تصمیم آمریکا در مورد برخی تحریم ها علیه ایران

به گزارش مستقل آنلاین؛ وب سایت المانیتور گزارش داد: سخنگوی وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد کاخ سفید به کنگره اطلاع داده است که معافیت هایی را از برخی تحریم ها علیه ایران تمدید کرده است که امکان همکاری بین المللی در برخی از پروژه های صلح آمیز هسته ای ایران را فراهم می کند.

ایرنا به نقل از وب سایت المانیتور نوشت: این معافیت که در ماه جاری منقضی می شود، به شرکت های خارجی اجازه می دهد تا فعالیت های خاص منع اشاعه را در سایت های هسته ای ایران انجام دهند بدون اینکه مشمول تحریم های آمریکا شوند.

مشاوران کنگره گفتند که تمدید این معافیت مورد انتظار است و وزارت امور خارجه قانونگذاران را در این مورد مطلع کرده است.

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا گفت واشنگتن معافیت از تحریم ها را تمدید کرد تا شرایط مشارکت شخص ثالث در پروژه های خاص مرتبط با عدم اشاعه هسته ای و ایمنی هسته ای در ایران را کاهش دهد.

اما این سخنگو خاطرنشان کرد: این سیگنالی نیست که ما در مسیر تفاهم برای بازگشت متقابل به اجرای کامل برجام هستیم.

وی با اشاره به اینکه آمریکا از توافق خاصی که در استثنای قبلی تسهیل شده بود اطلاعی ندارد، اما در عین حال گفت: این استثنا امکان اجرای پروژه های مرتبط با ایمنی و عدم اشاعه هسته ای را فراهم می کند که مطابق با قانون اساسی است. منافع ملی ما است، فراهم می کند.

المانیتور در ادامه این گزارش تصریح کرد: این معافیت شامل فعالیت در سایت هایی مانند نیروگاه اتمی بوشهر، راکتور آب سنگین اراک و راکتور تحقیقاتی تهران می شود.

  چرا نباید شب ها ناخن بگیریم؟

المانیتور تصریح کرد: به نظر می رسد سیاست فشار حداکثری دونالد ترامپ، رئیس جمهور سابق آمریکا توسط دولت فعلی واشنگتن دنبال می شود، بنابراین کاخ سفید در ماه های اخیر چندین دور تحریم ها را علیه فروش نفت و پتروشیمی ایران اعمال کرده است. فشار بر تهران برای بازگشت به تعهداتش ذیل توافق هسته ای.

هفته گذشته وزارت امور خارجه و وزارت خزانه داری آمریکا چندین شرکت را به اتهام نقش داشتن در تجارت بین المللی نفت ایران در لیست سیاه قرار دادند.

دیدگاهتان را بنویسید