تصمیم آموزش و پرورش برای جبران کمبود معلم/ 71 هزار نفر بازنشسته می شوند

543218 خبر ناگهانی

به گزارش خبرنگار اجتماعی ایسکانیوز، با گذشت دو سال از ورود کرونا به کشور آموزش و پرورش، برنامه ریزی برای ایجاد مدارس تمام وقت در سال تحصیلی جدید وجود دارد، اما مشکل کمبود معلم، تراکم بالای کلاس ها و متعاقب آن افت تحصیلی است. مشکلاتی که آموزش و پرورش در سال جدید با آن مواجه خواهد شد.

در همین رابطه یوسف نوری; وزیر آموزش و پرورش چند روز قبل از جبران کمبود نیروی کار با استخدام 34 هزار نفر خبر داد.

به گفته وزیر آموزش و پرورش، استخدام معلمان در مقابل روند جمعیت دانش آموزی و بازنشستگی معلمان متعادل نیست. امسال ۷۱ هزار معلم بازنشسته شده اند و ۳۴ هزار و ۸۱۳ معلم جدید از طریق نهمین آزمون استخدامی جذب خواهند شد.

طرح مجلس برای جبران کمبود نیروی کار

علیرضا منادی سفیدان، رئیس کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری مجلس در گفت وگو با خبرنگار اجتماعی ایسکانیوز در خصوص برنامه مجلس برای جبران کمبودهای آموزشی گفت: حدود 200 هزار نفر قرارداد غیررسمی در آموزش و پرورش وجود دارد که شکل گرفته و در سال 1397 بود. در قالب فراخوان همکاری و هم اکنون در قالب آموزش، خرید خدمات آموزشی، برون سپاری، پیش دبستانی و به اشکال مختلف فعالیت می شود.

وی ادامه داد: پس از رتبه بندی معلمان، قانون بحث برانگیز بعدی که در کمیسیون آموزش و مجلس بررسی می شود، رسیدگی به وضعیت کمبود نیروی آموزشی است. این طرح شامل سربازان معلم نیز می شود.

منادی تصریح کرد: در واقع نزدیک به یک سال است که هفت طرح در حوزه تشکل کارگری به کمیسیون آموزش ارائه شده است. به کمیسیون ارتقا یافته است.

  نیکی کریمی رئیس هیئت داوران جشنواره تعادل طلایی شد

منادی اعلام کرد این پیشنهاد مجلس تا سه هفته آینده به رای گذاشته می شود. اینکه آیا جذب در قالب ماده 28 با نمره و ضریب بین معلمان و حضور همه یا آزمون داخلی جداگانه انجام می شود، هنوز اطلاع رسمی در دست نیست و بین اعضای کمیسیون اختلاف نظر وجود دارد.

کمبود نیروی انسانی با اجرای رتبه بندی معلمان

مصطفی اسدی کارشناس آموزش و پرورش در گفت وگو با خبرنگار اخبار اجتماعی ایسکانیوز در خصوص کمبود نیروی کار در این سازمان گفت: در بحث نیروی کار آموزش و پرورش فاجعه ای رخ می دهد. بسیاری از معلمانی که در شرف بازنشستگی هستند در حال حاضر منتظر رتبه بندی هستند تا برای بازنشستگی اقدام کنند. بیش از 300 هزار بازنشسته خواهیم داشت. در واقع، بیش از یک سوم نیروی کار بازنشسته خواهند شد. ظرفیت دانشگاه فرهنگیان کمتر از 50 هزار نفر در سال است و این تعداد جای خالی نیروی کار را پر نمی کند.

وی ادامه داد: به همین دلیل آموزش و پرورش مجبور است از خرید خدمات آموزشی و … استفاده کند. گاهی اوقات شاهد حضور نیروهایی با رشته های نامرتبط در کلاس هستیم و این بر کیفیت آموزش تاثیر می گذارد. یکی از راه های جبران کمبود نیروی کار، بازگرداندن بازنشستگان به سر کار است اما 15 تا 20 درصد آنها قابل بازگشت هستند. یا مثلاً گفته می شود نیروهای موجود را اضافه بار می کنند. آموزش و پرورش باید به فکر جبران کمبود نیروی کار در سال جدید باشد وگرنه بحران پایان می یابد.

اسد توضیح داد: تاج دو سال آموزش و پرورش را نجات داد تا کمبود نیروی کار احساس نشود، اما افتتاح مدارس این بحران را آشکار خواهد کرد. در دوران سلطنت به دلیل تعطیلی برخی از مشاغل، مردم مجبور شدند فرزندان خود را از بخش غیردولتی به بخش دولتی ببرند یا به دلیل مشکلات اقتصادی به حاشیه شهرها نقل مکان کردند. از اداراتی که کارمندان مازاد دارند و در رشته های مرتبط تحصیل کرده اند می خواهم به عنوان نماینده به آموزش و پرورش اعزام شوند.

  علائم درد زیر دنده چپ چیست؟

جذب معلمان با تجربه غیر انتفاعی

وی افزود: جذب معلم غیرانتفاعی نیز یک راه است اما سازوکار جذب آنها متفاوت است و از سوی دیگر ممکن است در بخش غیردولتی با کمبود نیرو مواجه شویم. امروزه با ازدحام بیش از حد دانش آموزان در حاشیه شهرها مواجه هستیم و این امر کیفیت آموزش را تحت تاثیر قرار داده است. آموزش و پرورش نباید پاسخگوی نیروی انسانی باشد، باید جلسات مشارکتی و بین بخشی برگزار شود، سازمان برنامه و وزارت کشور حضور داشته باشند. مجلس و کمیسیون آموزش باید در این موضوع ورود کنند که البته این موضوع مطرح شده است، اما موضوع باید در نهاد بالاتر تصمیم گیری شود.

اسدی گفت: امروز به قدری وضعیت بد شده است که دبیر ادبیات و فیزیک را به دلیل کمبود نیرو در مقطع ابتدایی به این بخش می فرستیم تا برای این مقطع آموزش ببینند. کمبود شدید نیرو در مقطع ابتدایی وجود دارد و کشور شاهد عواقب آن خواهد بود. مصداق واقعی جهاد تبیین در آموزش و پرورش است و باید به این موضوع رسیدگی شود. اگر انصراف داده ایم این سوال را باید وزارت کشور پاسخ دهد. ازدواج های زودرس نیز باعث افزایش تعداد بازمانده از تحصیل شده است. امیدواریم این وضعیت بهتر شود و هفته معلم را خدمت همکاران عزیز تبریک عرض می نمایم.

به گزارش ایسکانیوز، موضوع نیروی کار آموزش و پرورش در سال های اخیر به یک بحران تبدیل شده است. کارشناسان چنین روزهایی را در آموزش و پرورش از دهه 90 پیش بینی می کنند، زمانی که دانشگاه های تربیت معلم به دانشگاه دولتی تبدیل شدند یا بسیاری از معلمان با 25 سال سابقه در همان سال ها بازنشسته شدند. سپس با اتخاذ سیاست های نادرست استخدام، این مشکل عمیق تر شد. آموزش و پرورش در حال حاضر با بحرانی مواجه است که باید راهکارهای موقتی برای جذب برنامه های بلندمدت برای آینده ارائه دهد، در غیر این صورت نتیجه کمبود معلم را در کاهش کیفیت آموزشی شاهد خواهیم بود.

  تیپ مردانه سپید هداوردی + عکس

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید