تاریخچه محرومیت سیستان و بلوچستان/ زاهدان دومین شهر پرحاشیه کشور

به گزارش گروه اجتماعی ایسکانیوز، سیستان و بلوچستان پس از کرمان به عنوان دومین استان بزرگ کشور در جنوب شرقی ایران قرار دارد. سیستان شامل زابل، هامون، هیرمند، نیمروز و ضحاک است که البته قسمت اعظم سیستان قدیم افغانستان که اکنون بخشی از افغانستان است و قلمرو بلوچستان کنونی که قسمت جنوبی این استان را تشکیل می دهد، می باشد. (زاهدان، میرجاوه، هش، سراوان). ، ایرانشهر، نیکشهر، چابهار، سرباز، کنارک، دلگان، مهرستان، سیب وسوران، بمپور، کسر گند، فنوج).

مردم سیستان و بلوچستان از دو قوم سیستان و بلوچستان تشکیل شده اند که بلوچ ها به گویش بلوچ صحبت می کنند و پیرو اسلام و مذهب اهل سنت هستند. آب و هوای این استان گرم و خشک است اما در عین حال آب و هوای متنوع و آب و هوای خاصی دارد و در این استان پهناور می توان مناطق کوهستانی، جنگلی و باتلاقی را دید. تاکنون زیرساخت های مناسبی برای ایجاد شغل برای این افراد وجود ندارد و چاره ای جز روی آوردن به مشاغل کاذب ندارند. مردم مایحتاج اولیه زندگی را ندارند و اگر نظام سنتی و اصالت این افراد نبود، مردم بیشتر و بیشتر می توانستند آسیب ببینند. روی آوردن مردم این استان به قاچاق که می تواند به قیمت جان آنها تمام شود، اثرات روانی بدی بر خانواده ها دارد. دلیل اصلی این قاچاق عدم استفاده از ظرفیت داخلی استان های سیستان و بلوچستان است.

این استان از امکانات بسیار خوبی برخوردار است که می توان آن را به عنوان یکی از محورهای تولید و عرضه محصولات و کالاهای مختلف در کشور شناخت. اما متاسفانه با محرومیت های زیادی دست و پنجه نرم می کند.

  افزایش قیمت نفت تحت تأثیر توقف صادرات گاز روسیه قرار گرفته است

سیستان و بلوچستان

زاهدان دومین شهر پرحاشیه کشور است

شهرهای بزرگ استان مانند زاهدان، ایرانشهر و چابهار با آمار وحشتناک حاشیه نشینی مواجه هستند. زاهدان به عنوان مرکز استان، دومین شهر پرحاشیه کشور است. و چابهار به عنوان یک بندر استراتژیک بیش از 60 درصد جمعیت آن در حاشیه شهر به شکل فاجعه باری زندگی می کنند.

– طبق آمارهای دولتی در چند سال گذشته بیش از 130 هزار بلوچ فاقد مدرک ثبت نام شده اند که به گفته آنها به نصف کاهش یافته است. آمار فراملی و محافظه کارانه است.

پل ها، صومعه ها و مدارس غیراستاندارد هنوز 50 درصد را تشکیل می دهند.

– حداقل 12000 معلم در این استان نیاز است.

– بیش از 12000 کودک در بلوچستان دچار سوءتغذیه هستند.

سیستان و بلوچستان

ترک تحصیل به دلیل عدم توانایی در خرید عینک

یکی از دلایل ترک تحصیل یا ترک تحصیل دانش آموزان در این استان ضعف بینایی و عدم توانایی در خرید عینک است. با این حال، باور این واقعیت ممکن است سخت باشد.

بیش از هفتاد درصد مردم این استان از امنیت غذایی برخوردار نیستند. یعنی دسترسی کافی به غذای سالم ندارند.

برگه ای دیگر با محرومیت های سیستان و بلوچستان

دشتیاری منطقه ای در جنوب بلوچستان است که با بی توجهی های مکرر مسئولان مواجه است. شهر مردمان نیکو و دشت های سخاوتمندی که در عذاب قساوت های پی در پی در بالادست. زمین زنان را با دستانی که به کوه و دشت می کوبند برای حمل آب دعوت می کند. اگرچه وجود چشمه در دل کوه ها و دشت های اطراف روستا یک مزیت محسوب می شود، اما اهالی بسیاری از روستاهای استان برای جمع آوری آب باران مجبور به ایجاد نقاط گرمسیری هستند.

  دستگیری 3 نفر در درگیری کماندوهای پلیس و قاچاقچیان

هات داگی که آب آن غیربهداشتی و عاری از بیماری است و همیشه نجات دهنده نیست. چنانکه در برخی موارد جان کودکان این کشور سلب شده است. چندی پیش خبر مرگ پسر 9 ساله ای که پس از نجات دوستانش در هتلی در سیستان و بلوچستان غرق شد در رسانه ها منتشر شد.

سیستان و بلوچستان

امیرحسین عظیمی از فعالان رسانه ای بلوچ در خصوص کم آبی روستاهای جنوب استان سیستان و بلوچستان گفت: هات داگ پدیده ای است که ناشی از خشکسالی و عدم تامین آب منظم است. کانون های دست ساز که آب باران در آن ذخیره می شود و مردم مجبورند از آن برای دفع مدفوع استفاده کنند. آب هایی که فاقد گواهی بهداشتی و استاندارد بوده و برای سلامتی انسان مضر هستند.

عظیمی می گوید: هتک گودالی پر از آب راکد است که مردم مجبورند از آن استفاده کنند زیرا سهمیه ۱۵ لیتری روزانه جوابگوی نیاز آنها نیست. این در حالی است که شرایط برای روستاییان که حتی از داشتن تانکر آب نیز محروم هستند، دشوارتر است.

سایر روستاها که حدود 1700 روستای آن‌ها هستند، از آب‌رسانی دوره‌ای با مخزن برخوردار نیستند و آبفا به بهانه صعب العبور بودن روستا و نبود جاده مناسب از ارسال آب انبار به این مناطق خودداری می‌کند.

بسیاری از روستاهای استان های پهناور سیستان و بلوچستان با بحران آب مواجه هستند. این در حالی است که بر اساس اطلاعات موجود وضعیت روستاهای دشتری نسبت به سایر مناطق که برخی از آنها به شهرستان های چابهار و نیکشهر متصل هستند بدتر است.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید