تعداد سبدهای معیشت کفاف هزینه ها را نمی دهد

534390 خبر ناگهانی

به گزارش گروه اجتماعی ایسکانیوز، ناصر چمنی با اشاره به ابلاغ سبد حمایتی خانوارهای کارگری در آخرین جلسه شورای عالی کار، گفت: به عنوان رقم حقوقی تصویب نمی شود.

وی ادامه داد: سال ها قبل که اندازه سبد معیشت کارگران مشخص می شد، این مبنای اصلی ورود به مذاکرات دستمزد در شورا بود. اما معتقدم این رقم رقمی نیست که بتواند سبد 100 درصدی معیشتی برای کارگران فراهم کند.»

این کارشناس کارگری خاطرنشان کرد: کمیته دستمزد سال گذشته به رقم 6 میلیون و 895 هزار تن به عنوان ارزش سبد معیشتی کارگران رسید، اما پس از تعیین سبد توسط شرکای اجتماعی شاهد بودیم که حداقل دستمزد کارگران تصویب شد. 2 میلیون و 650 هزار تن و با کوپن خوراک، حق مسکن و حقوق کودک به 4 میلیون و 200 هزار تن می رسد.

چمنی افزود: قطعاً سبد معیشت کارگران با توجه به هزینه تحصیل، پوشاک، حمل و نقل و … از این رقم بالاتر است و اگر با اقلام اعلام شده از سوی سازمان جهانی کار محاسبه شود، افزایش می یابد اما زیر شرایط اقتصادی فعلی حداقل ها با تصویب شرکای اجتماعی بررسی و تصویب شده است. در چند سال اخیر اما نتوانسته ایم به سبدی که برای معیشت خانواده های کارگری کنار گذاشته ایم، نزدیک شویم.

وی افزود: سال گذشته افزایش 39.5 درصدی حداقل دستمزد را تصویب کردیم و در سال های اخیر تلاش کردیم در شورای عالی کار بیش از تورم اعلام شده از سوی بانک مرکزی و مرکز آمار افزایش دستمزدها را داشته باشیم، بنابراین انتظار داریم که این افزایش یابد. ادامه روند در شورای عالی کار و تعیین و تصویب حقوق بالای تورم کارگران.

  صفحه مورد نظر شما یافت نشد.

انتهای پیام/

منبع: ایسنا

دیدگاهتان را بنویسید