تشکل های دانشجویی در هفته گذشته / از درخواست ممیزی موسسات دولتی و خصوصی تا حمایت از افزایش ظرفیت رشته دندانپزشکی

565528 خبر ناگهانی

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه ایسکانیوز، تشکل های دانشجویی در هفته گذشته فعالیت های مختلفی داشته اند، اما بیشترین توجه آنها بر حسابرسی نهادهای دولتی و خصوصی در راستای منویات رهبر معظم انقلاب اسلامی بوده است. به عنوان مثال، جمعی از فعالان انجمن های علمی و دانشجویی در نامه ای به مهرداد بذرپاش، رئیس دیوان محاسبات کشور، خواستار حسابرسی از نهادهایی مانند شهرداری ها شدند.

از دیگر موضوعات مهم در حوزه تشکل های دانشگاهی می توان به «مراقبت از شرکت های خصوصی، برگزاری دوره های تربیت معلم، مسائل مربوط به پرونده هسته ای ایران و حمایت از افزایش ظرفیت رشته دندانپزشکی» اشاره کرد. ایسکانیوز طبق هفته های گذشته در گزارش زیر مهمترین گزیده اخبار تشکل های دانشجویی در هفته سوم خرداد را آورده است:

آقای رئیس جمهور اجازه ندهید. جلوگیری از افزایش ظرفیت رشته دندانپزشکی

جمعی از دفاتر انجمن‌های اسلامی دانشجویان مستقل با ارسال نامه‌ای به حجت‌الاسلام سیدابراهیم رئیسی رئیس‌جمهور و حجت‌الاسلام سعیدرضا عاملی، رئیس شورای عالی انقلاب فرهنگی، خواستار برخورد با مخالفان برای افزایش ظرفیت دندان‌پزشکی شدند.

در این نامه آمده است: متأسفانه در سال های اخیر در سایه انحصار سیاست و نظارت بر آموزش پزشکی در وزارت بهداشت و عدم حضور ناظران خارجی، ظرفیت پذیرش دندانپزشکان رو به کاهش بوده است. طبق آمار، ظرفیت دندانپزشکان از مجموع بیش از 2100 نفر در سال 1394 به کمتر از 1750 نفر در 1400 نفر رسیده است.

دانشجویان در این نامه خاطرنشان می کنند علیرغم تاکید سند تحول دولت مردمی بر افزایش ظرفیت پذیرش دانشجوی دندانپزشکی و پزشکی و علیرغم تصمیم صریح شورای عالی انقلاب فرهنگی مبنی بر افزایش ظرفیت پذیرش رشته دندانپزشکی و تصویب آن. در نقشه پیچیده علمی کشور تشکل های صنفی و برخی افراد با دیدگاه صنفی در بدنه وزارت بهداشت همچنان با این تغییرات مخالف هستند.

در نهایت لازم می دانیم حمایت قاطع خود را از اقدامات شورای عالی انقلاب فرهنگی برای شکستن انحصارات در حوزه سلامت و افزایش دسترسی مردم به خدمات بهداشتی و درمانی مورد تاکید قرار داده و از حمایت همه جانبه معظم له در اجرای این موارد بهره مند شویم. قطعنامه ها بدون توجه به فشار انحصارگران. همچنین اعلام می کنیم که جنبش دانشجویی انقلابی و مسلمان تا اجرایی شدن همه مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی و تحقق دسترسی مردم به ویژه اقشار ضعیف که تنها امیدشان همین اقدامات است پیگیر خواهد بود. .

  کاهش 15 ارز نرخ رسمی ارز

حسابرسی شرکت های دولتی به منظور اصلاح نظام بودجه

انجمن اسلامی دانشجویان تربیت مدرس در نامه ای به محمد باکر کلیباف، رئیس مجلس شورای اسلامی و مهرداد بذرپاش، رئیس دیوان محاسبات کشور، خواستار حسابرسی کلیه شرکت های دولتی از جمله شهرداری ها شد. به درخواست مقام معظم رهبری.

در این نامه آمده است: شرکت های دولتی که حتی یک سهم آن متعلق به خزانه و بودجه کشور است باید توسط نهادهای ذیربط حسابرسی شوند، همانطور که شرکت های سهامی عام پذیرفته شده در بورس باید صورت های مالی شفاف برای همه سهامداران داشته باشند. از جمله ارائه خرد و کلان. لذا با توجه به آخرین فرمایشات رهبر معظم انقلاب در دیدار نمایندگان مجلس شورای اسلامی و تقدیر از دیوان محاسبات کشور به دلیل حسابرسی برخی شرکت های دولتی و همچنین تاکید بر لزوم جمع بندی و توسعه این رویکرد برای همه شرکت‌های دولتی و شهرداری‌ها است.» این یک موضوع حسابرسی و انضباط مالی است که زمینه را برای تخلفات و فساد گسترده فراهم می‌کند.

دانشجویان در این نامه از مجلس شورای اسلامی خواسته اند: «قوانین لازم و همچنین افزایش نظارت دولت و شرکت های دولتی و شهرداری ها برای همکاری با دیوان محاسبات کشور، زمینه این مهم را فراهم کرد. “

وزارت امور خارجه باید از آزادی علمای شیعه در جمهوری آذربایجان جلوگیری کند

دفاتر شمال غرب اتحادیه انجمن های اسلامی دانشجویان در بیانیه ای ضمن محکومیت هتک حرمت به مقدسات در جمهوری آذربایجان، از وزارت امور خارجه خواستند تا از علمای دینی به ویژه شیعیان حمایت کند.

در این بیانیه آمده است: پس از حوادث چند روز اخیر در جمهوری آذربایجان، بار دیگر شاهد توهین و توهین پلیس به مقدسات اسلامی و شیعی مردم و ذات اقدس اله و به دنبال آن هستیم. اعتصاب غذای رهبر زندانی اتحادیه مسلمانان آذربایجان. حاج طالع باقرزاده بودیم. اکنون با گذشت 10 روز از پایان اعتصاب غذای این روحانی شریف و مجاهد و همچنین شکنجه، آزار و اذیت و بازداشت سایر علما و شخصیت های مذهبی در باکو از جمله حاج محسن صمدوف.

  این زن به خاطر یک مشت زعفران دستگیر شد!

این دانشجویان در بیانیه‌ای نوشتند: دولت آذربایجان باید با بازنگری در روزهای جنگ آزادی‌بخش قره‌باغ، نقش اقشار مذهبی و شیعی به‌ویژه جوانان متدین آذربایجانی را در بحبوحه جنگ و روزهای سخت کشور بررسی کند. که خواستار آزادی شد.در سرزمین های اشغالی “آنها را بهتر درک کنید”.

در بخشی دیگر از این بیانیه آمده است: از وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران می خواهیم که در حمایت از بزرگان اسلام و علمای شیعه جمهوری آذربایجان و جلوگیری از آزار و اذیت بیشتر این روحانیون و خداوند، بیش از پیش فعال باشد. -عاشقان.”

مدرسه تعلیم و تربیت انقلاب اسلامی تأسیس می شود

اسداللهی معاون رشد و نمو بسیج دانش آموزی تهران بزرگ از راه اندازی مدرسه انقلاب اسلامی آموزش و پرورش خبر داد و گفت: این مدرسه به همت بسیج دانش آموزی به عنوان پایگاهی برای ارائه آموزش، تربیت، نخبه گرایی و پژوهش در اذهان ائمه جماعات راه اندازی می شود. .

وی با بیان اینکه اولین گام در راه اندازی آموزشگاه انقلاب اسلامی با آغاز ثبت نام دوره تربیت معلم اندیشه در استان در دو بخش اساتید و دانشجویی انجام شد، گفت: این آموزشگاه نیز در حال حاضر در سال 1394 در استان اصفهان برگزار می شود. دانشجویان از 16 تا 20 مرداد ماه برگزار می شود.

ایران سطح همکاری و نظارت آژانس انرژی اتمی را کاهش دهد

بسیج دانشجویی دانشگاه تربیت مدرس در واکنش به قطعنامه اخیر آژانس بین المللی انرژی اتمی از حسین امیرعبدالهیان وزیر امور خارجه کشورمان خواست تا سطح همکاری و نظارت آژانس را برای حفظ منافع مردم ایران کاهش دهد.

وی افزود: در روزهای اخیر ماهیت فنی و حقوقی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی با تصویب قطعنامه‌های دیگری علیه فعالیت‌های صلح‌آمیز هسته‌ای ایران به چالش کشیده شده است که مانند گذشته نقش لابی صهیونیستی را برجسته کرده است. “در نامه آمده است. .

  صفحه مورد نظر شما یافت نشد.

دانشجویان در این نامه تاکید می‌کنند: با توجه به اینکه ایران تاکنون در مناسبت‌های مختلف و در سطوح مورد نظر به همکاری‌های خود با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ادامه داده و بیشترین نظارت را بر موضوع هسته‌ای خود داشته است، پذیرش چنین قطعنامه‌هایی غیرقابل قبول است. از این رو انتظار می رود به عنوان یک واکنش طبیعی و در راستای حفظ منافع مردم ایران، سطح این همکاری ها و نظارت ها کاهش یابد.

در این نامه به وزیر امور خارجه آمده است: دانشمندان نخبه از صنایع حیاتی از جمله هسته ای و هوافضا همچنان ادامه می دهند و هوشیارانه توطئه های دشمنان این نظام مقدس را خنثی می کنند.

دیوان محاسبات موسسات دولتی را حسابرسی می کند

جمعی از فعالان انجمن های علمی و دانشجویی در نامه ای به مهرداد بذرپاش رئیس دیوان محاسبات کشور خواستار حسابرسی از نهادهای دولتی مانند شهرداری ها شدند.

در بخشی از این نامه آمده است: اقدام قابل تقدیر دیوان محاسبات کشور، ورود این نهاد به موضوع حسابرسی شرکت های دولتی و همچنین شرکت های سهامدار دولت است که بخش قابل توجهی از آنها را نیز شامل می شود. اقتصاد کشور آنها مدت هاست که به دور از شفافیت و کارآمدی کار می کنند و پاسخگویی لازم را برای عملکرد خود ندارند.»

این دانشجویان در این نامه نوشتند: شفافیت و انضباط مالی از مهمترین راهکارهای پیشگیری و مبارزه با فساد است. از این رو امیدواریم با مشارکت تخصصی دیوان محاسبات کشور در موضوع حسابرسی دستگاه های دولتی و نهادهای عمومی شاهد کاهش سطح فساد و اتلاف دارایی های عمومی در کشور باشیم.

در بخشی دیگر از این نامه به مطالبات دانشجویان اشاره شده است: «ما دانشجویان با پیروی از شعار دیوان محاسبات کشور، دیوان فناوری و افراد کلیدی تقاضا داریم و همچنان به سمت تحقق مدیریت دانش بنیان حرکت کنیم. ظرفیت جوانان و نیروهای متخصص «کشور ناشناخته نیست و از تلاش برای طراحی و اجرای سازوکارهایی برای جذب و استفاده از ظرفیت نخبگان جوان در ساختارهای دولتی دریغ نمی کند».

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید