بیمارستان ها در کاهش خطر زباله های پزشکی ناکام هستند

523124 خبر ناگهانی

به گزارش گروه اجتماعی ایسکانیوز، غلام عباس ترکی در بازدید از کارخانه زباله سوز تهران اظهار داشت: در خصوص آسیب شناسی وضعیت موجود می توان گفت که علاوه بر مشکلات قانونی و ساختاری، هماهنگی و لازم وجود ندارد. اجرای بین نهادهای مسئول در این حوزه، سازوکارهای قانونی و تامین مالی شفاف برای فعالیت و مشارکت بخش خصوصی در دسترس نیست و در برخی موارد تضاد منافع مانع از تصمیم گیری درست و اصلاح چرخه مدیریت در مدیریت پسماند شده است. .

ادامه مطلب

معاون دادستان کل کشور ابراز امیدواری کرد: اصلاحات قانون مدیریت پسماند کاستی ها و مشکلات قانون فعلی را برطرف کرده است و در قانون جدید مفاهیم جدید، استفاده از بانک های اطلاعاتی جامع و هوشمند، اصلاح قانون پیش بینی شده است. ساختار مدیریتی و اجرایی، تعریف بازیافت مدیریت پسماند و ارتقای استانداردهای ملی در حوزه پسماند، مسئولیت تولیدکننده در قبال پسماند و همچنین تقویت ضمانت‌نامه بازدارندگی از اجرای احکام قضایی باید مورد توجه قرار گیرد. قانون گذار.

وی گفت: با توجه به اینکه در هر 24 ساعت 6 هزار تن زباله در تهران تولید می شود، وجود تنها یک زباله سوز 200 تنی پاسخگوی نیاز پایتخت نیست و امید است برنامه ریزی برای توسعه و ساخت زباله سوز جدید انجام شود. سریعتر

معاون دادستان کل کشور افزود: با توجه به تراکم و ته نشینی زباله در مجموعه آرادکوه، این میزان پسماند رسوبی منجر به تولید گاز متان می شود و در صورت عدم مدیریت صحیح، جدای از رفع برخی عوارض، مورد توجه قرار می گیرد. یکی از منابع بوی بد تهران است، بنابراین تسریع در تهویه و دفع پسماندهای رسوبی برای کاهش بوی بد ضروری است.

  کدام غذاها حاوی ویتامین A هستند؟

وی با بیان اینکه در صورت سرمایه گذاری شهرداری و مشارکت بخش خصوصی، این زباله ها می تواند منبع ارزشمندی برای تولید ثروت و همچنین تولید انرژی های تجدیدپذیر باشد، افزود: در این زمینه باید به صرفه جویی در صنایع مرتبط با پسماند از جمله توجه شود. زنجیره ارزش محصول در فرآیند بازیافت و دفع زباله بسیار مهم است.

ترکی ادامه داد: در برخی از نقاط کشور زباله ها به صورت اصولی و علمی دفن نمی شوند و شیرابه های حاصل از آن به آب های سطحی و زیرزمینی و منابع آب آشامیدنی نفوذ می کند که می تواند منجر به آلودگی و بیماری شود.

معاون قضایی دادستان کل کشور گفت: سازمان ملی استاندارد باید شاخص های ملی به روز شده دفع زباله های اساسی را تعیین کند.

وی با انتقاد از نظارت ضعیف وزارت بهداشت و درمان پسماندهای پزشکی گفت: بیمارستان ها موظفند از وسایل فنی (اتوکلاوهای بیمارستانی) برای ایمن سازی زباله های پزشکی و کاهش خطر استفاده کنند و سپس به شهرداری تحویل دهند. اما در این وظیفه در حال حاضر مغفول مانده است و وزارت بهداشت باید مسئولیت نظارتی خود را در قبال پسماندهای پزشکی و عفونی به درستی انجام دهد.

ترکی بیان کرد: نیازمند بازطراحی چرخه تولید تا دفع زباله با تاکید بر بازیافت زباله هستیم که به نظر می رسد این چرخه را تغییر داده و الگوی حاکمیتی را که نیازمند اراده و عزم ملی به دور از موقعیت های تضاد منافع است، بازطراحی کنیم.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید