تغییرات افزایش حقوق بازنشستگان و کارمندان/ این مستمری بگیران شامل افزایش حقوق نمی شوند! در پایان هر ماه یک میلیون تومان به حقوق کارکنان دولت اضافه می شود

به گزارش مستقل آنلاین؛ افزایش حقوق مستمری بگیران و مستمری بگیران شامل اضافه کار نخواهد بود و در پایان هر ماه تنها یک میلیون تومان به حقوق کارکنان دولت اضافه می شود.

  1. حقوق بازنشستگان یکی از چالش برانگیزترین تبصره ها در بررسی لوایح بودجه است که حقوق بازنشستگان سال 1401 با افزایش 10 درصدی 5 میلیون تومانی تعیین شده است. بر اساس اعلام مدیران سازمان تامین اجتماعی، پرداخت حقوق و دستمزد کارگران بازنشسته شهریور ماه از فردا (۲۰ شهریور) بر اساس حروف الفبا آغاز می شود. برای یکسان سازی حقوق بازنشستگان در چند ماه اخیر اعتراضات زیادی را آغاز کرده اند. اکنون با افزایش حقوق بازنشستگان موضوع دریافت مالیات از حقوق بازنشستگان به موضوعی داغ تبدیل شده است که در زیر آخرین اخبار حقوق بازنشستگان را می خوانید.

افزایش حقوق بازنشستگان و کارمندان تغییر خواهد کرد

در حکم پذیرش کار فرمول مشخصی برای محاسبه اضافه کاری وجود دارد. این فرمول به این صورت است که مجموع سه عنصر حق کار، حق به کارمند و مدیریت آزاد بر 176 تقسیم می شود و عدد حاصل به عنوان یک ساعت اضافه کاری محاسبه می شود. یک کارمند دولت می تواند تا 175 ساعت اضافه کاری در ماه داشته باشد که بر اساس این فرمول محاسبه می شود.

در قانون افزایش حقوق 3000 امتیاز در احکام انتصاب و قراردادهای کارکنان در قالب استرداد حقوق به تصویب رسید که قرار است در ردیف جداگانه ای در حکم انتصاب به نام استرداد حقوق اضافه شود. لذا با توجه به اینکه این موضوع در هیچ یک از سه مورد مربوط به محاسبه اضافه کار یعنی. حقوق کار، حقوق کارمند و اضافه کار، این قانون شامل اضافه کار نخواهد بود و فقط یک میلیون تومان در حکم کار قید می شود.

بر این اساس حقوق یک فرد در آبان ماه نسبت به مهرماه تنها یک میلیون تومان افزایش یافته است و اگر آن فرد متاهل و دارای فرزند باشد، شامل افزایش حق عائله مندی و فرزند نیز می شود. .

افزایش حقوق بازنشستگان شامل اضافه کار نخواهد بود

افزایش دستمزد شامل اضافه کار و سایر مزایای پرداختی نمی شود و اعمال نمی شود. این مشکل به دلیل تاکید برنامه و سازمان بودجه بر عدم پرداخت بیشتر بود. بنابراین موضوع بازپرداخت حقوق در ردیف جداگانه ای در دستور کار اضافه می شود.

به گفته نماینده رشت و همام در مجلس، مبلغ یک میلیون و 50 هزار تومان علاوه بر حق بیمه ای که مجلس تصویب کرد باید به حقوق کارمندان و 900 هزار تومان به حقوق بازنشستگان، خانواده اضافه می شد. کمک هزینه 50 درصدی رشد و حقوق کودکان از 100 درصد افزایش.

سرانجام در 7 آبان ماه رئیس سازمان برنامه و بودجه عنوان کرد که اعتبارات افزایش حقوق کارکنان و مستمری بگیران تامین شده و مابه التفاوت مهر تا آبان به ما پرداخت می شود.

بررسی های اکو ایران از مستمری بگیران تحت پوشش صندوق های بازنشستگی مختلف نشان می دهد که علیرغم وعده های مسئولان دولتی مبنی بر پرداخت معوقات مهر با حقوق آبان ماه، افزایش دستمزد برای برخی از مستمری بگیران اعمال نشده و به برخی دیگر معوقات پرداخت نشده است.

در بین مستمری بگیرانی که برای افزایش حقوق و معوقات آنها سپرده گذاری نشده است، مستمری بگیرانی هستند که توسط صندوق بازنشستگی بانک ها بیمه شده اند. اگرچه این صندوق افزایش 900 هزار تومانی و 5 درصدی حقوق بازنشستگان و مستمری بگیران را به بانک های خصوصی و دولتی ابلاغ کرده است، اما پیگیری های امروز اکوایران نشان می دهد که این مبالغ واریز نشده است.

با توجه به اقدامات بعدی، در آبان ماه افزایش حقوق بازنشستگان و مستمری بگیران وزارت آموزش و پرورش اعمال شد اما معوقات این دسته از افراد شاغل در صندوق بازنشستگی کشوری به حساب این افراد وارد نشد. این تا امروز معاون امور فنی صندوق بازنشستگی کشوری اعلام کرد: افزایش مصوب برای مستمری بگیران و کارکنان این صندوق اعمال شده و حقوق آبان ماه مشترکان این صندوق به همراه معوقات مهرماه پرداخت می شود.

اکبر شیرمحمدی با بیان اینکه مبلغ ثابت 900 هزار تومان حقوق مستمری بگیران و مستخدمین مشمول قانون بودجه سال 1401 از تاریخ اجرای قانون یعنی ابتدای مهر ماه 1401 و همچنین 5 درصد حقوق است. در شهریور ماه به تعداد یک میلیون و 589 هزار مستمری بگیر و مستمری بگیر (مستمری بگیران قبل از 1 مهر 1401) یک نفر ذینفع اضافه شد.

به گفته معاون امور فنی صندوق بازنشستگی کشوری، میزان کمک هزینه عائله مندی بازنشستگان کشوری از 407 هزار و 389 تومان به 611 هزار و 84 تومان افزایش یافته است و تعداد مشمولان این کمک هزینه 967 هزار و 890 نفر است. میزان حمایت از هر کودک 100 درصد افزایش یافته است.

بر اساس اعلام اداره کل «روابط عمومی و فعالیت‌های بین‌الملل» صندوق بازنشستگی کشوری، به دلیل بارگذاری نشدن اطلاعات افزایش مبلغ کمک‌های عائله‌مندی و فرزندان، افزایش کمک‌های عائله‌مندی، فرزندان و فرزندان معوقات در مهر و آبان به همراه دستمزد آذر پرداخت می شود.

این در حالی است که معوقات برخی از اعضای صندوق بازنشستگی کشوری همزمان با افزایش حقوق آبان ماه آنها پرداخت شده است.

بر اساس اعلامیه مستمری بگیران لشکر، حقوق این دسته از افراد افزایش یافته و معوقات مهرماه نیز از آنان اخذ شده است.

کسری از بازنشستگان تامین اجتماعی

کسر دو درصد از حق الزحمه ماهانه مستمری بگیران و مستمری بگیران تامین اجتماعی برای استفاده آنها و افراد تحت تکفل آنها از خدمات درمانی این سازمان بر اساس ماده 11 قانون اساسی انجام می شود. 89 قانون تامین اجتماعی و قانون تامین اجتماعی به منظور کمک به مستمری بگیران در اعمال سرانه درمان در حین کار و برای کارکنان پرداخت کننده تامین اجتماعی 9% در زمان بازنشستگی به 2% کاهش می یابد.

مجتبی طهماسبی آشتیانی رئیس اداره کل بازنشستگی سازمان تامین اجتماعی در این خصوص گفت: بر اساس ماده (۸۹) قانون تامین اجتماعی، افرادی که بر اساس این قانون بازنشسته یا از کارافتاده هستند یا می شوند، اعضای بلافصل آنها هستند. خانواده و همچنین افرادی که مستمری ارث دریافت می کنند با پرداخت دو درصد مستمری دریافتی مشمول خدمات درمانی می شوند و مابه التفاوت مبالغ پرداختی مستمری بگیران این قانون با هزینه های واقعی درمان خواهد بود. توسط سازمان تامین اجتماعی پرداخت می شود.

وی افزود: همان طور که اشاره شد کسر این مبلغ برای استفاده مستمری بگیران و افراد تحت تکفل از خدمات درمانی تامین اجتماعی بوده و ربطی به هزینه صدور دفترچه کاغذی ندارد. برخی مستمری بگیران و بازنشستگان با این تصور که کسر دو درصد از سرانه درمان تنها هزینه چاپ کتاب های کاغذی است، پس از ایجاد سامانه نسخه الکترونیکی و لغو کتاب های کاغذی برای درمان، معتقد بودند که کسر این مبلغ. باید تا زمان اعلام سرانه درمان تعلیق شود مطب‌ها درمان ندارند و بر اساس نص صریح قانون تامین اجتماعی، دستمزد مستمری بگیران کسر و صرف هزینه‌های درمانی آن عزیزان می‌شود.

به گزارش روابط عمومی سازمان تامین اجتماعی، همچنین لازم به ذکر است که بر اساس بند 4 ماده 13 لایحه قانونی بیمه سلامت عمومی کشور مصوب 3/8/1373 شورای اسلامی، مجموعه حق بیمه بیمه درمانی خوداشتغالی به صورت سرانه درمان مصوب هیأت وزیران است، بنابراین در مورد گروهی از مستمری بگیران که سوابق بیمه آنها به صورت خوداشتغالی بوده است، در دوران بازنشستگی هزینه پرداخت می شود. درمان آنها بر اساس سرانه درمان مصوب هیأت وزیران محاسبه و از مستمری پرداختی کسر می شود.

عدم افزایش حقوق بازنشستگان ساختگی است

به گزارش جام جم آنلاین ، در پی انتشار اخبار نادرست یکی از خبرگزاری ها که در کانال تلگرامی خود مدعی شد حقوق شهریور ماه بدون افزایش حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی از بعدازظهر دوشنبه 7 شهریور ماه پرداخت شده است. برخی سایت ها و کانال های خبری فعال در فضای مجازی نیز بدون تایید این خبر جعلی را بازنشر می کنند.

لازم به ذکر است که حتی در همین کانال تلگرامی بسیاری از شنوندگان با رد این ادعا اعلام کردند که حقوق شهریور ماه بر اساس مصوبه شورای عالی کار افزایش و پرداخت شده است.

لازم به ذکر است پرداخت حقوق بازنشستگان و مستمری بگیران تامین اجتماعی در شهریور ماه با اعمال افزایش مصوبه شورای عالی کار در خصوص حقوق مستمری بگیران سایر رده ها آغاز و از 30 شهریورماه ادامه دارد.

بر اساس قوانین جدید پرداخت بیمه بازنشستگان آغاز شد

میرهاشم موسوی در حاشیه مراسم امضای تفاهم نامه با جمعیت هلال احمر ایران که با موضوع “بیمه تامین اجتماعی داوطلبان جمعیت هلال احمر” برگزار شد، درباره پرداخت غیرحداقل حقوق به بازنشستگان گفت: قوانین جدید: بر اساس قولی که قبلا داده بودیم و برنامه ریزی نرم افزار و اجرای راهکارها انجام شد و راه حل ها را هم آپلود کرده بودیم. از امروز طبق روال هر ماه که پرداخت حقوق از 20 شروع می شود. ماه و تا پایان ماه ادامه دارد و حقوق و دستمزد بر اساس قوانین جدید و اصلاح شده واریز خواهد شد.

وی افزود: از امروز با اصلاح احکام و افزایش 38 درصدی به اضافه مبلغ ثابت 515 هزار تومان حقوق پرداخت می شود.

مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی در پاسخ به اینکه حداقل و حداکثر مبلغ دریافتی چقدر است؟ گفت: متفاوت است و حداقل دستمزد یک به یک است که متناسب با همان افزایش است.

موسوی درباره زمان پرداخت معوقات نیز گفت: در حال برنامه ریزی هستیم، با کانون بازنشستگان نیز جلساتی داشته ایم تا سازوکار پرداخت معوقات مشخص شود.

  در شش ماهه اول سال 1400; رشد 246 درصدی سود در فولاد سنگان

دیدگاهتان را بنویسید