تصمیم ستاد ملی تاج و تخت غافلگیرکننده بود/ 85 درصد کلاس ها به صورت حضوری برگزار می شود

2833 خبر ناگهانی

به گزارش گروه دانشگاه ایسکانیوز، اپیدمی تاج در مارس 2017 چالشی جدی برای بسیاری از فعالیت های اجتماعی از جمله تحصیل در مدرسه و دانشگاه ایجاد کرد. دانشگاه آزاد اسلامی با روی آوردن به آموزش مجازی در بستر سامانه هایی مانند وادانا و دان به سرعت توانست تا حدودی قدرت خود را نشان دهد.
اما این قدرت نمایی برای جامعه دانشگاهی به ویژه اساتید و دانشجویان همواره با فراز و نشیب همراه بوده است. عباراتی مانند برقراری مداوم و مستمر طبقات و فرودها مانند قطع تصادفی سیستم در حین کلاس، قطع شی در هنگام انتخاب واحد و غیره.
با سرعت گرفتن واکسیناسیون عمومی، زمزمه های بازدید از دانشگاه شنیده شد. اما هر بار که گونه جدیدی از ویروس کرونا ظاهر شد و امواج متوالی ظاهر شد، تصمیم گیری به تعویق افتاد.
در اواسط تعطیلات نوروزی سال 1401، خبری منتشر شد مبنی بر تصمیم ستاد ملی ویروس کرونا مبنی بر بازدید از کلیه مراکز آموزشی اعم از مدارس و دانشگاه ها در تاریخ 14 فروردین.
در ادامه این مصوبه، دانشگاه آزاد اسلامی از بازگشایی تمامی واحدهای دانشگاهی خود در سراسر کشور پس از ایام نوروز خبر داد و از هفته دوم نوروز، پذیرایی از دانشجویان برگزار و آماده حضور آنان شد. اما به نظر می رسد همچنان کمبودهایی در حضور دانشگاه وجود دارد.

در این باره با سیدمحمودرضا آقامیری، استاد دانشکده اصلی دانشگاه شهید بهشتی، رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد مرکزی تهران و همچنین رئیس دانشگاه آزاد اسلامی تهران گفت‌وگو کردیم. مشروح گفتگو با خبرنگار ایسکانیوز را در ادامه می خوانید.

آموزش مجازی دانشگاه را در دو سال اخیر چگونه ارزیابی می کنید و فکر می کنید نیاز به بازگشایی دانشگاه چه بوده است؟

ما در دو سال گذشته یک بحران داشته ایم. زیرا از یک طرف شرایط برگزاری کلاس های حضوری وجود نداشت و از طرف دیگر آموزش مجازی ما واقعی و قابل اعتماد نبود. قبل از کرونا تعداد زیادی از دانشجویان با انگیزه در واحدهای مختلف دانشگاه آزاد اسلامی ثبت نام کردند که در این مدت نتیجه ملموس و مثبتی مشاهده نکردیم و لازم بود به تمرینات حضوری برگردیم. حتی این نگرانی وجود دارد که به عنوان مثال، در ده سال آینده، هیچ کس به دانش و محفوظات علمی کسانی که در تاج تحصیل کرده اند تکیه نکند. البته هیچکس مقصر نیست و شرایط کرونری، زیرساخت ها و امکانات آموزشی موجود ایجاب می کرد.

  افشای یک جاسوس آمریکایی در مقابل خبرنگار گاردین

آیا بسته شدن دانشگاه باعث صرفه جویی در هزینه می شود؟

تعطیلی دو ساله پردیس نه تنها موجب صرفه جویی اقتصادی نشد، بلکه به دلیل تعطیلی واحدهای درآمدی دانشگاه از جمله مقر و بوفه متحمل خسارات مالی زیادی شدیم. به نوعی حوادث غیرمترقبه سنگین به هزینه های قبلی اضافه شد. با مشاهده چنین وضعیتی و یکی شدن مشکلات آن، نیاز به تحولی جدی برای حضور آموزش و پرورش احساس می شد.

امروز قیمت غذای دانشجویی با افزایش جزئی تصویب شد که با توجه به تورم و افزایش چشمگیر هزینه ها طبیعی است اما دانشگاه همچنان یارانه پرداخت می کند.

چرا با وجود اعلام رئیس دانشگاه آزاد اسلامی در اسفندماه سال گذشته مبنی بر برگزاری کلاس ها به صورت ترکیبی 60-40، شاهد افتتاح یکباره دانشگاه به صورت کامل بوده ایم؟

در گذشته چون مطمئن نبودیم شرایط مساعدی را برای بازدید کامل از دانشگاه فراهم کنیم، بحث 60 تا 40 را مطرح کردیم، اما امروز با تغییر وضعیت تاج گذاری در کشور و مجوز دانشگاه ستاد ملی تاج و تخت، دیگر مربوط نیست. ما درس داشتیم، قطعاً این کار را می‌کردیم، زیرا به آموزش بسیار نیاز داشتیم.

هر دانش آموز حدود 25 تا 30 درصد از ساعات خود را به دلیل حجم زیاد دروس عمومی و نه اختصاصی به صورت مجازی صرف می کند. بنابراین به نظر من دانشجویان برای حضور در دوره ها مشکلی نداشتند. با این حال، اگر کسی مشکلی داشته باشد، سعی می کنیم آن را برطرف کنیم.

تصمیم ستاد ملی تاج در ایام عید برای افتتاح دانشگاه نیز برای ما تعجب برانگیز بود و به همین دلیل برخی از دانشگاه های دولتی همچنان کلاس های خود را به صورت مجازی برگزار می کنند. با این حال خود را موظف به اجرای مصوبه این ستاد و مجموعه دانشگاه آزاد اسلامی دانستیم. به همین منظور در هفته دوم نوروز همه سران قوا در تهران شرایط لازم را برای حضور دانشجویان فراهم کردند.

چند درصد از کلاس های دانشگاه آزاد اسلامی استان تهران به صورت حضوری برگزار می شود؟

امروز خوشبختانه حدود 85 درصد کلاس های ما خصوصی است و کمتر از 10 درصد آموزش مجازی است. به عنوان مثال، کلاسی از معلمان مبتلا به بیماری اساسی که نمی توانند در آن شرکت کنند یا بیش از 40 دوره عمومی و تخصصی دارند به صورت مجازی برگزار می شود. البته تلاش شده تا حد امکان از فضاهای بزرگ مانند سالن و آمفی تئاتر برای این کلاس ها استفاده شود.

  فرصت بررسی افزایش در بورس

همچنین به واحدها اعلام کردیم در صورت نیاز کلاس را جابه‌جا کنند تا ظرفیت فیزیکی کلاس افزایش یابد، فواصل زمانی افزایش یابد، تعداد دانش‌آموزان به کلاس‌های بالای 40 نفر تقسیم شوند و پنج‌شنبه و جمعه برای کاهش کمبود به روزهای مدرسه اضافه شود. از فضا البته با توجه به مهلت اعلام شده برای بازگشایی دانشگاه، بسیاری از واحدها نتوانستند شرایط لازم را ایجاد کنند، اما با تشکر از همه روسای واحدهای استان تهران که توانستند ظرف چند روز کمیته پذیرش تشکیل دهند و اقدامات لازم را انجام دهند. .

استقبال از آموزش حضوری در استان تهران بسیار خوب و شگفت انگیز بود. در واحدهای بزرگ ما بیش از 85 درصد و در واحدهای کوچکتر حدود 65 درصد از دانش آموزان در کلاس حضور داشتند.
همچنین شرط تزریق واکسن برای ویزیت یک ساعته دیگر مهیا نیست و برای استفاده از خوابگاه به تنهایی باید 3 دوز واکسن تزریق کرده باشند. زیرا ابزاری برای کنترل واکسن ها وجود ندارد و ما مجبور شدیم اظهاراتی را ارائه دهیم که هیچ اطلاعات واقعی به ما نمی دهد.

آیا آموزش مجازی برای دانش آموزانی که شرایط لازم را ندارند در دسترس است؟

در حال حاضر امکان ارائه آموزش مجازی علاوه بر شخصی برای دانش آموزانی که به دلایل مختلف از جمله بیماری سخت نمی توانند حضور داشته باشند وجود ندارد و به نظر من در این صورت آموزش حضوری قربانی آنلاین خواهد شد. البته اگر این فرصت دیرتر پیش بیاید و بتوانیم آمار دقیقی از جمعیت این گونه دانش آموزان به دست آوریم، در آینده فرصتی برای آنها فراهم می شود. در شرایط فعلی ممکن است دانش آموز طبق قانون طبیعی خود دو غیبت داشته باشد.
دانشجویانی که امکان حضور در واحد دانشگاهی خود را ندارند ممکن است به واحد الکترونیکی یا سایر واحدهای استان تهران منتقل شوند و از این نظر محدودیتی وجود ندارد. البته امکان انتقال دانشجویان خارجی به کشور آنها بستگی دارد. به عنوان مثال عراق مدرک برخی از واحدهای ما را می پذیرد و واحد الکترونیکی جزو آنها نیست و ما سعی کرده ایم کلاس های این دسته از افراد همچنان حضور داشته باشند.

  ماندگاری ویروس آبله میمون بر روی سطوح تایید شده است

یادگیری شخصی به یک پایه نیاز دارد، مانند تخصیص خوابگاه به دانش آموزان غیر بومی. این آماده سازی ها چقدر آماده است؟

با مجوزی که از ریاست محترم دانشگاه دریافت کردیم، در حال انعقاد قرارداد برای بهره برداری از چند خوابگاه دانشجویی خودگردان در استان تهران هستیم که امیدواریم تا هفته آینده آماده ارائه خدمات به دانشجویان گران قیمت باشیم. این خوابگاه ها توسط معاونت فرهنگی دانشجویی اداره می شود و توسط بخش خصوصی با حمایت مالی دانشگاه اداره می شود.
حدود 300 هزار دانشجو در استان تهران داریم که از این تعداد حدود 10 درصد دانشجویان متقاضی خوابگاه هستند که از این تعداد فقط 1 درصد یعنی. حدود 3 تا 4 هزار نفر برای گرفتن خوابگاه به دانشگاه می روند. البته این آمار مربوط به دانشجویان ایرانی است و تقریبا تمامی دانشجویان غیرایرانی متقاضی خوابگاه هستند که حدود 4000 نفر از آنها دانشجویان عراقی ما هستند.

تا امروز کار 600 تا 700 دانشجوی متقاضی خوابگاه نهایی شده است و پیش بینی می شود در روزهای آینده با بازگشایی فضای خوابگاه، تقاضا افزایش یابد. در عین حال در حال مذاکره برای افزایش ظرفیت خوابگاه استان هستیم.

آیا خوابگاه برای دانشجویان متاهل دارید؟

خیر؛ تا به حال خوابگاهی برای مرد متاهل نداده ایم. چون ممکن نبود. اما در نظر داریم برای اتباع خارجی متاهل اقامتگاه را صرفاً فراهم کنیم تا شرایط حضور آنها در کشور فراهم شود.

آیا در صورت بروز موج جدیدی از بیماری عروق کرونر، امکان بازگشت به آموزش الکترونیکی وجود دارد؟

امیدواریم دیگر گرفتار امواج سنگین کرونا نشویم، اما به هر حال سیاست ستاد ملی کرونا را دنبال می کنیم و در صورت تصمیم برای مجازی سازی مجدد یا اجرای پروتکل های خاصی، آن را دنبال می کنیم و اگر ما قدرت داریم، آن را انجام خواهیم داد. ما حضور آموزش و پرورش را تشویق خواهیم کرد. زیرا بازگشایی دانشگاه فرصت بسیار خوبی برای کشور است. البته این تصمیم در تغییر وضعیت آموزشی با مشکل مواجه شد و از تمامی دانشجویانی که در دانشگاه حضور پیدا کردند و با این مشکلات مواجه شدند عذرخواهی می کنم.

خبرنگار: حسن دانش

انتهای خبر/

دیدگاهتان را بنویسید