تعقیب ایران برای تامین آب از هیرمند

565447 خبر ناگهانی

به گزارش گروه اقتصادی ایسکانیوز؛ به گزارش حکابه، محمد جوانباخت، معاون وزیر نیرو در امور آب و فاضلاب و مدیرعامل شرکت مدیریت آب ایران با اشاره به برگزاری بیست و پنجمین اجلاس کمیته مشترک کمیسران آب در هیرمند در تهران از 25 تا 27 ژوئن سال جاری میلادی معاهده هلمند 1351.

بیشتر بخوانید:

جوانبهت با تاکید بر پایبندی جمهوری اسلامی ایران به معاهدات بین المللی گفت: امیدواریم هیئت افغانستان پیام صریح جمهوری اسلامی ایران را مبنی بر لزوم پایبندی به معاهده 1351 بین دو کشور و اقدام در این زمینه به سران خود برساند. “”

معاون وزیر نیرو با بیان اینکه در سال آبی جاری از 820 میلیون مترمکعب آب موجود در پیمان هیرمند کمتر از 4 میلیون متر مکعب آب وارد ایران شده است، گفت: و ارقام ارائه شده توسط طرف افغانستانی در مورد جاری سال آبی و میزان آب کشورمان از سد کجکی در بالادست ایستگاه اندازه گیری با سازوکار پیش بینی شده در قرارداد سال 1351 بازدید کنید که تاکنون در اختیار ما قرار نگرفته است.

معاون آب و فاضلاب وزیر آب ادامه داد: مشکل تامین آب ایران از فروردین ماه سال گذشته با بهره برداری از سد کمال خان در 70 کیلومتری مرز جمهوری اسلامی ایران عمیقتر شده است. بستر اصلی رودخانه هلمند در ولایت نیمروز.

وی افزود: حدود 950 میلیون مترمکعب آب از رودخانه هیرمند از سمت افغانستان سرازیر می شود که در صورت نبود سد کمال خان به طور طبیعی و تاریخی به هامون و منطقه سیستان سرازیر می شود و از آن آب شرب و کشاورزی منطقه تامین می شود. منطقه سیستان تحویل می شد، شوهزار گودرزه منحرف شد و تبدیل به آب نمک شد که ما مخالفت کردیم.

  صفحه مورد نظر شما یافت نشد.

جوانباخت سپس گفت: این اقدام طرف افغانستانی موجب سلب حق آبه قانونی ایران و همچنین خشک شدن تالاب های بین المللی هامون و تبعات منفی شدید اقتصادی، اجتماعی و زیست محیطی در منطقه شده است.

معاون وزیر نیرو در امور آب و آبفا در پایان با ابراز امیدواری نسبت به انجام کامل تعهدات قانونی کشور افغانستان، گفت: کشور افغانستان با ابلاغ پیام اجلاس سران باید اقدامات لازم را برای واگذاری انجام دهد. وضعیت حقوقی ایران در هیرمند.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید