تعدادی از معلمان بازداشت شده اند

خدمات اجتماعی

اگرچه اعتراضات معلمان ده ها سال است که ادامه دارد، اما در سال گذشته به ویژه در سطح تجمعات افزایش چشمگیری داشته است و پس از آن تعدادی از معلمان نیز بازداشت یا احضار شده اند. درخواست های معلمان در این مدت با ساختاری مشخص از جمله در حوزه معیشتی به مراجع سه گانه خطاب شد اما به گفته نمایندگان معلمان نتیجه و پاسخ قابل توجهی از سوی دولت دریافت نشد. برای بررسی وضعیت اعتراضات معلمان با فرج کمیجانی دبیرکل کانون فرهنگیان ایران اسلامی گفت و گو کرده ایم که مشروح آن را در ادامه می خوانید:

وضعیت اعتراض معلمان در حال حاضر چگونه است؟

بحث معلمان برای امروز و دیروز نیست و سالهاست که ادامه دارد. در 43 سال گذشته حل مشکلات آموزش و پرورش و حل معضلات معیشتی معلمان در اولویت هیچ دولتی نبوده و به همین دلیل همه مطالبات انباشته شده و به گونه ای شده است که معلمان توان تحمل شرایط فعلی را ندارند. یعنی در زمینه آموزش و بحث معیشت خودشان!

دولت همچنین راهی برای انجام کارهایی که باید انجام دهد، یا تشکیل کارگروهی برای انجام این کار و یافتن راهی نشان نمی دهد. متأسفانه معلمان مورد آزار و اذیت قرار گرفته اند و تعدادی از معلمان بازداشت شده اند و برای برخی پرونده های امنیتی باز شده است که هنوز حل نشده است. سطح این الزامات آنقدر بالاست که هر اتفاقی که بیفتد هنوز قابل مشاهده نیست.

وضعیت معیشتی معلمان بسیار بد است و باید چاره ای اندیشیده شود تا معلمان بدون دغدغه در آموزش و پرورش خود فعالیت کنند.

  دادگاه خبرنگاران اهل آبادان برگزار شد

به ویژه اینکه مطالبات معلمان در جلسات سال گذشته چه ابعادی دارد؟

خواسته ما رفع تبعیض است، می گوییم اگر هست برای همه باشد، اگر نیست برای هیچکس نباشد. مگر می شود کارمندان سایر وزارتخانه های کشور بیست میلیون و گاهی بیشتر به آنها حقوق بدهند اما به معلمان چیزی ندهند، چند میلیون کارمند داریم که حقوق معلمان برایشان کم است. حدود بیست سال پیش هم بحث عدم تبعیض را مطرح کردیم تا اینکه در سال 87 قانون مدیریت خدمات کشوری با هدف رفع تبعیض تصویب شد.

این قانون که برای اجرا ابلاغ شد، می بینیم که پست های زیادی وجود دارد که باید به کارکنان پرداخت شود، اما متاسفانه در مورد معلمان بیشتر این قوانین اعمال نمی شود.

ما می گوییم چرا این قانون باید برای تعداد کمی از کارمندان اجرا شود و اصلاً شامل معلمان نشود؟

رفع این تبعیض بزرگترین خواسته معلمان است که اجرای دقیق قانون خدمات کشوری است. لازمه دوم این است که در حال حاضر سازمان منسجم مورد تایید کل جامعه معلمان و دولت نداشته باشیم. تشکلی که اعضای آن در سطح ملی با رای معلمان انتخاب می شوند تا بتوانند درخواست های معلمان را انجام دهند و نمایندگان آنها در جلسات مهم دولت و مجلس دعوت می شوند. متأسفانه حاکمیت اتحادیه ها و تشکل های سیاسی موجود را که هم قانونی و هم رسمی و دارای مجوز از وزارت کشور هستند به رسمیت نمی شناسد.

نکته بعدی مربوط به بحث صندوق ذخیره فرهنگیان است، این صندوق از سال 74 با پول معلمان تشکیل شده است، متاسفانه در این سال ها این صندوق توسط دولت اداره می شد و هر بلایی دست دولت است. مدیران در حالی که ما به عنوان شاکی تعقیب می کردیم، اساسنامه ای در سال 1400 تصویب شد که بر اساس آن معلمان باید حق مالکیت داشته باشند و شش نفر از اعضای هیئت امنای 11 نفره صندوق باید مستقیماً توسط معلمان انتخاب شوند.

  حقوق همسایه در آپارتمان چیست؟

متاسفانه وزیر جدید به طور کامل از این وضعیت مصوب صرف نظر کرده است و این یعنی اجرای مصوبه 1400 یکی دیگر از خواسته های ماست.

بحث بعدی قانون همسان سازی حقوق بازنشستگان با کارکنان است. یعنی باید مانند سایر کارمندان به حقوق معلمان بازنشسته اضافه شود و به طور جدی در حال افزایش این مطالبه و پیگیری آن هستیم.

نکته بعدی بیمه درمانی تکمیلی معلمان شاغل و بازنشسته است که در سطح بسیار پایینی اعمال می شود یعنی. هدف از ایجاد این بیمه ها شامل معلمان شاغل و بازنشسته نمی شود. معلمان بازنشسته نیز بیشترین هزینه را برای درمان می کنند که متأسفانه تحت پوشش بیمه قرار نمی گیرند. بنابراین لازمه اصلی ما در خصوص بیمه، تصویب خدمات بیمه جامع است تا معلمان استخدامی و بازنشسته از مزایای بیمه تکمیلی بهره مند شوند.

متاسفانه تاکنون پاسخ مثبتی داده نشده است. پیشنهاد ملموس ما این است که سران هر سه قوه کارگروه ویژه ای را برای حل مشکلات آموزش و پرورش و مطالبات معلمان و دعوت از نمایندگان معلمان معترض و بررسی قانونی و عقلانی بودن مطالبات تشکیل دهند. شما هم شرکت کنید

آیا جلسات معلمان تا به حال نتیجه خاصی داشته است؟ آیا دولت خواسته با معلمان صحبت کند؟

در سال 1400 و امسال که 15 تجمع برگزار شد و بیانیه های مختلفی صادر شد، هنوز دولت وارد نشده است و معتقدیم کسانی که به این تجمعات دامن می زنند رئیس سازمان برنامه و بودجه و وزیر آموزش و پرورش رئیس دولت هستند. مطالبات معلمان را بیش از پیش عصبانی کرد.

  شبکه های ماهواره ای چه تاثیری بر نگرش های قبل از ازدواج دارند؟

اگر قرار است در این کشور کسی توبیخ، احضار، دستگیری و محاکمه شود، باید وزیر آموزش و پرورش و رئیس سازمان برنامه و بودجه باشد نه معلمان مطالبه گر. خود اعضای کابینه بی خیال معلمان عزیز کشورمان به تجمع بیشتر می شوند و اگر باب مذاکره باز شود بحث به اینجا کشیده نمی شود.

وضعیت معلمان دستگیر شده چگونه است؟ آیا اقداماتی برای آزادی آنها انجام شده است؟

اکنون معلمان به دلایلی که آنها را دستگیر نمی کند بلافاصله تحت تدابیر امنیتی قرار می گیرند. افراد زیادی شکایت کرده اند و در دادگاه هستند.

در حال حاضر در حال مکاتبه و رایزنی با مسئولان هستیم.

امیدواریم به زودی بتوانیم مشکلات همکاران را حل کرده و به آغوش خانواده بازگردانیم.

نکته آخر

با تشکر از روزنامه مستقل برای بحث معلمان امیدوارم روزنامه سنگین شما بتواند ما را در رفع الزامات قانونی فرهنگیان یاری کند.

دیدگاهتان را بنویسید