تاثیر تحریم های آمریکا بر مشکلات زیست محیطی ایران

547145 خبر ناگهانی

به گزارش گروه بین الملل ایسکانیوز، کارشناسان مستقل منصوب از سوی سازمان ملل متحد در تازه ترین گزارش خود که روز سه شنبه منتشر شد، اعلام کردند که تحریم های آمریکا علیه ایران به محیط زیست کشور آسیب می رساند و از همه آنها اعم از پناهجویان و پناهجویان افغان جلوگیری می کند. – از برخورداری کامل از حقوق خود برای سلامتی و زندگی و این تحریم ها به مشکلات دیگری مانند افزایش آلودگی هوا کمک می کند.

بر اساس گزارش سایت رسمی سازمان ملل متحد، این کارشناسان در گزارش خود به این موضوع اشاره کرده اند که ایران نیز مانند بسیاری از کشورها دارای مشکلات زیست محیطی است. تحریم ها نه تنها مانع از برخورد موثر دولت ایران با آنها می شود، بلکه به تشدید چالش ها نیز کمک می کند.

در ادامه این گزارش آمده است: جای تعجب نیست که تهران یکی از آلوده ترین شهرهای جهان است. تحریم های آمریکا مردم را مجبور می کند از وسایل نقلیه قدیمی استفاده کنند که سوخت بیشتری مصرف می کنند. تحریم ها همچنین دستیابی ایران به تجهیزات و فناوری برای کاهش آلایندگی خودروها را غیرممکن می کند.

این کارشناسان افزودند: تلاش آمریکا برای اعمال تحریم‌های خود با تهدید شرکت‌های خارجی که در ایران تجارت می‌کنند، خودروسازان خارجی را وادار به ترک این کشور کرده است. در نتیجه، ایران مجبور است به موتورهای ساخت داخل و سایر تجهیزاتی که نمی توانند از آخرین فناوری استفاده کنند، تکیه کند که این امر آلودگی هوا را نیز تشدید کرده است.

به گفته کارشناسان مستقل سازمان ملل، تحریم ها همچنین باعث شده است که شرکت های انرژی خارجی از پروژه های ساخت نیروگاه های خورشیدی بزرگ در ایران در مقیاسی که شرکت های داخلی قادر به انجام آن نیستند، صرف نظر کنند. این هم نتیجه تحریم هاست چون مانع سرمایه گذاری خارجی می شود.

  پخش زنده آرژانتین و کرواسی جام جهانی فوتبال قطر 2022، سه شنبه، 22 دسامبر، ساعت 22:30.

در این گزارش همچنین آمده است: تحریم ها مانع از مشارکت دانشمندان ایرانی در پروژه های تحقیقاتی مشترک محیط زیست در خارج از کشور و حتی دسترسی ایرانیان به پایگاه های اطلاعاتی آنلاین و دوره های آموزشی در زمینه مسائل زیست محیطی و پایداری می شود. در نتیجه تأثیر تحریم ها بر حق تحصیل و بهره مندی از پیشرفت علمی مانع پیشرفت در بهبود محیط زیست ایران می شود.

این کارشناسان گفتند: واضح است که آمریکا محیط زیست پاک را به عنوان حقی بر اساس قوانین سازمان ملل می شناسد که سایر حقوق بشر را تحت تأثیر قرار می دهد، اما تحریم ها علیه ایران با آنچه به نظر می رسد موضع صریح ایالات متحده در این مورد است، تناقض دارد. .

آنها در پایان تاکید کردند: اکنون زمان آن فرا رسیده است که تحریم‌هایی که مانع از توانایی ایران در بهبود محیط زیست و کاهش اثرات سوء بر سلامت و زندگی می‌شود، به طور کامل کاهش یا حذف شود تا ایرانیان حق خود را برای دسترسی به محیط زیست به محیطی پاک داشته باشند. محیط زیست، حق سلامت و زندگی و سایر حقوق مربوط به شرایط مساعد محیطی.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید