تعارض به نفع نظام آموزشی کشور به قهقرا می رود/ آموزش و پرورش باید زمینه های فساد را شناسایی کند

543218 خبر ناگهانی

به گزارش خبرنگار اجتماعی ایسکانیوز، تضاد منافع در هر سازمان و ارگانی می تواند منجر به فساد شود و آموزش و پرورش نیز خالی از این مشکل نیست. تعارض در این سازمان مهم می تواند تعداد زیادی از دانش آموزان، والدین و معلمان را تحت تأثیر قرار دهد، بنابراین لزوم مبارزه با این معضل در آموزش و پرورش به شدت احساس می شود. در همین رابطه با حسین صادقی به گفت وگو نشستیم. ما کارشناس آموزش و نمونه هایی از تضاد منافع، آسیب ها و راه حل ها هستیم که در ادامه می خوانید.

نمونه هایی از تضاد منافع در آموزش و پرورش

مصادیق تضاد منافع در آموزش چیست؟

“تضاد علایق”؛ همانطور که در آموزش و پرورش، در سایر نهادها نیز شرایطی وجود دارد که می تواند منجر به فساد شود. این سمت هم اکنون در سازمان مشارکت های غیردولتی و مدارس، سازمان پژوهش و برنامه ریزی درسی، مرکز اطلاع رسانی و روابط عمومی، مرکز روابط بین الملل و مدارس خارج از کشور، مرکز سنجش و نظارت بر کیفیت آموزشی قابل احراز است. ، تعمیرات سازمان مدارس و تجهیزات و حتی معاونت های آموزش و پرورش معاونت برنامه ریزی منابع و ادارات تابعه.

به طوری که مدیران در هر یک از این حوزه ها ضمن بهره گیری از مصوبات، تصمیمات یا هر فرصت دیگری که رانت اطلاعاتی محسوب می شود، در جایگاه رهبری این حوزه ها قرار گرفته و از حضور در این سمت ها بهره ببرند.

برای مثال مدیر یا کارشناس در یک مرکز اطلاع رسانی و روابط عمومی کار می کند که صاحب یک شرکت یا موسسه فرهنگی و تبلیغاتی است که پروژه ها را به مرکز آن موسسه واگذار می کند و از درآمد آن بهره مند می شود. یا رئیس سازمان مدارس و مراکز غیردولتی و مشارکت های مردمی وقتی صاحب چندین مدرسه غیردولتی است قوانینی را تصویب می کند که بیشترین درآمد را از مدارس و مراکز آموزشی به او و مدارسش می دهد. یا مثلاً مرکز سنجش و نظارت بر کیفیت آموزش، آزمون های هماهنگی علمی انجام می دهد که تصحیح و اعلام نتایج را به شرکتی که متعلق به یکی از مدیران این حوزه است، واگذار می کند.

  خلاصه بازی استقلال و گل گهر سیرجان + فیلم

جالب است بدانید که بر اساس گزارش شفافیت بین‌الملل در سال 2017، ایران در شاخص ادراک فساد (CPI) 130 و رتبه کشور 30 ​​از 100 در بین 180 کشور جهان قرار دارد و قطعاً امروز این جایگاه تنزل یافته است.

ما باید در نظر داشته باشیم که موقعیت های تضاد منافع دارای یک زمینه فرد محور و ساختارمند هستند. زمینه‌های فردمحور تا حد زیادی شبیه به تصویب قوانین کلی و جامع است که می‌تواند این بخش از تعارض منافع را کنترل کند، اما زمینه‌های متن‌محور تعارض منافع، به دلیل تفاوت‌های ساختاری بین هر نهاد، نیازمند توجه ویژه و تصویب است. البته آموزش و پرورش اگر قصد مدیریت تعارض منافع را دارد باید منافذ تعارض را شناسایی و با تصویب قوانین خاصی با آن مقابله کند.

لزوم تصویب لایحه مدیریت تضاد منافع در اجرای تعهدات قانونی

البته تصویب لایحه «مدیریت تضاد منافع در اجرای تکالیف قانونی و ارائه خدمات عمومی» می تواند تا حد زیادی حوزه های تضاد منافع شخصی را پوشش دهد که علاوه بر تصویب قوانین و مقررات خاص مطابق با آن است. نیاز به برخورد و مدیریت موقعیت های تضاد منافع.

بی اعتمادی عمومی به نظام آموزشی

تضاد منافع به ویژه برای مدیران ارشد، نظام آموزشی کشور، معلمان و دانش آموزان چه آسیبی می تواند داشته باشد؟

بی شک تضاد منافع در تمامی سطوح کارشناسی، به مدیران ارشد، هر نهادی را مفسده و رانتی می کند و نظام آموزشی کشور نیز از این تهدید مصون نیست! مناقصه در پروژه های بزرگ و راه حل های مشابه فقط تا حدی از این آسیب جلوگیری می کند. تولید تجهیزات آموزشی غیراستاندارد، معرفی منابع کمک آموزشی غیرقابل صلاحیت، تصمیم گیری برای حفظ منافع مدیران و اقداماتی از این دست، بدون شک نظام آموزشی کشور را به قهقرا و بی اعتمادی به نظام آموزشی و خارج کردن نظام آموزشی از انقلاب خواهد برد.

  با استفاده از چای سبز از پوسیدگی دندان و بیماری لثه جلوگیری کنید

ناگفته نماند که حتی معلمان نیز می توانند تأثیر نامطلوبی بر تضاد منافع داشته باشند. وقتی معلمی برای کنکور یا آخرین امتحان یا هر امتحان علمی که فرزندش به آن علاقه مند است برای این سال یا دوره طرح سوال می کند، خدای ناکرده برای ارتقای جایگاهش اشتباه می کند.

بنابراین شناخت زمینه های تضاد منافع در حوزه های مختلف و شفافیت در کار مسئولان، اطلاع رسانی دقیق از کار و فعالیت های جانبی مدیران، در تفویض مسئولیت ها بسیار حائز اهمیت است و می تواند تضاد منافع را به میزان قابل توجهی مدیریت کرده و نقش مهمی در کاهش داشته باشد. فساد. به آرامی

ضرورت ارتقای سلامت اداری در مؤسسه آموزشی

نظر قانون تعارض منافع در این سازمان چیست و آیا خلاء قانونی در این زمینه وجود دارد یا خیر؟

اگر تضاد منافع وضعیتی را بشناسید که در آن منافع شخصی افراد مشمول این قانون در تضاد با انجام بی طرفانه و بدون تبعیض وظایف حرفه ای و اختیارات قانونی آنها باشد. مدیریت تضاد منافع باید شامل کلیه اقدامات و اقدامات اداری، نظارتی، قضایی و شبه قضایی برای جلوگیری از ترجیح منافع شخصی بر منافع عمومی باشد.

احکام کلی پیش‌نویس قانون «مدیریت تضاد منافع در خدمات عمومی» به منظور ارتقای اعتماد عمومی به نظام سیاسی و اداری کشور، جلوگیری از تأثیر منافع شخصی کارکنان و مدیران بخش‌های دولتی بر انجام وظایف محوله. و اختیارات، ترویج شفافیت در جامعه و تقویت مجمع پاسخگویی عمومی، اما هرگز مورد توجه مسئولان قرار نگرفته است.

به همین دلیل است که همانطور که قبلاً گفتم، همه دستگاه های اجرایی دولت باید موظف باشند که خلأهای منازعه را شناسایی کرده و مطابق نظام با آن مبارزه کنند.

  آموزش نیروی کار مهمترین عامل پیشرفت است

اگرچه آموزش و پرورش به طور داوطلبانه تلاش کرده است تا در سال گذشته قبل از اجرایی شدن قانون، برخی خلاءهای موجود در تعارض منافع را شناسایی کند. در این اقدام شایسته، تسهیلات و اختیارات مربوط به تعارض منافع 184 مدیر از جمله معاون وزیر، 5 مدیرکل آموزش و پرورش استان، 37 مدیر و روسای بخش‌ها حذف و یا از وظایف آنان منتقل شد. دستیاران، 10 رئیس بخش، 9 کارشناس مسئول و 43 کارشناس.

انتظار می رود آموزش و پرورش با ارائه چارچوبی علمی و پژوهشی، علل و زمینه های فساد ناشی از فساد را شناسایی و با تدوین آیین نامه ها و دستورالعمل های لازم، زمینه را برای ارتقای سلامت اداری در نهاد آموزشی فراهم آورد و زمینه اعمال آن را فراهم آورد. .

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید