تشدید بیماری مزمن انسدادی ریه در زنان

552519 خبر ناگهانی

به گزارش گروه اجتماعی ایسکانیوز، محققان خاطرنشان کردند: اگرچه تشخیص بیماری انسدادی مزمن ریه و مرگ و میر همچنان در مردان بیشتر است، اما هم تغییر رفتار سیگار کشیدن و هم افزایش شهرنشینی منجر به افزایش تعداد موارد این بیماری شده است. در زنان

دکتر سوریا بات، سرپرست تیم تحقیقاتی در دانشگاه آلاباما، گفت: «شیوع بیماری مزمن انسدادی ریه در زنان به سرعت به آنچه در مردان مشاهده می شود نزدیک می شود.

بیشتر بخوانید:

بات خاطرنشان کرد: زمانی که راه های هوایی با استعمال دخانیات باریک می شود، تأثیر آن بر علائم و بقا در زنان بیشتر از مردان است.

وی در ادامه افزود: تفاوت در اندازه راه هوایی و تأثیر بیشتر تغییرات اندازه راه هوایی بر پیامدهای بالینی در زنان قابل توجه است، زیرا به نظر می رسد زنان از محافظت کمتری در برابر ابتلا به بیماری راه هوایی و بیماری انسدادی مزمن ریه برخوردار هستند.

بیماری مزمن انسدادی ریه گروهی از بیماری ها است که شامل آمفیزم و برونشیت مزمن می شود. آنها می توانند باعث انسداد جریان هوا و مشکلات تنفسی شوند.

در این مطالعه، محققان داده های نزدیک به 10000 نفر را که سیگاری، سیگاری سابق و هرگز سیگاری نبودند، تجزیه و تحلیل کردند.

شرکت کنندگان در محدوده سنی 45 تا 80 سال بودند و بین ژانویه 2008 تا ژوئن 2011 در 21 مرکز بالینی در ایالات متحده تحت درمان قرار گرفتند و تا نوامبر 2020 تحت نظر قرار گرفتند.

سی تی اسکن از هفت معیار اندازه و عملکرد راه هوایی، از جمله ضخامت دیواره راه هوایی، درصد سطح دیواره، حجم راه هوایی و تعداد کل راه هوایی استفاده می کند. پس از محاسبه هر متریک راه هوایی، محققان به سن، قد، نژاد، شاخص توده بدنی، تعداد بسته سال سیگار کشیدن، وضعیت فعلی سیگار کشیدن و ظرفیت کلی ریه پرداختند.

  برای حفظ احترام پدر، حکم قتل فرزند «قصاص» نیست.

این تیم دریافت که در 420 نفری که هرگز سیگار نکشیده‌اند، دیواره‌های راه هوایی مردان ضخیم‌تر از زنان است. پس از محاسبه قد و ظرفیت کل ریه، اندازه لومن راه هوایی در زنان کمتر از مردان بود.

در 9363 سیگاری فعلی و سابق، مردان ضخامت دیواره بیشتری داشتند و زنان قطر لومن باریکتری داشتند. تغییر واحد در هر یک از اندازه گیری های راه هوایی منجر به عملکرد کمتر ریه، تنگی نفس بیشتر، کیفیت زندگی پایین تر و بقای بدتر در زنان در مقایسه با مردان شد.

بهات گفت: «این تفاوت‌های جنسیتی باید هنگام توسعه درمان‌های جدید برای بیماری‌های تنفسی در نظر گرفته شود.

منبع: مهر

انتهای پیام/

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید