تاثیر کم آبی روی ستون فقرات

532558 خبر ناگهانی

به گزارش گروه اجتماعی ایسکانیوز، حدود 60 درصد وزن بدن انسان را آب تشکیل می دهد. یکی از نتایج کم آبی، کم آبی دیسک است که باعث ایجاد برآمدگی در دیسک می شود. کم آبی در گردن و کمر رخ می دهد و با علائمی مانند ضعف اندام تحتانی و درد همراه است.

ادامه مطلب

درمان درد ستون بازگشت با چندین داروی گیاهی

یکی از شایع ترین اختلالات در بدن کم آبی دیسک است که در اثر کم آبی بافت ایجاد می شود. دیسک های بین مهره ای در ستون فقرات و گردن از دو قسمت اصلی تشکیل شده است. بخش اول هسته مرکزی است که به عنوان هسته پالیوسیس شناخته می شود.

هسته آن ماده ژلاتینی است. حدود 70 تا 90 درصد از هسته مرکزی با آب پوشیده شده است. به دلیل عدم تقارن حلقه فیبری، هسته کمی پشت کل دیسک قرار دارد.

قسمت دوم حلقه فیبری اطراف دیسک است که به آن فیبروز حلقوی می گویند. در یک حلقه فیبری دور یک دیسک، نخ های هر حلقه حلقه دیگر را به صورت شعاعی برش می دهند. سپس رشته های دیگر حلقه ها، بخیه های شکسته را به هم می چسبانند.

با پارگی لایه فیبری که آنولوس فیبروزوس نامیده می شود، دیسک های کمر و گردن ایجاد می شود.

دیسک های گردن بسیار نازک تر از دیسک های کمر هستند. دلیل این افزایش ضخامت دیسک کمر به دلیل فشاری است که توسط وزن بدن وارد می شود.

حدود 20 درصد از آب موجود در دیسک به دلیل نشستن طولانی مدت از بین می رود. در واقع با ۶ ساعت ایستادن و نشستن ارتفاع آب دیسک کاهش می یابد. سپس با استراحت عصر، آب لازم جایگزین می شود.

کم آبی زمانی اتفاق می افتد که بدن دچار کم آبی شود. در این حالت انرژی کاهش می یابد و بدن از آب مورد نیاز برای فعالیت های روزانه تهی می شود.

نیاز روزانه بدن به آب تحت تاثیر عوامل مختلفی از جمله ورزش، محل زندگی، بیماری و بارداری است.

به عنوان مثال، فردی که در آب و هوای گرم زندگی می کند بیشتر از فردی که در آب و هوای معتدل زندگی می کند، عرق می کند. بنابراین برای جبران مایعات از دست رفته باید آب بیشتری بنوشد.

  عکس انگشتر لاکچری بهنوش بختیاری

طیف وسیعی از مشکلات ستون فقرات و کمردرد ناشی از کم آبی بدن است. ستون فقرات برای عملکرد به مقدار مشخصی آب نیاز دارد. کمبود آب باعث اختلال در حرکت ستون فقرات می شود.

مقدار آب در دیسک ستون فقرات با فعالیت هایی مانند دویدن، پریدن و خم شدن مکرر تغییر می کند.

کهنسال

یکی از عواملی که در کم آبی دیسک نقش دارد، کهولت سن است. پیری پدیده ای است که در اثر فرسایش ایجاد می شود. در اصطلاح پزشکی، فرسایش ناشی از افزایش سن را دژنراسیون می گویند. با افزایش سن، دیسک های بین مهره ای و ستون فقرات ما بیشتر دچار کم آبی می شوند. در طی این فرآیند، سطح دیسک نازک‌تر می‌شود و زمینه برای تخریب یا انحطاط دیسک ایجاد می‌شود.

هنگامی که دیسک خشک می شود، پارگی های کوچکی در لایه سخت بیرونی دیسک ایجاد می شود. هنگامی که پارگی تشکیل می شود، ژل ضخیم در دیسک به لایه های بیرونی حرکت می کند. در نتیجه دیسک شکسته و سیاتیک ایجاد می شود.

دیسک بیرون زده به ریشه های عصبی فشار وارد می کند و باعث ضعف و درد در قسمت های مختلف بدن می شود.

بهتر است بدانید زمانی که دیسک ستون فقرات گردنی خشک می شود، عارضه دیسک گردن ایجاد می شود. علاوه بر این، کاهش میزان آب در دیسک کمر منجر به عارضه دیسک کمر می شود که اغلب با درد و احساس سفتی همراه است.

کاهش وزن

کاهش وزن با خستگی و خستگی مداوم همراه خواهد بود. بیشتر کاهش وزن ناگهانی از اصول خاصی پیروی نمی کند. بنابراین مقدار قابل توجهی آب در بدن کاهش می یابد و در کم آبی دیسک کم آبی تشکیل می شود.

عوامل زیر در کم آبی دیسک نقش دارند:

فشار زیادی به ستون فقرات وارد کنید

• بلند کردن اجسام سنگین

• مداخله در صورت بروز حادثه

آسیب های ورزشی

اولین علامت کم آبی در ستون فقرات احساس درد و سفتی در ستون فقرات است. علائم کم آبی دیسک گردن با فتق دیسک کمر متفاوت است.

  مهران گفوریان 2 هفته استراحت مطلق می خواهد

اگر کم آبی در ناحیه دیسک های گردنی ایجاد شود، فرد دچار درد در بازوها، دست ها و شانه ها می شود.

برخی از علائم کم آبی دیسک:

• احساس درد

احساس ضعف در اندام تحتانی

• بی حسی پاها

• احساس خشکی

• محدودیت حرکات ستون فقرات

درد شدید کمر یا گردن

• تورم

• پاره شدن دیسک

• سایش

• ایجاد تغییرات دژنراتیو

• عدم امکان پخش نیرو در اثر فشار فعالیت و وزن بدن

بی حسی پاها نشانه کم آبی دیسک است

روش های تشخیص کم آبی دیسک

اولین قدم در تشخیص کم آبی دیسک، تاریخچه پزشکی بیمار است. در واقع پزشک در مورد محل درد، رویدادهای احتمالی، علائم درد و زمان بروز درد از بیمار سوال می کند.

سپس محل عارضه بررسی می شود. در طول معاینه، پزشک معالج از بیمار می خواهد که حرکات خاصی را انجام دهد. هدف متخصص هنگام انجام حرکات آگاهی از دیسک هایی است که تحت تاثیر منفی قرار گرفته اند.

سپس زین آزمایش های تصویربرداری را برای نگاه دقیق تر به دیسک های گردن و ستون فقرات توصیه کرد.

رادیوگرافی

ساده ترین روش تشخیصی برای کم آبی بدن و اختلالات دیسک کمر توسط رادیوگرافی انجام می شود.

آزمایشات نشان می دهد که نتایج رادیوگرافی علائم غیرعادی را در 46 درصد از افرادی که علائم عصبی ندارند نشان می دهد.

بنابراین احتمال خطا در رادیوگرافی وجود دارد. زمانی که درمان اولیه کم آبی دیسک جواب نمی دهد رادیوگرافی توصیه می شود.
NMR

MRI دقیق ترین روش تصویربرداری از ستون فقرات است. تصویربرداری رزونانس مغناطیسی یا توموگرافی کامپیوتری توانایی شناسایی دیسک های دژنراتیو، بررسی کل تومورهای ستون فقرات و نخاع را فراهم می کند.

درمان کم آبی دیسک

در درمان کم آبی دیسک استراحت مطلق به دلیل آنالیز عضلات مهم ستون فقرات نامناسب تلقی می شود که با افزایش سن باعث اختلال در عملکرد و درد می شود. اکثر متخصصان دوره استراحت مطلق را برای درمان کم آبی دیسک به 2 تا 3 روز محدود می کنند. در طول دوره استراحت، بیمار از داروهای مسکن و ضد التهاب استفاده می کند.

اولین درمان برای کم آبی دیسک، اصلاح الگوهای حرکتی در ناحیه کمر و گردن است.

  صفحه مورد نظر شما یافت نشد.

در مورد دیسک کمر توصیه می شود که بیمار از پوزیشن های طولانی خودداری کند. در واقع نشستن طولانی زمینه را برای تحریک دیسک کمر فراهم می کند.

بدون شک نوع غذای مصرفی بر عملکرد قسمت های مختلف بدن تاثیر می گذارد. توصیه می شود بیماران مبتلا به کم آبی دیسک از مصرف موادی که باعث افزایش اسیدیته بدن می شوند اجتناب کنند. سیگار، شکر و قهوه از سری موادی هستند که باعث افزایش اسیدیته می شوند.

علاوه بر این، مصرف 8 تا 12 لیوان آب در روز به جبران آب از دست رفته کمک می کند.

فیزیوتراپی

یکی از روش های فیزیوتراپی برای کم آبی دیسک از طریق بستر رفع فشار انجام می شود. با قرار دادن بیمار بر روی تخت رفع فشار، نوعی چسبندگی مکانیکی ستون فقرات برای کاهش درد ایجاد می شود. در این روش، قسمت‌های مختلف ستون فقرات در جهت مخالف کشیده می‌شوند تا دیسک‌های آسیب‌دیده به حالت اولیه بازگردند.

در رفع فشار، فشار بدن از دیسک برداشته می شود. بیمار با لباس مخصوص روی تخت دراز می کشد و توسط یک سیستم کشش رفع فشار پشتیبانی می شود.

اولین قدم در درمان کم آبی دیسک، انجام حرکات اصلاحی است.

درمان دستی یا دستی

یکی از روش های فیزیوتراپی برای درمان کم آبی، درمان دستی است. با این نوع درمان، ماساژ بافت عمیق انجام می شود.

در ماساژ بافت عمیق، حرکات و ضربات لمسی بر روی دیسک های کمر و گردن اعمال می شود. این حرکات لمسی به عمق لایه ها نفوذ می کند و گرفتگی و اسپاسم عضلانی را کاهش می دهد.

سوزن

سوزن یک روش درمانی پرکاربرد در فیزیوتراپی است که برای کاهش درد، فشار عضلانی و اسپاسم شدید مفید است.

در تکنیک سوزن از سوزن های باریک و بلند استفاده می شود. این سوزن ها نواحی خاصی از بدن را تحریک می کنند تا جریان خون و تامین اکسیژن را افزایش دهند.

اگر پزشک شما از دست دادن عضله را تشخیص داد و متوجه شد که کم آبی دیسک به دلیل فشار بر نخاع است، در اسرع وقت تحت عمل جراحی قرار می گیرد.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید