بگذارید صدای ما به گوش مسئولان برسد

525832 خبر ناگهانی

به گزارش خبرنگار اجتماعی ایسکانیوز، آمار دقیقی از تعداد افراد دارای معلولیت در کشور وجود ندارد، اما به گفته دو سال پیش محمد نفری، معاون توانبخشی سازمان بهزیستی، تقریبا ده درصد جمعیت کشور از کار افتاده است. به یک معنا، معلولیت تنها به دلیل مشکلات مادرزادی نیست، بلکه طبق آمار تصادفات در کشور، سالانه تعداد زیادی از افراد دچار معلولیت می شوند.

ادامه مطلب

خشونت علیه معلولان از خانه در خیابان/ از جامعه طرد شدیم که حق ما بود

چگونه حقوق بازنشستگی را 20 درصد افزایش دهیم؟

این موضوع در قانون حمایت از معلولان پیش بینی شده است و رئیس جمهور نیز بارها در بیانیه های متعدد بر اجرای این قانون تاکید کرده است اما آنچه امروز انجام می شود آنچه در قانون آمده نیست. سید مرتضی حسینی معاون توسعه مدیریت و منابع سازمان بهزیستی نیز از افزایش 20 درصدی مستمری های از کارافتادگی در سال جاری خبر داد. حسینی یادآور شد: با احتساب افزایش 20 درصدی مستمری معیشت مددجویان، پرداختی ماهانه برای خانوارهای تک نفره 420 هزار تن، دو نفره 600 هزار تن، سه نفره 840 هزار تن در ماه، چهار نفره است. اعضای خانواده یک میلیون و 80000 تن در ماه. و خانواده های پنج نفره و بیشتر یک میلیون و 320 هزار تن در ماه خواهد بود.

این در حالی است که مبلغ مستمری پرداختی کفاف هزینه های معلولان را نمی دهد و بسیاری از آنان در پیام هایی به ایسکانیوز نسبت به ارائه خدمات اجتماعی اعتراض کردند.

هزینه های سرسام آور داروها و درمان

کاربری به نام علی نوشته بود: «می گویید حقوق بازنشستگی را فقط 80 هزار تن افزایش داده اند؟! “این واقعا خنده دار است.”

رایچان همچنین معتقد است که مستمری 400 و 500 تنی و این داروی گران قیمت نمی تواند دردی را برای مردم دوا کند. وی گفت: چرا به مسئولان لشکری ​​و دولتی کارت عقل و معیشت داده می شود اما به ما مددجویان بهزیستی که در فقر کامل به سر می بریم نه؟ این عدالت نیست. خدایا توجه ما را متوجه مسئولین کن.»

  شما حتی نمی توانید نان مردم را مدیریت کنید

کاربری همچنین خواستار شرایط کاری برای خانواده های دارای سرپرست معلول شد که مجبور بودند از آنها در خانه مراقبت کنند تا به آنها در امرار معاش کمک کند. وی گفت: این حقوق بازنشستگی برای من که ضایعه نخاعی و دو فرزند 14 و 18 ساله دارم کافی نیست.

برخی با وجود مشکلات مالی از برخورد برخی مددکاران اجتماعی ناراضی بودند. در یکی از پیام ها آمده است: «من مشتری کمیته امداد هستم. بیمار صعب العلاج 54 ساله با مشکلات شدید کلیوی، قلبی و تشنجی. شانه هایم پنج بار شکسته است. من مستاجر هستم. بهزیستی شش ماه پیش مستاجران را دعوت کرد و پرسید چه نیازی دارید؟ فرش خانه من با روزنامه فرقی ندارد، تلویزیون من سی سال پیش است و با دو میلیون اجاره 20 میلیون جلوی خانه داده ام که امسال باید دو میلیون و 300 بدهم. گفتم نمی‌خواهم به شما چیزی جز وام بدهم تا خرج خانه‌ام را بپردازید، اما یک دستیار هست که از او به کمیته عمومی شکایت کردم و در حالی که به بهزیستی می‌روم، او به دستیاران می‌گوید یک جوری من را رد کنید.

کاربری به نام رضا نوشت: مستمری 420 هزار تومانی را برای چه خرج کنیم؟ هزینه های دارو، پوشک، حمل و نقل و زندگی معلولان بسیار بیشتر از این مبالغ است. به وجدانم قسم به دل ما برس. قرص ریتالین 10 میلی گرمی سوئیسی ششصد هزار تن ماندگاری دارد مابقی هزینه ها باقی می ماند.

یکی دیگر از پاسخ‌دهندگان که از اختلالات عصبی شدید رنج می‌برد، می‌نویسد: «دارو مصرف می‌کنم و گاهی در بخش روان‌پزشکی بستری می‌شوم. هر بار که سر کار می روم بعد از چند روز اخراج می شوم چون به دلیل مشکلم اگر دارو مصرف نکنم به خودم یا یکی از افراد مقابلم آسیب می رسانم. اگر مستمری در حد توان ما بود خوب بود یا اگر بیمه هستید لطفا حقوق بازنشستگی را کاهش ندهید چون اول به خدا و بعد به شما امیدوارم. – اگر می توانید چیزی به مشتریان بدهید.

  ارتش اسرائیل به قتل خبرنگار الجزیره اعتراف کرد

کاربری به نام عزت نوشت: خوشحال شدم خودم رو جلوی ماشین گذاشتم شاید پول بچه هام بیاد.

شب عید شرمنده خانواده ام بودم

در تعدادی از گزارش ها نیز از پرداخت نشدن مستمری برخی از افراد دارای معلولیت انتقاد شده است. کاربری به نام ناصر گفت: من مددجوی یک سازمان اجتماعی هستم با صددرصد معلولیت جسمی حرکتی مستمری اسفند ماه من پرداخت نشد.

کاربر دیگری نوشت: پسری 16 ساله دارم که دارای معلولیت بسیار شدید است اما تاکنون هیچ حقی برای شیر دادن در منزل دریافت نکرده ام.

شاپور خزایی همچنین گفت: به دلیل جراحات شدید و فتق دیسک کمر و در شرایطی که همسرم دچار اختلال چسبندگی اعصاب است و نیاز به جراحی دسته جمعی در موردش دارد، مستمری اسفند و عید دریافت نکردم. شب عید شرمنده خانواده ام بودم و سال را با گریه برای بچه ها و همسرم سپری کردیم.»

بهزیستی باید حداقل دستمزد سالانه را به وزارت کار واریز کند

بهروز مروتی مدیر کمپین افراد دارای معلولیت در گفت و گو با خبرنگار اجتماعی ایسکانیوز در خصوص حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی گفت: در بند یک ماده 27 قانون حمایت از حقوق معلولان آمده است که دولت موظف به تعیین یک قانون است. حداقل حقوق سالانه تعیین شده توسط وزارت کار برای افراد دارای معلولیت شدید شغل و درآمد و نیاز به دستمزد. این قانون از زمان تصویب در اسفند 96 و ابلاغ در اردیبهشت 96 تاکنون اجرایی نشده است، البته این پول به حدود 140 هزار نفر پرداخت می شود، اما میزان پرداختی آن چیزی نیست که در قانون آمده است.

  غذاهایی که برای قطع روزه مناسب نیستند

وی ادامه داد: قانون به صراحت می گوید حداقل دستمزد سالانه باید پرداخت شود اما مبلغ پرداختی در یکی دو سال اخیر حدود شش درصد مبلغی است که باید پرداخت می شد.

بهانه کمبود بودجه قابل قبول نیست

مروتی تصریح کرد: از سوی دیگر همین مبلغی که پرداخت شد شامل همه افراد دارای معلولیت شدید و نیازمند نمی شود، زیرا حدود 400 هزار نفر مشمول قانون هستند اما تنها 140 هزار نفر هزینه دریافت کرده اند. دولت بودجه را بهانه کرد در حالی که در رای 164 هیأت عمومی دیوان عالی کشور قبلاً حکم داده بود که نبود یا نبود اعتبار در مسقط حقی نیست و این بدان معناست که دولت نمی تواند از بودجه و اعتبار به عنوان بهانه استفاده کند. برای عدم پرداخت

مروتی تاکید کرد: سبد زندگی کارگر برای یک خانواده سه نفره 9 میلیون تن اعلام شده است، این در حالی است که کارگر هزینه هایی دارد که زندگی معلولان را تحت تاثیر قرار می دهد مانند درمان، توانبخشی، وسایل کمک توانبخشی (ویلچر، عصا، سمعک، واکر). ، بریس ها، پروتزها و غیره.). ) تاکسی اینترنتی، سرویس بهداشتی و … ندارد. فاصله ها کهکشانی هستند و به هیچ وجه کفاف هزینه ها را نمی دهند.

به گفته کارشناسان، به گفته کارشناسان میزان پرداختی های اجتماعی به مددجویان به اندازه ای است که در قانون آمده است که افزایش 20 درصدی همدردی درمان نمی کند و بسیاری از این افراد به ویژه آن دسته از مددجویان دارای معلولیت شدید هستند. گران است و در فقر زندگی می کنند.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید