تبعیض جنسی حتی در مورد جنین

تبعیض جنسی حتی در مورد جنین

میوه پسرانه 480 میلیون تومان، میوه دخترانه 240 میلیون و میوه نامشخص 30 میلیون تومان! دلار آمریکا مشخص شده است.

جامعه شناسان و حقوقدانان این قوانین را نوعی خشونت علیه زنان می دانند.

در هفته های اخیر بار دیگر خبر اعلام خون جنین در سال جدید موجی از اعتراض ها و واکنش ها را به شکایت کشور برانگیخت. بر اساس اخبار منتشر شده دیه جنین پسر 480 میلیون تومان و جنین دختر نیمی از آنها خواهد بود.

همین دیدگاه به نشانه های تفاوت جنسیتی برای افراد قبل از تولد می نگرد. حتی درصد دیه جنینی که هنوز جنسیتش مشخص نیست 360 میلیون تومان است، یعنی ارزش اقتصادی جنین دگرجنسگرا از جنین دختر بیشتر خواهد بود.

شیما گوشه، وکیل پایه یک دادگستری و از اعضای کانون وکلای دادگستری مرکز به تساوی دیه اشاره می کند. در مورد اینکه آیا می توانند برابر دیه باشند یا خیر، معتقدیم که می توانند و هیچ منع قانونی در این زمینه وجود ندارد. زیرا بدیهی است که فقه معتقد به پویایی است و مقتضیات زمان و مکان را در نظر می گیرد.

امان الله گرایی، جامعه شناس و استاد دانشگاه در سخنان خود گفت: باید دست از این کارها بردارد و تبعیض ها را از بین ببریم، نه اینکه تحقیر، متهم و آزار هر چه بیشتر زنان و دختران جامعه و ایجاد کینه توزی. بنابراین جامعه از مرحله پیروی و سنت گرایی عبور کرده است، نه تنها دختران از این قوانین ناراحت می شوند، بلکه پسرها نیز دیگر آن را نمی پذیرند، در نتیجه این مسائل باعث بدبینی نسل جوان می شود.

  دانشجویان درباره بازگشایی دانشگاه ها چه می گویند؟ -

دیدگاهتان را بنویسید