تعداد حملات قلبی در ماه دسامبر افزایش می یابد

تحقیقات محققان نشان می دهد که میزان بروز سکته قلبی در ماه دسامبر نسبت به روزهای دیگر سال افزایش قابل توجهی دارد. به گفته دکتر دونالد لوید جونز، استاد پزشکی در دانشکده پزشکی دانشگاه نورث وسترن فاینبرگ در شیکاگو و یک متخصص قلب، تعداد حملات قلبی در طول دوره کریسمس می تواند به دلایل مختلفی از جمله استرس، هوای سرد یا نامطلوب افزایش یابد. آب و هوا عادات خوردن، خوابیدن و آشامیدن و در سال جدید به 40 درصد افزایش می یابد.

وی در این خصوص گفت: وقتی به آمار جهانی سکته های قلبی در طول سال نگاه می کنیم، آنچه می بینیم هفته به هفته سطوح نسبتا ثابتی دارد. کاهش کم عمق حملات قلبی در ماه های تابستان و در ماه دسامبر در دو هفته آخر سال بین کریسمس و سال نو حدود 30 تا 40 درصد افزایش می یابد.

این پزشک متخصص تاکید کرد: دانستن علائم سکته قلبی و دست کم نگرفتن آن مهم است.

دکتر لوید جونز در ادامه توضیحات خود گفت: ما دو کلیه و دو ریه داریم اما فقط یک قلب و یک مغز داریم پس اگر در عملکرد این اندام های حیاتی شک و شبهه ای وجود داشت حتما به پزشک مراجعه کنید. در بهترین حالت، معاینه به موقع می تواند حمله قلبی یا سکته را رد کند. هر چه زودتر در این مورد کمک بخواهید، احتمال نجات شما بیشتر می شود.

در فصل تعطیلات زمستانی، استرس‌های مختلفی وجود دارد که می‌تواند باعث ایجاد استرس شود. ما اغلب الگوهای غذا خوردن و خواب خود را تغییر می دهیم و در این روزهای سال از فعالیت بدنی معمول خود پیروی نمی کنیم و ممکن است از برنامه دارویی خود خارج شویم. در این میان، آب و هوا یکی دیگر از مقصران مشکلات قلبی زمستانی است.

  عوارض مصرف غذاهای چرب در ماه رمضان

دکتر لوید جونز در ادامه توضیحات خود گفت: وقتی در هوای سرد تنفس می کنیم، خون در ریه های ما خنک می شود و این باعث انقباض رگ های خونی می شود. اولین رگ های خونی بعد از ریه ها شریان های کرونری هستند که به ویژه تحت تاثیر هوای سرد قرار می گیرند. انجام فعالیت‌های بدنی در هوای سرد، مانند پارو کردن برف نیز می‌تواند خطرناک باشد، زیرا این فعالیت‌ها فشار مضاعفی به قلب وارد می‌کنند.

منبع: سلامت نیوز

دیدگاهتان را بنویسید