بیمارستان ها با کمبود شدید تجهیزات پزشکی مواجه هستند

پس از بحران ناشی از کمبود برخی داروها در کشور که البته همچنان ادامه دارد، اکنون نوبت به کمبود مواد مصرفی تجهیزات پزشکی می رسد که نیاز اولیه بیمارستان ها محسوب می شود.

همانطور که گفته شد کمبود در حوزه تجهیزات پزشکی بیشتر مربوط به مواد مصرفی مورد نیاز بیمارستان ها است.

می‌توان گفت بیمارستان‌های فاقد دارو و تجهیزات پزشکی، کارایی خدمات رسانی به مردم و بیماران را ندارند و هرگونه وقفه در عرضه کالاهای سلامت محور، عملکرد مراکز درمانی را با مشکل مواجه می‌کند.

گفته می شود که بیمارستان ها از نظر قلب، چشم، ارتوپدی، مغز و غیره کمبود دارند. تجهیزات پزشکی و نیازهای خود را به وزارت بهداشت و سازمان غذا و دارو گزارش کرده اند.

موضوع مدیریت بازار کالاهای بهداشتی که ارتباط مستقیمی با جان مردم دارد، از وظایف بدیهی وزارت بهداشت و سازمان غذا و دارو است.

از آنجایی که گزارش‌های مربوط به کمبود دارو نشان می‌دهد سازمان غذا و دارو به دور از تقصیر است، همین حادثه اکنون دوباره در بازار تجهیزات پزشکی تکرار شده است. زیرا اداره کل تجهیزات و ملزومات پزشکی سازمان غذا و دارو وظیفه دارد همواره بر بازار تجهیزات پزشکی نظارت داشته باشد تا وضعیت به مرحله بحرانی نرسد.

یکی از پیامدهای ناخوشایند کمبود تجهیزات پزشکی در بیمارستان ها، تاخیر در عمل بیماران است که گاهی اوقات می تواند با مشکلاتی برای بیمار همراه باشد. به همین دلیل است که بیمارستان ها گزارش های خود را به سازمان غذا و دارو ارسال می کنند.

اما سوال اینجاست که چه کسانی و چه گروهی عامل ایجاد مشکل در تامین کالاهای سلامت محور هستند که ارتباط مستقیمی با جان مردم و بیماران دارد. اگر سازمان غذا و دارو مسئول تامین تجهیزات و ملزومات پزشکی مراکز درمانی است، باید پاسخگو باشد و در غیر این صورت باید مشخص شود که چه کسی مسئول است.

  پرسپولیس نایب قهرمان شد

به نظر می رسد دلیل اصلی کمبود کالاهای بهداشتی، مدیریت بازار باشد که بر عهده وزارت بهداشت و سازمان غذا و دارو است.

وقتی تولیدکننده داخلی داریم که بتواند نیاز کشور را تامین کند و حتی صادرکننده باشد، چرا باید در بیمارستان ها کمبود داشته باشیم. این سوالی است که باید مسئولان تامین سلامت مردم به آن پاسخ دهند.

کمبود بیش از 200 قلم تجهیزات پزشکی و کالاهای ضروری در کشور مشکلی نیست که بتوان آن را نادیده گرفت. زیرا تشدید این وضعیت می تواند به بحران تبدیل شود.

منبع: مهر

دیدگاهتان را بنویسید