تاثیر تاج بر میل جنسی و تعداد اسپرم در مردان

سیناپرس نوشت؛ در دو سالی که از شیوع کرونا می گذرد، شاهد عوارض مختلف و حتی عجیب این ویروس بوده ایم. یکی از مشکلات کووید 19 کاهش میل جنسی و تعداد اسپرم در مردان مبتلا به کووید 19 است.

یافته های جدید پروفسور یوئن کوک جونگ و تیم تحقیقاتی او در دانشگاه هنگ کنگ نشان می دهد که همسترهای آلوده به کووید 19 4 تا 7 روز پس از ابتلا دچار افت شدید مایع منی و تستوسترون می شوند.

محققان دانشگاه هنگ کنگ دریافته اند که ویروس تاج می تواند به بیضه ها آسیب برساند، میل جنسی را کاهش دهد و باروری مردان را تحت تاثیر قرار دهد.

جوندگان آزمایشی همچنین دچار آتروفی مزمن نامتقارن بیضه می شوند که در آن اندازه و وزن بیضه کاهش می یابد. عوارض التهاب حاد بیضه، خونریزی و مرگ بافت در لوله‌های منی تولید اسپرم و اختلال در اسپرم‌زایی، فرآیند رشد اسپرم، نیز شناسایی شده‌اند. این مطالعه نشان داد که التهاب، دژنراسیون و مرگ بافت بیضه به مدت 7 تا 120 روز پس از عفونت ادامه دارد.

به گفته محققان، دلتا و Omicron هر دو اثرات مشابهی را نشان دادند.

پروفسور ایوان که این پروژه را رهبری می کند، گفت: آگاهی از هیپوگنادیسم (ناباروری) و ناباروری احتمالی ناشی از کووید 19 بسیار مهم است.

وی افزود: واکسیناسیون می تواند از بروز این عوارض جلوگیری کند. مطالعات قبلی درد بیضه را در بیماران مبتلا به کووید 19 گزارش کرده است. محققان گفتند که یک مطالعه کالبد شکافی بر روی مردانی که بر اثر کووید 19 فوت کردند، التهاب و آسیب به سلول های بیضه را نشان داد، اگرچه ویروس کرونا همیشه در نمونه های مایع منی یافت نمی شود.

  استقلال چطور می تواند سپاهان را بزند؟

شرح کامل این مطالعه و نتایج آن در آخرین شماره مجله بیماری های عفونی بالینی منتشر شده است.

دیدگاهتان را بنویسید