بورس کالا، راهی برای فرار خودروسازان از قیمت گذاری اجباری

574285 خبر ناگهانی

میلاد بیگی کارشناس صنعت خودرو در گفت و گو با خبرنگار گروه اقتصادی ایسکانیوز با اشاره به کمبود عرضه خودرو در بورس کالا اظهار داشت: دولت و خودروسازان باید به تدریج نسبت به ارائه راهکارهای جدید اقدام کنند. شناسایی مشکلات احتمالی.» عرضه محدود خودرو در بورس، مردم را با شیوه جدید فروش آشنا می کند و به همین دلیل عرضه تدریجی خودرو در بورس قابل دفاع است.

وی با بیان تفاوت قیمت خودرو در بازار آزاد و بورس گفت: بورس تاکنون نتوانسته ارتباط مناسبی با مصرف کنندگان ایجاد کند و مردم به سختی از خدمات آن استفاده می کنند. عرضه محدود خودرو در بازار از دیگر دلایل این تفاوت است که باعث افزایش قیمت خودروها شده است. خودروسازان می توانند با کاهش هزینه های مبادله و افزایش عرضه خودرو، فاصله قیمتی بورس و بازار را کاهش دهند.

این کارشناس خودرو افزود: خودروسازان بورس کالا را فراری از قیمت گذاری دستوری دولت می دانند. دولت می تواند با استفاده از فرآیند بهتری قیمت ها را در این زمینه تعیین کند. خودروسازان باید از فروش خودرو سود ببرند تا دیگر فشاری بر خودروسازان برای افزایش قیمت وارد نشود.

بیگی ادامه داد: دولت به دلیل فشارهای سیاسی و اجتماعی علاقه ای به افزایش قیمت خودرو ندارد. قیمت خرو نزدیک به یک سال است که تغییری نکرده و در صورت عدم تغییر قیمت توسط دولت، فشار بر خودروسازان برای افزایش عرضه در بورس افزایش می یابد.

وی در پاسخ به این سوال که آیا عرضه خودرو در بورس به معنای سود برای خودروسازان به جای دلالان است، خاطرنشان کرد: صنعت خودرو در کشور در چهار سال گذشته از نظر قیمت گذاری وارد فضای اشتباهی شد و این اشتباه نبود. زیان انباشته خودروسازان به حدی افزایش یافته است که نمی توانند با شرایط فعلی ادامه دهند.

  مردی روی اعضای بدن همسرش اسید پاشید!

این کارشناس خودرو ادامه داد: زمینه هر اصلاحی، پذیرش قیمت گذاری اشتباه در 4 سال گذشته است. دولت خودروسازان را مجبور کرده است که اگر ادامه این وضعیت به معنای آسیب رساندن به صنعت ملی خودروی کشور باشد، به قیمتی بسیار کمتر از ارزش واقعی خودرو بفروشند.

بیگی با بیان اینکه عرضه خودرو در بورس کالا باعث حذف دلالان و کاهش شکاف قیمت بازار با کارخانه می شود، گفت: اگر دولت نمی خواهد قیمت گذاری در حوزه خودرو را تعدیل کند، بورس کالا بهترین نهاد برای خروج است. از این وضعیت.” است.

خبرنگار: پدرام کریم پور

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید