تاسیس کنسولگری آمریکا در کیش

خدمات سیاسی

بر اساس سرشماری سال های 2010 و 2020، 1.9 میلیون ایرانی در آمریکا زندگی می کنند که 900000 نفر از آنها در کالیفرنیا زندگی می کنند. همچنین تعداد دانشجویان ایرانی در آمریکا تا سال ۲۰۱۴ میلادی ۹۶۹۶ نفر بوده است.

اکثر کسانی که در سال های اخیر در ایالات متحده مستقر شده اند، ضد انقلاب یا دگراندیش محسوب نمی شوند و اکثرا دانشجویان یا بازرگانانی هستند که به ایالات متحده سفر می کنند.

51 درصد ایرانیان دارای مدرک لیسانس هستند. سهم جمعیت آمریکا 24 درصد است. از هر چهار ایرانی بیش از یک نفر دارای مدرک فوق لیسانس یا دکترا است. این بالاترین رقم در میان 67 گروه قومی ساکن در ایالات متحده است.

بر اساس گزارش وزارت بازرگانی، ایرانیان بالاترین نرخ مالکیت تجاری را در میان 20 گروه مهاجرپذیر دارند که سهم قابل توجهی در اقتصاد ایالات متحده دارند.

از هر دو خانواده ایرانی-آمریکایی یک نفر بیش از 100000 دلار در سال درآمد دارد. اما این نسبت در خانواده های آمریکایی یک در پنج است.

از این رو خانواده های ایرانی مقیم این کشور قشر ممتاز و محترمی محسوب می شوند که حتی دولت های جمهوری خواه آمریکا نیز در این سال ها نظر منفی نسبت به آن نداشته اند.

بسیاری از آنها هر ساله برای تعطیلات ژانویه (سال نو) به ایران سفر می کنند تا دوباره با اقوام خود ملاقات کنند یا اطرافیان خود را برای بازدید از ایران دعوت کنند. اما این اقدام عمدتاً مربوط به رنجی است که بسیاری به رقبای او می دهند!

  جستجوگران سگ پلیس چمدان مسافران را در جاکارتا / EPA بررسی می کنند

دولت های ایران و آمریکا پس از واقعه 13 آبان 1357 روابط سیاسی خود را با یکدیگر قطع کردند و به دنبال آن روابط کنسولی نیز قطع شد.

ایرانیانی که برای اخذ یا تمدید ویزا به نمایندگی های آمریکا نیاز دارند باید به سفارت آمریکا در یکی از کشورهای همسایه مراجعه کنند که به نوبه خود موانع و مشکلاتی مانند اخذ ویزای کشور ثالث، هزینه های اقامت و غیره را ایجاد می کند.

اگرچه دشمنی ایران و آمریکا تقریباً به نفع همه همسایگان ما بوده است، اما اکنون پس از سال‌ها خصومت، آسیب‌های اقتصادی که قطع روابط کنسولی ایران و آمریکا برای مردم ایجاد کرده به وضوح قابل مشاهده است.

پذیرش در دانشگاه های آمریکا، درخواست ویزا، زمان مصاحبه با سفارت و سایر فرآیندهای مرتبط با سفر برای همسایگان ما یک جاذبه گردشگری است که مسافران صعب العلاج ایرانی را جذب می کند.

اکنون پس از سال ها مذاکرات بی نتیجه برجام، انتظار می رود مذاکرات مستقیمی میان ایران و آمریکا و همچنین ایران و اروپا در پایتخت عربی خلیج فارس انجام شود.

شاید وقت آن رسیده که مردم بخشی از دستور کار این مذاکرات را بدانند، در واقع اطلاع از دستور کار و نتیجه مذاکرات کمترین حق مردم است. با این مقدمه نامه یکی از فعالان سیاسی را با پیشنهادهایی در این راستا منتشر می کنیم.

دکتر یدلا اسلامی، چشم پزشک و دبیرکل مجلس نمایندگان در نامه ای به امیر عبداللهیان، وزیر امور خارجه سیزدهم، از آنان خواست تا راهکارهایی را برای تسهیل در اخذ ویزای آمریکا برای هموطنانی که فرزندان و بستگانشان در وهله اول زندگی می کنند، در نظر بگیرند. در آمریکا و نیم میلیون ایرانی مقیم آمریکا به راحتی می توانند برای ویزا اقدام کنند.

  نشریه پرتغالی تایید کرد؛ کاسیانو در راه ایران

یکی از مشکلات اصلی ایرانی ها سفر به کشورهای همسایه مانند امارات، ترکیه و ارمنستان است که هزینه های میلیونی برای هموطنانمان دارد.

این فعال سیاسی در نامه ای به وزیر امور خارجه کشورمان پیشنهاد داد تا وزارت امور خارجه اجازه دهد که بخش کنسولی سفارت آمریکا در جزیره کیش ایجاد شود تا ایرانیان متقاضی سفر به آمریکا به کشورهای همسایه سفر نکنند.

اگر این کار انجام شود گردشگری و صنعت هتلداری در جزیره کیش نیز رونق می گیرد و سالانه میلیون ها دلار ایرانیان برای اخذ ویزای آمریکا به کشورهای همسایه نمی روند و کشور پس انداز ارزی خواهد داشت.

متن نامه دکتر یدلا اسلامی به وزیر امور خارجه به شرح زیر است.

جناب آقای امیر عبداللهیان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران

همانطور که می دانید جامعه ایرانی مقیم آمریکا جمعیت قابل توجهی را تشکیل داده است و نیاز به رفت و آمد ایرانیان به همین دلیل و همچنین مباحث و فرصت های علمی و آموزشی امری بسیار گسترده و قابل توجه است که نمی توان نادیده گرفته و تکذیب شد. بسیاری از ایرانیان برای اخذ ویزا و مصاحبه به کشورهای مختلف سفر می کنند و سختی های زیادی را متحمل می شوند. فقدان روابط سیاسی دیرینه دو کشور که حل و فصل آن نیازمند راه حل جدی دو طرف است، ایرانیان را نیز از خدمات کنسولی محروم کرده است. پیشنهاد می شود از این فرصت برای کاهش مشکلات و هزینه های درخواست ویزای آمریکا استفاده شود تا راه حلی عملی و کم هزینه برای تفکر و اقدام سازنده مردم ارائه شود. افتتاح کنسولگری آمریکا در کیش برای کمک به مردم و کاهش هزینه ها می تواند بخشی از راه حل باشد. اگر این پیشنهاد در مذاکرات آتی ارائه شود و زمینه های اجرایی آن در نظر گرفته شود و مشکلات آن برطرف شود، گامی مثبت و آینده نگر خواهد بود. در تنگناهای سیاسی و مشکلات روابط سیاسی، چاره اندیشی برای کاهش مشکلات مردم را نباید فراموش کرد و این پیشنهاد نیز در همین راستا است.

  کشف ۱۱۳ قبضه سلاح در کوه های آذربایجان غربی

با تشکر از دکتر یداله اسلامی

دیدگاهتان را بنویسید