تعارض منافع متخصص زنان و زایمان توسط ماما انجام می شود و تعرفه بر عهده پزشک می باشد.

637149527713102168 خبر ناگهانی

به گزارش گروه اجتماعی ایسکانیوز، دکتر لیلا محمدانی یکی از اعضای هیات مدیره نظام پزشکی کلان شهر تهران با بیان اینکه شعار روز جهانی زنان و زایمان صد سال پیشرفت و تعالی است، گفت: این شعار یعنی صد سال از ایجاد اولین مدارس مامایی می گذرد. ​​«تا امروز که دسترسی ما به مراقبت های مامایی افزایش یافته است، با سرمایه گذاری بیشتر در مامایی، می توانیم شاهد بهبود سلامت خانواده و سلامت جامعه باشیم.

ادامه مطلب

وی افزود: باید نگاهی دوباره به جایگاه و اهمیت حرفه زنان و زایمان در نظام سلامت داشته باشیم. صد سال مراقبت صادقانه و دلسوزانه توسط ماماها به عنوان اولین ارائه دهندگان خدمات بهداشتی به دختران و زنان باعث ارتقای کیفیت خدمات در اقصی نقاط کشور شده و نقش بسزایی در دستیابی به اهداف سیاست های جمعیتی و ارتقای شاخص های بهداشتی از جمله ایفا کرده است. کاهش مرگ و میر مادران و نوزادان بازی کردند.

نبود پوشش بیمه ای کافی یکی از مهم ترین چالش های ماماها است

وی ادامه داد: یکی از مهم ترین چالش های ماماها عدم پوشش خدمات مامایی و ویزیت شرکت های بزرگ بیمه است. در طول این سال ها همه کارکنان مامایی همواره پیگیر این مهم بوده اند اما علیرغم موافقت ماموران تامین اجتماعی برای انعقاد قرارداد، همچنین زنان باردار و نوزادان آنها و همچنین مادرانی که مایل به دریافت خدمات از ماما هستند زیرا می توانند خدمات را پوشش نمی دهد. برای دریافت بیمه با وجود خدماتی که ماما ارائه می دهد، باید جداگانه به متخصص زنان مراجعه کنند!

  شرایط رادوشویچ برای قرمزها

محمدانی گفت: از مسئولین تقاضا داریم وظایف مصوب ماماها و مصوبات شورای عالی بیمه سلامت را به طور کامل انجام دهند و با همه ماماهای ادارات کار قرارداد ببندند. همچنین بر اساس ماده 45 قانون جوانان در جمعیت مصوب 15 بهمن 1388، شورای عالی بیمه موظف است ظرف مدت 6 ماه پس از ابلاغ این قانون، دستورالعمل استاندارد بالینی را برای پوشش خدمات بیمه سلامت زنان برای زنان باردار ارائه کند. و نوزادان برای ماماها در مراکز دولتی و خصوصی همسان سازی خدمات باید با در نظر گرفتن سیستم ارجاع تدوین و ابلاغ شود که متاسفانه هنوز وجود ندارد و با توجه به معرفی نسخه الکترونیکی توجه به این امر بسیار حائز اهمیت است. .

تضاد منافع دلیل کار نکردن برخی از ماماها در بیمارستان هاست

به گفته نماینده منتخب مامایی نظام پزشکی بزرگ تهران، متاسفانه علاوه بر تضاد منافع متخصصان زنان در حوزه بیمه، تعارض منافع در پرداخت تعرفه ماماها و استفاده از ماماهای همراه

محمدهانی در خصوص این تضاد منافع گفت: با وجود اینکه دیوان عدالت اداری مکاتبات و درخواست پزشکان متخصص زنان و زایمان و مخالفت آنها با استفاده از ماماهای سیار را رد کرده است، اما همچنان بخشنامه های ابلاغی در برخی از مراکز اجرایی نشده و برخی بیمارستان ها از مراجعه ماماها جلوگیری می کنند. به عنوان مامور و همراه کار کنید. ” آنها زایمان می کنند!

وی افزود: اجرای این بخشنامه برای حمایت روانی مادر باردار در هنگام زایمان و برای اجرای قانون جوانان و ترویج زایمان ضروری است.

و مدرس دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرج خاطرنشان کرد: به دلیل سیاست‌های غلط در نظام سلامت، جذب ماما به درستی انجام نمی‌شود و با استانداردهای جهانی فاصله داریم، به‌طور مثال در کشورهای اسکاندیناوی 30 تولد زنده وجود دارد. و در ایران 7 ماما داریم که با اجرای طرح ماما سیار می توان تا حدودی کمبود نیروی انسانی در مراکز درمانی از جمله در واحد زایمان را جبران کرد.

  چه حمایت هایی از آلومینیوم اراک انجام شد؟

در بیمارستان های دولتی هزینه زایمان بین ماماها توزیع نمی شود

وی افزود: متأسفانه علیرغم تخصیص 15 تا 20 درصدی زاد و ولد مامایی در دولت هشتم و افزایش 30 درصدی آن در طرح تحول سلامت که یکی از اهداف آن ترویج زایمان طبیعی بود، متاسفانه در بیمارستان های دولتی مهم است مشروط به پرداخت دیات.

وی ادامه داد: این مشکل بخش خصوصی را درگیر نمی کند و اگر ماما به صورت خصوصی زایمان کند 50 تا 70 درصد هزینه زایمان پرداخت می شود. بدون شک رفع این مشکل در بخش دولتی باعث افزایش انگیزه ماماها می شود، البته هنوز اختلالی در روند ارائه خدمات مامایی وجود ندارد و همکاران ما زایمان را بدون دریافت نرخ زایمان انجام می دهند.

سزارین بالا در ایران نتیجه کمبود ماما در نظام سلامت است

این فوق تخصص بهداشت باروری با اشاره به سزارین بالای ایران با استانداردهای جهانی گفت: طبق استانداردهای جهانی 85 درصد زایمان ها بدون مشکل انجام می شود و تنها 15 درصد نیاز به زایمان زودرس یا مشکلات جنینی دارند. متخصص زنان و زایمان و سزارین شده است. بر این اساس مدیریت اتاق زایمان در 85 درصد زایمان ها بر عهده ماما است. در کشورهای اسکاندیناوی که ماماها مسئولیت دارند و تیم زایمان را هدایت می کنند، میزان سزارین 12 درصد است، اما متاسفانه با وجود کاهش اخیر تعداد سزارین ها در ایران، 54 درصد زایمان ها به روش سزارین است. با استانداردهای بین المللی بسیار بالاتر است.

وی هشدار داد: سزارین های غیرضروری و عوارض ناشی از سزارین در مادر و نوزاد نه تنها سلامت مادر و نوزاد را به خطر می اندازد، بلکه بار اقتصادی بر دوش دولت و بیمه های بزرگ دارد.

  شبنم قربانی در دست همسرش + عکس

منبع: تسنیم

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید