تعطیلی مراکز ناباروری به دلیل کمبود پزشک

555026 خبر ناگهانی

بر اساس گروه مشترک سیاست های مشترک سلامت که از سوی مقام معظم رهبری در سال 93 ابلاغ شد، کشور ما باید از نظر شاخص های سلامت در رتبه اول منطقه قرار می گرفت اما اکنون در بین 25 کشور در رتبه 1400 قرار دارد. غرب آسیا و آسیای مرکزی یکی از شاخص های سلامت سرانه پزشک است. موضوع کمبود پزشک در این کشور این روزها آنقدر چالش برانگیز شده که می توان گفت در همه محافل بهداشتی به آن اشاره می شود.

بر این اساس، شورای عالی انقلاب فرهنگی در راستای اجرای طرح کلی علمی کشور، طرحی را برای افزایش ظرفیت جذب و تربیت دانشجوی پزشکی ارائه کرد که ارقامی نشان دهنده بحران کمبود پزشک است.

موضوع کمبود پزشک آنقدر تحت الشعاع قرار می گیرد که گاه متوجه می شود برخی برای یک سری خدمات تخصصی باید صدها کیلومتر و گاه بیش از هزار کیلومتر را طی کنند و در شهری در خیابان زندگی کنند تا بیمار خود را ببینند. بیمارستانی را ارائه دهید که این خدمات را ارائه دهد. همانطور که کارشناسان این حوزه هشدار می دهند، وضعیت ایران سرانه بسیار بدتر است و به ازای هر 10 هزار نفر 6 متخصص در کشور وجود دارد، در حالی که در بسیاری از این کشورهای پیشرفته و حتی متوسط ​​سرانه بیش از 20 متخصص وجود دارد. مردم.

آمار و برنامه های موجود نشان می دهد که تا سال 1410 با بحران کمبود پزشک مواجه خواهیم شد.

سید حسن موسوی فرد، کارشناس نظام سلامت درباره بحران کمبود پزشک گفت: در حال حاضر در بحران هستیم، اما زیاد آن را احساس نمی کنیم.

  خواص سوپ و فواید کلی آن برای سلامتی

وی با بیان اینکه عده ای از شهرهای کوچک و روستاهای دورافتاده برای مراجعه به پزشک متخصص به تهران آمدند و مجبور شدند برای درمان بیماران خود در خیابان چادر بزنند، بحرانی بود، افزود: به دلیل عدم دسترسی به پزشک، برخی از خانواده ها، عزیزان و عزیزان جان خود را از دست می دهند.

تولید نظام سلامت با 20 درصد بودجه کشور مناسب نیست

موسویفورد گفت: یکی از بدترین بحران های کمبود پزشک، اختلاف طبقاتی است که در جامعه و نظام سلامت ایجاد شده است. با توجه به شکاف وحشتناکی که در سیستم پرداخت وجود دارد، عوامل بهداشتی و درمانی در تلاش هستند تا از نظر سیستم پرداختی مانند پزشکان به نظر برسند و این نشان می دهد که درآمد پزشک بیش از 100 برابر بیشتر از یک پرستار است و همین امر باعث می شود پرستاران برای رسیدن به آن تلاش کنند. به پزشکان.و این امر هزینه های نظام سلامت را به میزان قابل توجهی افزایش می دهد.

این کارشناس بهداشت ادامه داد: حدود 150 هزار میلیارد تن (حدود 20 درصد بودجه کل کشور) برای نظام سلامت هزینه می کنیم که با توجه به قبل و بعد از تحول سلامت، تولید آن تغییری نکرده است.

وی ریشه همه این موارد را کمبود پزشک در جامعه دانست و افزود: افزایش هزینه های نظام سلامت به دلیل چانه زنی روزانه پزشکان برای افزایش تعرفه های درمانی بوده است. همچنین بی انگیزگی بخش مهمی از کادر پزشکی بدیهی است که ناشی از پرداخت های ناعادلانه است.

طرح پزشک خانواده به دلیل کمبود پزشک اجرا نمی شود

موسویفورد گفت: «دلیل اصلی که نمی‌توانیم سراغ پیشگیری برویم، دسترسی نداشتن به پزشکان عمومی ارزان برای عموم است.

  حتی اگر اسرائیلی ها نبودند، ما اسرائیل را اختراع می کردیم

«کمبود پزشک، ایجاد پروژه‌های بزرگی مانند پزشک خانواده، پرونده الکترونیک سلامت، دستورالعمل‌های بالینی و غیره را غیرممکن کرده است. در کشور گفت. با افزایش جمعیت، این بحران ها در آینده نزدیک تشدید خواهند شد.» ما جمعیت سالخورده خواهیم داشت.

موسویفورد گفت: بخش مهمی از پزشکانی که با روحیه انقلابی تربیت شده اند پیر هستند و به زودی از چرخه خدمت خارج می شوند که همه اینها بحران کمبود پزشک و عدم دسترسی به خدمات درمانی است.

وی با بیان اینکه تعداد پزشکان موجود که می توانیم استفاده کنیم 120 هزار نفر است، گفت: به ازای هر 100 هزار نفر، 12 پزشک در دسترس هستند.

وی گفت: وقتی پزشکان عمومی و متخصص را از هم جدا کنیم، وضعیت کنونی از این هم بدتر خواهد شد.

کمبود فاجعه بار نیروی متخصص در استان های کشور

وی با اشاره به اینکه در حوزه متخصصان به ازای هر 100 هزار نفر کمتر از 6 پزشک داریم، افزود: توزیع پزشکان ناعادلانه است زیرا 50 درصد متخصصان در تهران هستند.

موسوی فرد گفت: دسترسی به پزشک متخصص برای بسیاری از جامعه ما بسیار سخت است و در برخی از استان ها برای جمعیت چند صد هزار نفری تخصص های بسیار حساسی داریم.

این کارشناس بهداشت گفت: در برخی از تخصص ها مانند زنان و ناباروری در کشور به ازای هر چند صد هزار نفر یک پزشک داریم. به عنوان مثال، در زمینه اورولوژی زنان به ازای هر میلیون نفر یک پزشک وجود دارد.

وی با بیان اینکه تعداد انگشت شماری پزشک به حوزه هایی مانند ناباروری اضافه شده است، گفت: بسیاری از مراکز ناباروری ما در کشور به دلیل کمبود پزشک تعطیل شده اند. در چنین شرایطی مرکز تأسیس شد، اما چون پزشک متخصص وجود ندارد، مرکز کار نمی کند.

  استاد، آدمخوار از آب در آمد

پزشکان عمومی نیز می توانند پزشکان لوکس باشند

موسویفورد درباره پزشکان لوکس گفت: البته همه پزشکان تجمل نیستند. ما تخصص هایی داریم که به دلیل پذیرش و حساسیت کم درآمد بالایی دارند. افراد پردرآمد چشم پزشکی، قلب، ارتوپدی و غیره هستند.

وی افزود: ما تخصص هایی داریم که درآمد بالایی ندارند که شامل کودکان، زنان، بیماری های عفونی و غیره می شود، اما به دلیل کمبودی که در کشور داریم، همین پزشکانی که درآمد بالایی ندارند چندین برابر بیشتر از پزشکان درآمد دارند. متوسط ​​جامعه وی گفت: اگر یک پزشک عمومی در جامعه ما وقت بگذارد می تواند چندین برابر افراد جامعه درآمد داشته باشد.

وی افزود: با توجه به محدودیت های برخی رشته های پزشکی قبول داریم که گروه کوچکی از پزشکان ستاره شناس نیستند که کهکشانی هستند و درآمد بسیار بالایی دارند. البته تعداد این پزشکان کم است.

منبع: برنا

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید