تشکیل کمیته ای پنج نفره برای پیگرد «باج گیری جنسی» در سینماها

تشکیل کمیته ای پنج نفره برای پیگرد «باج گیری جنسی» در سینماها

دویچه وله نوشت؛ در پی بیانیه اعتراض بیش از ۸۰۰ زن کارگردان به «خشونت و اخاذی جنسی» در سینماها و تئاترهای ایران، خانه سینما در واکنشی دیرهنگام «خشونت احتمالی» را محکوم کرد و خواستار «محرمانه ماندن» شکایات بازیگران زن شد.

خانه سینما شکایت زنان شاکی از خشونت جنسی را به «شورای حمایت» ارجاع داده است، اما آنها اعلام کرده اند که این شورا «استقلال لازم» برای رسیدگی به این موارد را ندارد.

بنابراین، رای گیری برای تشکیل یک نهاد مستقل آغاز شد و در نهایت یک کمیسیون پنج نفره وظیفه رسیدگی به موارد آزار جنسی را بر عهده گرفت.

هانی توسلی، ترانه علیدوستی، سمیه میرشمسی، غزاله معتمد و مارال گیرانی باید با کمک وکلا و مشاوران «کمیته ای مستقل» تشکیل دهند تا الزامات بیانیه زنان کارگردان را پیگیری کنند.

در بخشی از این بیانیه آمده است: «همه افراد صاحب قدرت و شهرت در سینمای ایران از موقعیت خود برای آزار، تهدید، توهین، تحقیر و حمله به زنان استفاده می کنند. بدون اینکه نهادهای قانونی، اصناف سینما، کارگردانان و منتقدان آنها را مجبور به مسئولیت کار خود کنند.»

بیانیه بی سابقه کارگردانان به امضای هنرمندان سرشناسی همچون نیکی کریمی، هدیه تهرانی، سحر دولتشاهی، پوران درهشنده، تهمینه میلانی و ترانه علیدوستی رسید و بحث های گسترده ای را در میان کاربران شبکه های اجتماعی به راه انداخت.

ترانه علیدوستی با انتشار پستی اینستاگرامی از اعتماد امضاکنندگانی که او را انتخاب کردند قدردانی کرد. با رسیدن به پایان، دنبال خواهیم کرد. ما از اشتباهات خود در سکوت در مورد داستان های زنان دیگر در گذشته آگاه هستیم و از این سکوت فاجعه بار عمیقا متأسفیم، اما ما و همه 800 زنی که بیانیه را امضا کردند، آگاهی امروز خود را مدیون تلاش هایمان هستیم و می دانیم که شجاعت زنان پایان تبعیض این یک روند آموزشی مستمر است که ما متعهد به آن هستیم.»

  افزایش حقوق کارمندان و مستمری بگیران با روش های مختلف!

افشای اتفاقات «پشت صحنه سینمای ایران» موضوع جدیدی نیست. در سال‌های اخیر، فعالان زن بارها نسبت به رفتارهای تبعیض‌آمیز، خشونت کلامی و آزار جنسی در محیط کار هشدار داده‌اند، اما به نظر می‌رسد این بار زنان کارگردان معترض به خشونت جنسی، مصمم به پیگیری اهداف خود هستند.

آنها علاوه بر انتخاب کمیسیون های مستقل برای پیگیری نگرانی های خود، صفحه ای در اینستاگرام به نام “800.women” نیز ایجاد کردند تا از مسائل روز مطلع شوند.

دیدگاهتان را بنویسید