بیمه مسئولیت کارگران چه شد؟

534842 خبر ناگهانی

به گزارش گروه اقتصادی ایسکانیوز، حجت الله عبدالملکی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی چندی پیش در خصوص موضوع بیمه کارگران ساختمانی گفت: 300 هزار کارگر ساختمانی در دولت مردمی تحت پوشش تامین اجتماعی قرار گرفته اند. ضمناً برای کارگاه های زیر پنج نفر، سهم کارفرما از بیمه کارگران توسط دولت پرداخت می شود. اگرچه این موضوع در سال های گذشته متوقف شده بود، اما دولت مردمی آن را از سر گرفت.

بیشتر بخوانید:

در نتیجه با تصویب اصلاحیه قانون بیمه کارگران ساختمانی، محدودیت استفاده این دسته از کارگران از خدمات تامین اجتماعی برداشته شد و تمامی کارگران ساختمانی واجد شرایط تحت پوشش تامین اجتماعی قرار گرفتند.

اما وی در خصوص محدودیت های اجرای این طرح گفت: در قانون قبلی بیمه کارگران ساختمانی، وجوه پیش بینی شده کفاف هزینه بیمه همه کارگران را نمی داد و سازمان بیمه مجبور شد برای آنها سهمیه بیمه ای در نظر بگیرد. این گروه به دلیل محدودیت منابع

سازمان تامین اجتماعی تا 14 دی ماه 1380 بیش از 150 هزار میلیارد تن کسری منابع برای پوشش بیمه کارگران ساختمانی داشت که در قوانین و مقررات فعلی جایی برای جبران این کسری پیش بینی نشده است. در حال حاضر حدود 800 هزار کارگر ساختمانی بیمه شده اند و از خدمات بیمه ای استفاده می کنند. حدود 400 هزار کارگر ساختمانی نیز کارت مهارت فنی دریافت کرده اند و متقاضی و منتظر استفاده از خدمات بیمه ای کارگران ساختمانی هستند.

این در حالی است که چندی پیش نایب رئیس انجمن داروسازان اعلام کرد که با حذف ارز ترجیحی 4200 جلدی، قیمت داروهای وارداتی حداکثر 5 تا 6 برابر افزایش می یابد. از سوی دیگر افزایش نرخ ویزیت پزشکان و کاهش پوشش بیمه ای خدمات آزمایشگاهی در بخش خصوصی از 35 درصد به 22 درصد به مشکلات عدیده این قشر دامن زده است.

  لزوم استفاده از ظرفیت نهادهای علمی در سنجش آموزش عالی -

از سوی دیگر، اگرچه طبق قانون کار، کارفرمایان کارگاه ها موظفند تمامی کارگران خود را بیمه کرده و حق بیمه و اسامی بیمه شدگان را تا پایان روز آخر فردای آن روز در تامین اجتماعی ارائه کنند. روز ماه، در غیر این صورت خوب است. اما کارفرمایان با نقض این قوانین، حقوق کارگران را نادیده گرفته و از بیمه کردن آنها خودداری می کنند. با توجه به مشکل همه گیر تاج و تعطیلی پروژه های عمرانی، این معضل باعث بیکاری تعداد قابل توجهی از این افراد با وجود مشکلات بهداشتی و درمانی فوق الذکر شده و تورم 45 درصدی امسال به یکی از مشکلات اصلی این قشر از کشور تبدیل شده است. جامعه. .

شایان ذکر است سازمان بیمه قانونی موظف است ظرف مدت 6 ماه حقوق ارسالی کارفرما را بررسی و هرگونه مغایرت یا اختلاف را فارغ از اینکه در رابطه با بیمه شده یا میزان حقوق مشاهده شده باشد به کارفرما اعلام کند. در صورتی که کارفرما نظر سازمان را ارائه ندهد، موضوع در هیأت تشخیص خسارت رسیدگی و با تصویب آن سند لازم الاجرا تلقی و قابل وصول می باشد.

بر اساس قوانین سازمان تامین اجتماعی و قانون کار کشور، تمامی کارفرمایان در قبال حوادثی که احتمال وقوع آنها در محل کار رخ می دهد، مسئول هستند. در قانون کار حفظ سلامت کارکنان و جلوگیری از بروز بیماری یا حوادث بسیار مهم تلقی می شود، از این رو قانونگذار برای حمایت و دفاع از نیروی کار کشور تعهدات زیادی را برای کارفرمایان پیش بینی کرده است.

علیرغم تورم 45 درصدی در شرایط اقتصادی کنونی، افزایش 5 تا 6 برابری هزینه های درمانی، افزایش تعداد مراجعات به پزشک و کاهش پوشش بیمه ای آزمایشگاهی، 50 درصد از جمعیت همچنان با نگرانی بیمه اشتغال مواجه هستند. انجام دادن. اما سوال مهم این است که چرا با وجود اقدامات انجام شده، قوانین مصوب و طرح هایی که قرار است در این زمینه به تصویب برسد، هنوز تعداد زیادی از این افراد بیمه نشده اند؟

  وزیر اقتصاد: نان گران نمی شود

منبع: اقتصاد آنلاین

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید