ترکیه گام بزرگی برای احیای روابط منطقه ای برمی دارد/ محاکمه ترور الحشقجی به ریاض منتقل شد

562413 خبر ناگهانی

پس از سفر رئیس جمهور اسرائیل به ترکیه که به نظر می رسد یکی از نشانه های تغییر استراتژی منطقه ای ترکیه باشد، سفر اخیر اردوغان به عربستان سعودی نشانه دیگری از برنامه ترکیه برای تغییر سیاست منطقه ای خود است. سفر رئیس جمهور ترکیه به عربستان در حالی انجام شد که وی سفر خود به تهران را لغو کرده بود. علاوه بر موارد فوق، موضع و حمایت ترکیه از جمهوری آذربایجان در برخی موارد منجر به چالش های جدی در روابط ایران و ترکیه شده است. از سوی دیگر، دولت ترکیه در هفته های اخیر اقدامات تحریک آمیزی را علیه ایران در برخی مناطق شمال عراق و سوریه انجام داده است.

شورای روابط خارجی آمریکا در مصاحبه با استیو کوک، هدف و دلایل سفر اخیر اردوغان به عربستان سعودی را مورد بحث و بررسی قرار داد. به نظر می رسد ترکیه با تغییر برخی از سیاست های منطقه ای خود در تلاش است تا وضعیت اقتصادی خود را بهبود بخشد و در عین حال روابط با کشورهای منطقه را احیا کند.

متن کامل این مصاحبه به شرح زیر است:

اهمیت دیدار اخیر رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه با محمد بن سلمان، ولیعهد سعودی و دیگر مقامات جدی چه بود؟

این سفر گام بزرگ دیگری در بازسازی روابط با یک قدرت مهم اقتصادی بود. رئیس جمهور اردوغان به دنبال خروج ترکیه از انزوای منطقه ای ناشی از یک سیاست خارجی تحریک آمیز غیرضروری است که کمک چندانی به پیشبرد منافع ترکیه در خاورمیانه نکرده است. او روابط با امارات متحده عربی را احیا کرد، با رهبران اسرائیل تماس گرفت، مذاکرات با مصر را از سر گرفت و اکنون روابط ترکیه با عربستان سعودی را از سر می گیرد.

  یک پسر 16 ساله در آبادان به ضرب گلوله کشته شد

دولت ترکیه متوجه شده است که محدودیت هایی برای تحمیل اراده خود بر دیگر قدرت های منطقه ای، هم در شرق مدیترانه و هم در حمایت از جنبش های اسلام گرا در خاورمیانه دارد. انزوای ژئوپلیتیک ترکیه مشکلات اقتصادی آن را تشدید کرده است. عربستان سعودی در بحبوحه تنش‌ها بر سر ترور جمال حشقجی، روزنامه‌نگار سعودی و حمایت آنکارا از دوحه از زمان محاصره قطر در سال 2017، تحریم‌هایی را علیه کالاهای ترکیه اعمال می‌کند. اکنون که اردوغان با رهبران سعودی آشتی کرده است، احتمالاً کالاهای ترکیه بدون مانع وارد کشور می‌شود. ، پتانسیل سرمایه گذاری جدید عربستان در ترکیه وجود دارد و ریاض می تواند در ازای ارز با آنکارا به سایر کشورهای خلیج بپیوندد.

تصمیم آنکارا برای انتقال قاتلان هاشمی به ریاض چگونه با تلاش برای بهبود روابط همزمان است؟ این برای محاکمه مظنونان چه معنایی دارد؟

انتقال پرونده حشقچی از ترکیه به عربستان هزینه پذیرش اردوغان و عادی سازی روابط دو کشور بود. بعید است که مظنونان پس از تحویل پرونده به مقامات سعودی محاکمه شوند. این مضحک است که باور کنیم اردوغان و دولت ترکیه در وهله اول به دنبال عدالت برای هاشخی بودند. گذشته از این، اردوغان خود یکی از زندانیان اصلی روزنامه نگاران در جهان است. هدف ترکیه در ماجرای خاشقچی تضعیف عربستان سعودی در بازی نفوذ ژئوپلیتیکی بود.

چه مشکلاتی باعث تیرگی روابط دوجانبه شده است؟

علاوه بر ترور هاشمی، حمایت عربستان از کودتای 2013 مصر و حمایت ترکیه از اخوان المسلمین از دیگر عوامل بود. اردوغان از منتقدان سرسخت عبدالفتاح السیسی رئیس جمهور مصر بود (اگرچه ترکیه اکنون به دنبال آشتی با مصر است). او همچنین از مخالفان مصر به ویژه اخوان المسلمین حمایت کرد و چندین رسانه برای مشروعیت زدایی از رهبری مصر راه اندازی کرد.

  تظاهرات علیه حضور نظامی ترکیه در سوریه ادامه دارد

مشکل دیگر حمایت ترکیه از قطر بود. بحرین، مصر، عربستان سعودی و امارات در سال 2017 قطر را به دلیل روابط دوحه با تهران، حمایت این کشور از گروه‌های اسلام‌گرا و سیاست رسانه‌ای الجزیره تحریم کردند. در تمام این موارد، ترکیه خود را به عنوان یک رهبر منطقه ای و همچنین یک کشور مسلمان پیشرو تثبیت کرده است. هیچ کدام از اینها عربستان سعودی را که پادشاه آن حافظ حرمین شریفین اسلام – در مکه و مدینه – است و مشروعیت خود را از آن می گیرد، خوشایند نکرد.

اکنون آنکارا با بهبود روابط با ریاض و سایر دولت های منطقه به دنبال چه چیزی است؟

همانطور که اشاره شد، انزوای مناطق ترکیه بر رونق اقتصادی این کشور تأثیر گذاشته است. پوند در سال 2021 حدود نیمی از ارزش خود را از دست داده است و تورم اکنون بیش از 60 درصد است. در حالی که ترکیه برای انتخابات ریاست جمهوری و پارلمانی 2023 آماده می شود، اردوغان از هر فرصتی برای کاهش فشار اقتصادی بر شهروندان ترکیه استفاده می کند. همچنین یک ضرورت ژئوپلیتیکی برای ترکیه برای بهبود روابط با عربستان سعودی و سایرین وجود دارد. مواضع تهاجمی آنکارا در شرق مدیترانه – که شامل جستجوی گاز در آب های قبرس، ترسیم مرزهای دریایی غیرقانونی با لیبی و مانورهای دریایی تحریک آمیز می شود – دیگر قدرت های منطقه را مجبور به اتحاد علیه این کشور کرده است. مصر، یونان و جمهوری قبرس روابط خود را افزایش داده اند و قبرس، یونان و اسرائیل، عربستان سعودی و امارات متحده عربی به این اتحادها پیوسته اند.

  جزئیات طرح کنترل و سازماندهی اجاره یک ملک مسکونی

در تابستان 2020، خدمه نیروی هوایی عربستان و امارات توسط نیروی هوایی یونان در پایگاه های جزیره کرت آموزش دیدند. از دیدگاه ترکیه، رتبه بندی کشورهای مخالف ترکیه در شرق مدیترانه، که فرانسه را نیز در بر می گرفت، یک موضوع امنیتی بالقوه بود. دولت ترکیه با تغییر روابط خود با همه این کشورها این کار را نکرد [استفاده از] نیروی نظامی برای ارعاب مخالفان خود – به استثنای دشمنان دیرینه خود یونان و قبرس – به دنبال تضعیف این محور ضد ترکیه است.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید