تاثیر عوامل محیطی و ژنتیکی بر سرطان

519973 خبر ناگهانی

به گزارش گروه اجتماعی ایسکانیوز، دکتر سیدامیر آل داوود گفت: امروزه شایع ترین علل مرگ و میر در دنیا بیماری های قلبی عروقی و سرطان است و در ایران نیز شاهد افزایش روزافزون این بیماری ها هستیم و باید میزان آن را کاهش دهیم. تعداد مرگ و میر ناشی از این بیماری ها ابتدا آنها را به درستی بشناسیم و با تشخیص صحیح و به موقع درمان به موقع و موثر داشته باشیم.

بیشتر بخوانید:

این فوق تخصص پرتودرمانی و انکولوژی، عوامل خطر سرطان و علائم اولیه آن را باید به درستی شناسایی کرد تا اقدامات درمانی موثری انجام شود و گفت: شایع ترین انواع سرطان در ایران شامل سرطان سینه، سرطان معده، سرطان روده بزرگ، روده، ریه و … مثانه و پروستات

یکی از اعضای هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد با بیان اینکه متاسفانه در سال های اخیر شاهد افزایش موارد ابتلا به سرطان روده بزرگ بوده ایم که اغلب ناشی از تغذیه نامناسب است، خاطرنشان کرد: هر نوع سرطانی اگر به موقع تشخیص داده نشود. و به درستی می تواند کشنده باشد، مشکل ساز است، متأسفانه موارد زیادی را شاهد بوده ایم که فرد به دلیل مراجعه دیرهنگام با وضعیت بدتری مواجه شده و زمانی که بیماری پیشرفت کرده است، بیمار ارجاع داده شده است.

وی با تاکید بر اینکه در صورت بروز علائم خطر در فردی باید سریعا به پزشک مراجعه کند و تجربه نشان می دهد مراجعه به موقع برای تشخیص صحیح و درمان موفقیت آمیز موثر است، گفت: شیوع سرطان با افزایش سن افزایش می یابد اما میزان اپیدمی آن در جوامع مختلف متفاوت است

  گزارش زنده؛ استقلال 1-1 نود ارومیه

این فوق تخصص پرتودرمانی و انکولوژی تاکید کرد: عوامل محیطی، ژنتیک، سیگار، رژیم غذایی نامناسب، افزایش وزن، کم تحرکی و سبک زندگی در بروز سرطان نقش دارند و به این عوامل سرطان زا می گویند. : متأسفانه اکثر بیماران سرطانی سیگاری بودند و علیرغم هشدارهای فراوان شاهد افزایش میزان مصرف سیگار و همچنین کاهش سن استعمال دخانیات هستیم که در کنار آن باید به تغذیه ناسالم، کم تحرکی، چاقی و اضافه وزن اشاره کرد. در نهایت در کودکان و نوجوانان افزایش می یابد که بسیار نگران کننده است.

وی بیان کرد: معتقدیم هر چه بیشتر در زمینه پیشگیری سرمایه گذاری کنیم از حفظ سلامت و دوری از همه بیماری ها از جمله سرطان بهره مند می شویم.

منبع: سایت سلامت نیوز

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید