تجارت 5 میلیارد دلاری ایران و اتحادیه اوراسیا

570092 خبر ناگهانی

به گزارش گروه اقتصادی ایسکانیوز، میرهادی سیدی در گفت و گوی رادیویی گفت: ایران از سه سال پیش توافقنامه تجارت ترجیحی با دامنه محدود را با اتحادیه اقتصادی اوراسیا اجرا کرد. زمانی که این قرارداد اجرایی شد، کل حجم تجارت دو کشور 2.5 میلیارد دلار بود که اکنون به 5 میلیارد دلار رسیده است.

بیشتر بخوانید:

مشاور امور بین الملل و موافقتنامه های تجاری سازمان توسعه تجارت ایران گفت: در حال حاضر عمده اقلام وارداتی ایران از کشورهای عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا، کالاهای اساسی مانند گندم، ذرت، جو، دانه های روغنی و مانند آن است. .

وی همچنین در خصوص پیش بینی حجم تجارت ایران با کشورهای اوراسیا تا پایان سال 1401 افزود: عوامل مختلفی در این امر دخیل هستند و پیش بینی حجم مبادلات ایران با اتحادیه اوراسیا به راحتی امکان پذیر نیست اما طی دو ماه گذشته مبادلات تجاری بین دو کشور دو کشور افزایش چشمگیری داشته است.

سیدی افزود: نتایج بررسی ها نشان می دهد که حجم تجارت ایران و اتحادیه اقتصادی اوراسیا نزدیک به 30 میلیارد دلار است و جا برای رشد وجود دارد.

وی تاکید کرد: با توجه به اقدامات انجام شده و همچنین تمرکز سازمان توسعه تجارت ایران در این زمینه، امیدواریم افزایش مبادلات تجاری ایران با کشورهای عضو اتحادیه اوراسیا با نرخ رشد بالاتر و در سال جاری ادامه یابد.

مشاور امور بین الملل و موافقتنامه های تجاری سازمان توسعه تجارت ایران گفت: اتحادیه اوراسیا با وجود بیش از 180 میلیون نفر، سرزمینی پهناور با محصولات نسبتاً متنوع است.

وی افزود: ایران نیاز وارداتی زیادی دارد و اکنون این نیاز توسط کشورهای مختلف تامین می شود.

  صفحه مورد نظر شما یافت نشد.

سیدی یادآور شد: کالاهای مختلفی در بازار اوراسیا تولید می شود اما واردات از این حوزه کمتر است. به عنوان مثال گوشت قرمز در این بازار به وفور یافت می شود اما به دلایل مختلف این محصول به صورت سنتی از کشورهای مختلف مانند برزیل وارد می شود و تمایل کمتری برای واردات گوشت قرمز از بازار اوراسیا وجود دارد.

منبع: مهر

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید