمله قلبی باشد را نیز باید در نظر داشت زیرا می تواند شبیه سوزش سر دل باشد.

علائم احتمالی حمله قلبی شامل تنگی نفس، درد در بازو، احساس فشار یا پری قفسه سینه، یا درد در پشت، گردن، فک یا معده است. اگر نگران این هستید که دردی که تجربه می کنید مربوط به قلب شما باشد، در اسرع وقت به اورژانس مراجعه کنید.

چه چیزی باعث رفلاکس اسید می شود؟

گاهی اوقات سوزش سر دل معمولاً به آنچه می خورید یا نحوه خوردن شما مربوط می شود. به عنوان مثال، خوردن غذاهای سنگین و حجیم می تواند باعث شل شدن معده به دلیل بزرگ شدن معده به دلیل غذای زیاد شود و این باعث می شود که مقدار کمی اسید معده به مری نشت کند.

  طبق فتاوای مراجع و مقام معظم رهبری دوچرخه سواری برای بانوان حرام است

خوردن ترکیبی از غذاهای اسید زا نیز می تواند علائم را بدتر کند. البته، هر فرد متفاوت است، اما رایج ترین عوامل تغذیه ای عبارتند از:

. الکل

. کافئین

. نوشیدنی های گازدار

. شکلات

. مرکبات و آب میوه ها

. نعنا و نعناع تند

. غذاهای تند یا چرب، لبنیات پرچرب

. گوجه فرنگی و سس گوجه فرنگی

اما اگر اغلب مبتلا به GERD هستید، عوامل دیگری ممکن است نقش داشته باشند. غذا بزرگترین عامل است، اما قطعا تنها عامل نیست. اگر به طور منظم رفلاکس دارید و غذاهایی که می خورید را تغییر داده اید اما به نتیجه نرسیده اید، باید علت را به دقت بررسی کنید.

عوامل دیگری که می توانند باعث رفلاکس شوند:

. بارداری: فشاری که جنین در حال رشد به شکم وارد می کند، معده را به سمت بالا می راند و سوزش سر دل را در زنان باردار شایع می کند.

. داروها: برخی از داروهایی که برای درمان بیماری استفاده می شوند می توانند دریچه معده را شل کرده و علائم رفلاکس را ایجاد کنند. اینها شامل مسکن ها، داروها، داروهای ضد افسردگی و داروهای تجویز شده برای آلرژی، فشار خون بالا یا آسم است.

. فتق هیاتال: این نوع فتق زمانی رخ می دهد که قسمت فوقانی معده از طریق عضله بزرگی که شکم و قفسه سینه را جدا می کند (دیافراگم) بیرون زده و اسید معده به مری می رود.

. سن: رفلاکس اسید می تواند در هر سنی رخ دهد، اما در افراد بالای 55 سال شایع تر است.

. سابقه خانوادگی: مطالعات نشان می دهد که ژنتیک همچنین می تواند باعث گشاد شدن دریچه معده، تاخیر در تخلیه معده و اختلال در پاکسازی اسید معده در برخی افراد شود.

تفاوت بین بیماری ریفلاکس معده (GERD) و ریفلاکس اسید چیست؟

هنگامی که رفلاکس اسید مزمن می شود (بیش از دو بار در هفته رخ می دهد و معمولاً شدیدتر است)، عارضه جدی تری رفلاکس معده به مری یا GERD نامیده می شود. این بیماری بر اساس شدت و عود علائم تشخیص داده می شود. بنابراین، زمانی که رفلاکس اسید تبدیل به یک مشکل دائمی می شود و کیفیت زندگی فرد را تحت تاثیر قرار می دهد، رفلاکس معده به مری در نظر گرفته می شود.

  پیروزی ارزشمند تیم تنیس روی میز بانوان دانشگاه آزاد اسلامی مقابل پادما یدک اصفهان

بیماری ریفلاکس معده گاهی می تواند عوارضی مانند مری بارت ایجاد کند که خطر ابتلا به سرطان مری را افزایش می دهد. حدود 15 درصد از افراد مبتلا به ریفلاکس معده به مری بارت نیز مبتلا می شوند. رفلاکس معده نیز باعث افزایش مری مزمن می شود.

تشخیص بیماری ریفلاکس معده معمولا بر اساس علائم است، اما این تشخیص را می توان با آزمایش های تصویربرداری (مثلا آندوسکوپی) دقیق تر کرد. همچنین ممکن است یک مانیتور برای نظارت بر فعالیت اسید معده در مری قرار داده شود.

چگونه اسیدهای ناشی از رفلاکس اسید را درمان کنیم؟

اگرچه رفلاکس معده اغلب به یک برنامه درمانی طولانی مدت و جامع نیاز دارد، اما گاهی اوقات اسیدهای ناشی از رفلاکس اسید را می توان با داروهای بدون نسخه به ویژه تغییر سبک زندگی کنترل کرد.

مصرف آنتی اسیدها علاوه بر تغییر در رژیم غذایی و عادات غذایی و پرهیز از غذاهایی که باعث سوزش سر دل می شوند، می تواند به خنثی سازی اسید معده و تسکین سوزش سر دل نیز کمک کند. این دارو در 70 تا 80 درصد موارد موثر است. اما اگر بیماری رفلاکس معده به مری برای شما تشخیص داده شده است و سوزش سر دل مشکلی دائمی است، باید در مورد سایر درمان ها با پزشک خود صحبت کنید. در این مورد، اولین قدم تجویز مهارکننده های پمپ پروتون است که تولید اسید معده را متوقف می کند.

در برخی موارد جراحی می تواند راهی برای تقویت دریچه بین معده و مری باشد تا بدن بتواند کار خود را بهتر انجام دهد. پزشک مزایا و معایب این روش درمانی را ارزیابی می کند تا مطمئن شود که مزایای جراحی بر معایب آن و هر گونه عوارض جانبی بر اساس سلامتی بیمار بیشتر است.

حتی اگر علائم شما خفیف به نظر می رسند، باز هم باید توجه داشته باشید که هر از گاهی بروز می کنند. رفلاکس اسید معده مانند هر بیماری یا عارضه دیگری اگر زود تشخیص داده شود و درمان شود بهتر است. اگر علائم بدتر شوند، درمان دشوارتر خواهد شد.

منبع: تبیان

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید