تراژدی عمیقی در یمن در حال وقوع است

562496 خبر ناگهانی

به گزارش گروه بین الملل ایسکانیوز، رابرت ماردینی در نشست خبری مشترک با رئیس هلال احمر کشورمان که امشب به مناسبت صدمین سالگرد هلال احمر ایران در ساختمان صلح برگزار شد، به تغییرات اقلیمی و تغییرات اقلیمی اشاره کرد. گفت: و 25 کشور آنقدر به شدت آسیب دیده اند که نمی توانند با آن کنار بیایند. متأسفانه حدود 60 درصد از این کشورها نیز درگیر درگیری هستند و تغییرات اقلیمی بر حل و فصل این کشورها تأثیر گذاشته است.

وی ادامه داد: علاوه بر کارهای معمول خود، باید با تامین انرژی پاک از جمله انرژی خورشیدی و تولید محصولات کشاورزی از طریق آبیاری قطره ای، تاب آوری جوامع محلی را افزایش دهیم. این چالش تعیین کننده قرن ما است و اکنون مرکز تغییرات آب و هوا، ما در کمیته بین المللی صلیب سرخ، فدراسیون جمعیت های ملی و 40 سازمان با سه کشور کمک کننده اصلی در حال تلاش برای تسریع تغییرات آب و هوایی هستیم.

ماردینی افزود: این درگیری ها شرایط را بسیار جدی کرده است. وقتی نوبت به کنترل مشکلات تغییر اقلیم در نظام بین‌الملل می‌رسد، باید هم سرعت سازگاری را کاهش دهیم و هم سازگاری را افزایش دهیم. به عبارت دیگر، کاهش انتشار گازهای گلخانه ای و سرمایه گذاری در سیستم بین المللی به طور همزمان برای سازگاری با کمبودها و مشکلات بسیار مهم است. فراموش نکنیم که این یک موضوع فوری، مهم و فوری است. سال گذشته، کمیته بین المللی صلیب سرخ (ICRC) برنامه کنترل بلایای تغییرات آب و هوایی را برای سازمان های بشردوستانه تهیه و منتشر کرد.

مدیرکل کمیته بین المللی صلیب سرخ بر اهمیت نقش درگیری های مسلحانه در تشدید بحران خشکسالی تاکید کرد و از تدوین برنامه کنترل تغییرات آب و هوا برای سازمان های بشردوستانه در سال گذشته خبر داد. مثل شاخ آفریقا و خاورمیانه. همانطور که گفتم، اکنون 25 کشور به شدت تحت تاثیر آسیب های ناشی از تغییرات آب و هوایی قرار دارند.

  بازی فولاد - استقلال بدون تماشاگر خواهد بود

ماردینی با بیان اینکه بحران های غذایی منحصر به افغانستان نیست، افزود که عدم کنترل بحران های تغییرات آب و هوایی بحران غذایی را در کشورهای محروم تشدید کرده است. در چاد، در امتداد ساحل و در شاخ آفریقا، چندین کشور به دلیل درگیری های مسلحانه به کمک های غذایی نیاز دارند. کمیته بین المللی صلیب سرخ (ICRC) در حال حاضر در افغانستان و یمن برای تامین غذا برای افراد آسیب پذیر کار می کند. اما نه تلاش ما و نه برنامه جهانی غذا یا سایر سازمان های بشردوستانه کافی نیست، زیرا علاوه بر بحران غذایی کنونی در بسیاری از کشورها، باید به خشکسالی و سایر اثرات نامطلوب تغییرات آب و هوایی فکر کنیم.

وی سیل ناشی از تغییر اقلیم و کاهش تولیدات کشاورزی را از موضوعات مهم برشمرد و افزود: باید با حضور خود از فشار بر مردم بومی بکاهیم و تاب آوری آن را افزایش دهیم. دست هم نمی گیریم. ما تمام تلاش خود را برای کنترل بحران های غذایی انجام می دهیم. اکنون بحران اوکراین نیز بر این مشکلات غذایی افزوده است و بسیاری از محصولات غذایی در جهان با مشکل عرضه مواجه هستند.

صلیب سرخ 6 دهه است که در یمن حضور دارد

مدیرکل کمیته بین المللی صلیب سرخ در پاسخ به سوال ایسنا گفت: یکی از عمیق ترین فجایع در یمن رخ می دهد و مشکل بحران غذایی در یمن است. او خیلی بزرگ است. اما در نظر داشته باشید که حوادث یمن نه از سال 2015، بلکه از شش دهه پیش آغاز شد و ما از آن زمان در یمن هستیم.

وی با اشاره به اینکه 16 میلیون نفر در یمن شب ها گرسنه می خوابند، گفت: 16 میلیون نفر از 30 میلیون جمعیت یمن به کمک های بشردوستانه وابسته هستند. متأسفانه یمن در سال 2015 وارد لایه وسیع تری از درگیری شد. مدتی پیش در کنفرانس خود ما درخواست 2.4 میلیارد دلار کمک به یمن کردیم که تنها 1.3 میلیون دلار آن تعهد شده بود و این مبلغ هنوز ناتمام است. پرداخت شده است.

  یک سری جلسات سیاسی، عمومی و مدیریتی برگزار می شود

مدیرکل کمیته بین المللی صلیب سرخ تاکید کرد: امروز جمهوری اسلامی ایران می تواند نقش مثبت و موثری در درگیری های منطقه ایفا کند. البته کشورهای دیگر هم تاثیرگذار هستند، اما نقش ایران نقش مهمی است که نباید فراموش کنیم.»

ماردینی راه حل مشکلات جهان و نظام بین الملل را تلاش برای صلح خواند و بر نقش موثر ایران در کاهش درگیری ها در خاورمیانه تاکید کرد: باید برای صلح سرمایه گذاری کنیم. ما باید به سمت صلح حرکت کنیم. جای تعجب نخواهد بود که توجه داشته باشیم که ما همیشه با کمبود منابع بیشتر و افزایش قیمت جهانی کالاها مواجه هستیم و این مشکلات به ویژه پس از بحران اوکراین در حال عمیق تر شدن است.

ما در افغانستان مشکلات زیادی داریم

رابرت ماردینی در پاسخ به سوال خبرنگاری در مورد مشکلات مختلف پیش روی مردم افغانستان به ویژه از زمانی که طالبان قدرت را در دست گرفته و هجوم مهاجران افغان به ایران افزایش یافته است، گفت: ما در افغانستان مشکلات زیادی داریم. اما ما و شرکایمان باید به خاطر دستاوردهای مهم خود به خود افتخار کنیم. کمیته بین المللی صلیب سرخ و فدراسیون خلق های ملی در خط مقدم پاسخگویی به مشکلات بشردوستانه در افغانستان هستند. تمام تلاش ما این بود که از تجزیه افغانستان جلوگیری کنیم. و تلاش های ما نتیجه داده است، زیرا این کشور تا به امروز سقوط نکرده است.

وی با قدردانی از تلاش های هلال احمر ایران برای واکسیناسیون مهاجران حاضر در ایران گفت: در سال گذشته با جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران در خصوص پناهجویان و پناهجویان افغانستانی همکاری بسیار نزدیک داشتیم. پروژه مشترک ما و هلال احمر ایران برای واکسیناسیون تاج اتباع افغانستانی در خاک ایران تعریف و با موفقیت انجام شد. البته بخشی از کمک های بشردوستانه به مهاجرین افغانستانی بر اساس حضور داوطلبان هلال احمر و سخاوت ایران است.

  آقای فیروز استعفا داد! -

ماردینی با اشاره به مشکل ایجاد موانع تحریمی علیه تعدادی از کشورها در اجرای برنامه های بشردوستانه، گفت: متاسفانه هر روز تحریم های بیشتری در سراسر جهان اعمال می شود. به دلیل درگیری های جاری در یمن، سوریه، افغانستان و اکنون در اوکراین و روسیه. وظیفه کمیته بین المللی صلیب سرخ و جمعیت های صلیب سرخ و هلال احمر کاهش اثرات مخرب تحریم ها بر شهروندان کشورهای تحت تحریم است. برای دستیابی به این هدف، ما به طور جدی حمایت کمیته بین المللی صلیب سرخ (ICRC) را دنبال می کنیم و به طور مداوم در پشت صحنه با شخصیت ها و احزاب با نفوذی که بر توسعه تأثیر می گذارند، مذاکره می کنیم. تلاش ها نگرانی هایی را در شورای امنیت سازمان ملل ایجاد کرده و قطعنامه هایی برای حمایت از اقشار آسیب پذیر صادر شده است. به عنوان مثال در ماه اوت گذشته جامعه جهانی به این نتیجه رسید که در افغانستان باید به این نتیجه برسیم که همه معتقدند که جامعه به دلیل عدم دسترسی به آب و غذا در حال از هم پاشیدن است.

مدیرکل کمیته بین‌المللی صلیب سرخ ابراز امیدواری کرد که تلاش‌های این کمیته و شرکای آن موفقیت‌آمیز باشد و گفت: در مورد افغانستان، طالبان در حال حاضر برای پرداخت حقوق داکتران و پزشکان با مشکل مواجه هستند. پرستاران و سایرین ما با طرف آمریکایی مذاکره کردیم تا راهی برای پرداخت حقوق پرسنل پزشکی پیدا کنیم، این می تواند به یک الگوی بشردوستانه تبدیل شود و در برنامه های بشردوستانه دیگر مورد استفاده قرار گیرد.

منبع: ایسنا

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید