تدوین سند مدیریت تنش آبی در کشور

636533553253463256 خبر ناگهانی

به گزارش گروه اقتصادی ایسکانیوز، هاشم امینی با اشاره به کاهش ذخایر منابع آبی کشور از برنامه ریزی برای مقابله با تنش آبی در شهرها و تامین آب سیار در روستاهای کشور خبر داد.

معاون مدیریت و نظارت شرکت آبفای کشور در همین زمینه بیان کرد: در حال حاضر 257 تصفیه خانه در حال فعالیت هستند.

وی از پیش بینی طرح های مختلف برای مقابله با تنش آبی در سال جاری و سال آینده خبر داد و گفت: این مهم شامل طرح های اضطراری، طرح های اولویت دار، تهیه سند سالانه مدیریت تنش آبی، تهیه برنامه جامع چهارساله و برگزاری جلسات فنی و کارشناسی است. با شرکت آبفا و آب منطقه ای می شود.

امینی در تدوین برنامه جامع چهارساله توضیح داد: افزایش ظرفیت مخازن آب; حفاری، تجهیز و نوسازی چاه؛ پروژه های ارتقای کیفیت و ساخت و بازسازی ایستگاه های انتقال، توزیع و پمپاژ از جمله مواردی است که در این حوزه دنبال و اجرا می شود.

معاون آب شرب کشور با اشاره به برنامه ریزی پیشرفت 80 پروژه اضطراری در تامین آب شرب افزود: در حال حاضر 287 شهر در معرض کمبود آب شرب هستند که از این تعداد 87 شهر در وضعیت اضطراری قرار دارند. اعتبار مورد نیاز برای اجرای طرح های تامین آب شرب اضطراری معادل 108 هزار میلیارد ریال است.

اجرای طرح جهاد آبرسانی به 10 هزار روستای کشور توسط وزارت نیرو

وی همچنین به پروژه آبرسانی سیار به روستاهای کشور اشاره کرد و افزود: علیرغم سرمایه گذاری های انجام شده در سال های اخیر برای احداث تاسیسات آبرسانی در روستاها و شهرها و همچنین اجرای طرح آبرسانی برای آبرسانی به 10 هزار نفر روستاها توسط وزارت نیرو هنوز تعداد قابل توجهی از روستاهای کشور به دلایل مختلف از جمله خشکسالی و از دست رفتن منابع آبی، کمبود آب در فصول گرم سال، مشکل دسترسی و دوری زیاد از منابع آبی و یا عدم توجیه اقتصادی؛ آب آنها از مخازن متحرک تامین می شود.

  افزایش یکنواخت حقوق در سال آینده

معاون بهره برداری و نظارت شرکت آبفای کشور در پایان بر لزوم تامین اعتبار برای اجرای طرح های آبرسانی سیار تاکید کرد و خاطرنشان کرد: با توجه به لزوم تجهیز ناوگان تانکر آب کشور برای پاسخگویی به شرایط اضطراری، در سال های 1401 و 1402، 500 تانکر آب ضروری بود.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید