به مردم کالاهایی مانند کارت سوخت داده می شود

محمدرضا پورابراهیمی در تشریح ضرورت تغییر نظام پرداخت یارانه ها گفت: بدون تردید نحوه تخصیص یارانه ها نیاز به تغییر دارد چرا که بسیاری از مصرف های کشور به دلیل عدم حاکمیت و نظارت غیرواقعی شده است. در حال حاضر متوسط ​​مصرف دهک های کم درآمد کاهش یافته در حالی که مصرف کل واردات افزایش یافته است، فرض کنید در سال های گذشته به 8 میلیون تن گندم نیاز داشتیم اما اکنون این میزان به 12 میلیون تن رسیده است، یعنی گندم با نرخ ارز ترجیحی وارد می شود، اما مشخص نیست کجا مصرف می شود و واقعاً مصرف نمی شود.

وی ادامه داد: این وضعیت برای گوشت، طیور و دام نیز وجود دارد. سرانه مصرف در کشور کاهش یافته، اما توزیع ارز برای واردات کالا افزایش یافته و متوسط ​​مصرف دهک کاهش یافته است. مصرف نمی شود بنابراین در اینکه نظام پرداخت یارانه ها نیاز به تغییر دارد شکی نیست اما در این بین موضوع مهم نحوه اجراست که باید توسط دولت مشخص شود.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: اگر دولت روش جدیدی را اتخاذ کند باید زیرساخت های خود را فراهم کند، زیرا اگر زیرساخت ها تعریف نشود، ضربه می خوریم و سیاست را اصلاح نمی کنیم، بنابراین قبلی روش بهتر است.برای توزیع ارز.قبول. حالا از طرفی با فراهم شدن زیرساخت ها اتفاقی به نفع مردم می افتد. در این روش به افراد برگه ای داده می شود که مدل آن مانند کارت سوخت است. برای 3000 تن به صورت رایگان از آن استفاده کنید. حالا هر چه قیمت جهانی بنزین باشد، مردم خیالشان راحت است که به بنزین فکر کنند. کارت اعتباری اولیه برای کالاها چیزی شبیه به مدل کارت سوخت است.

  صفحه مورد نظر شما یافت نشد.

پورابراهیمی افزود: در کارت اعتباری کالاهای اساسی مقدار مشخصی مرغ، تخم مرغ و گوشت در نظر گرفته شده است که مردم با قیمت شهریور 1400 خریداری می کنند و مازاد آن با نرخ تعرفه تعیین می شود. در این شرایط مردم راحت هستند، یعنی مثل یک کارت سوخت با کارت اعتباری هستند «اجناس اصلی دستشان است.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در توضیح تکمیلی یادآور شد: مجلس در بودجه سال 1401 اختیار تخصیص ارز ترجیحی برای کالاهای اساسی را داد و یا مسیر سال های گذشته را ادامه دهد یا سیاست خود را تغییر دهد. در روش قبلی منابع برای واردات کالا تامین می شد، اما انتظار ما این است که اگر دولت همچنان قصد ادامه روش سال های گذشته را دارد، کالا را به گونه ای در اختیار مردم قرار دهد که قیمت کالا به حداقل برسد.

وی ادامه داد: اگر دولت بخواهد سیاست یارانه ای خود را تغییر دهد به جای واردات ارز به مصرف کننده نهایی می دهد. بنابراین مجلس شورای اسلامی در قانون بودجه سال 1401 دولت را باز گذاشت و چیزی به نام حذف ارز ترجیحی نداریم، اما نحوه تخصیص منابع از ارز ترجیحی یا تغییر می کند یا به روال قبل ادامه می یابد. بر اساس روش اصلاح شده، یارانه تا پایان چرخه مصرف‌کننده نهایی داده می‌شود، بنابراین در قانون به دولت اختیار داده‌ایم، اما از دولت انتظار داریم در صورتی که قصد تغییر رویه را دارد، زیرساخت اجرایی ایجاد کند. یعنی ایجاد کارت های اعتباری برای خرید.

محلول های نان و دارو تمام نقاط کشور را پوشش می دهد

  اعلام قیمت گندم و صنعت

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه هر تصمیمی در مورد نان و دارو شامل تمام نقاط کشور می شود، گفت: نان و دارو دو کالای مهمی است که برای مردم سراسر کشور است و در این مورد تصمیم گرفته می شود. برای دهک های خاص در نظر گرفته نشده است. اما در مورد سایر کالاها مانند مرغ، تخم مرغ، روغن و امثال آن که کالای اساسی مردم است، تصمیم بر اساس قانون بودجه گرفته می شود تا اگر دولت بخواهد یارانه را به پایان سال منتقل کند. چرخه مصرف، یارانه مانند مدل کارت سوخت است، کارت اعتباری تعبیه شده است. باز هم برای بار دوم می خواهم بگویم کارت اعتباری کالاهای اساسی مدلی مانند کارت سوخت است که طبق آن قطعاً سرانه این کالاهای اساسی با قیمت ثابت در شهریور 1400 رعایت می شود و مردم کالاهای اساسی را خریداری می کنند. بر اساس آن تا پایان دوره مالی پرداخت می شود، این قیمت ثابت می ماند و افراد مبلغ مشخصی را به صورت کارت اعتباری در اختیار دارند و می توانند آن را مصرف کنند.

وی در عین حال گفت: دغدغه مجلس شورای اسلامی این است که دولت ابتدا باید خط مشی و روش خود را مشخص کند، یعنی بگوید می خواهد روش قبلی پرداخت ارز ترجیحی را ادامه دهد یا روش جدیدی را دنبال کند. دولت سازی رویکرد جدیدی است، پس تامین زیرساخت ها ضروری است، اقدامی که بانک مرکزی باید انجام شود و کارت اعتباری در اختیار مردم قرار دهد.

پورابراهیمی با یادآوری اینکه دولت دوازدهم اعتقادی به تغییر روش پرداخت ارز ترجیحی نداشت، گفت: مجلس شورای اسلامی با دولت سیزدهم موافقت کرد و اختیار انتخاب ارز ترجیحی را به دولت داد. اکنون دولت باید برنامه ریزی دقیق و شفاف با مردم داشته باشد.» در این صورت مردم آرام می شوند و می دانند که کالاهای اساسی با قیمت تعرفه در اختیار آنها قرار می گیرد و در صورت نیاز به مازاد می توانند آن را به غیر از قیمت خریداری کنند. -قیمت تعرفه ای.که ابتدا باید سیاست دولت مشخص شود و زیرساخت ها فراهم شود.مجلس شورای اسلامی هم باید بداند که چه کسی مسئول اجرای این سیاست است تا نظارت کند.امیدوارم دولت هرچه زودتر این ابهامات را روشن کند.

  با لیست گل محمدی همراه باشید

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: تا زمان تعیین سیاست، سیاست قبلی پرداخت ارز ترجیحی به کالاهای اساسی ادامه خواهد داشت تا مردم نگران تامین کالاهای اساسی نباشند. تاکید می کنیم که دولت باید اطلاع رسانی شفاف کند تا خدای ناکرده دشمنان ما از این کم اطلاعی سوء استفاده نکنند و مردم نگران نباشند.

مجلس چک سفید کالاهای اساسی برای دولت امضا کرد

پورابراهیمی گفت: بانک مرکزی و وزارتخانه ها باید برای اجرای سیاست های جدید وارد میدان شوند. ارز ترجیحی را داده ایم بنابراین در وهله اول باید زیرساخت ها ایجاد شود و مردم مطمئن باشند که اگر زیرساخت ها فراهم نشود، کالاهای اساسی مانند گذشته در اختیار مردم قرار می گیرد. انتظار داریم دولت سیاست و برنامه خود را به مجلس شورای اسلامی و دولت اعلام کند و سپس اجرا کند./ایسنا

دیدگاهتان را بنویسید