به محض اینکه وزیر یا رئیس جمهور شدید به سفر نروید

اصل دیگر این است که سفر را در زمان مناسب انجام دهید. لحظه مناسب به معنای توجه به آب و هوا، اوضاع سیاسی و مواردی از این دست نیست. اگرچه برخی از این موضوعات ممکن است در تعیین زمان سفر موثر و مفید باشد، اما نباید در سطح مسئولان کشوری، رکن اصلی سفرهای خارجی باشد. یعنی یک مقام ارشد به محض اینکه وزیر یا رئیس جمهور شد اجازه سفر نوع دوم به خارج از کشور را ندهد. او باید مدتی برای شناخت جایگاه خود، مدتی برای آشنایی با روابط بین الملل و مدتی برای مطالعه هر کشوری که به آن سفر می کند وقت بگذارد تا روابط بین دو کشور را درک کند و ظرفیت ارزیابی صحیح انواع مبادلات و تعاملات و تصمیم گیری در مورد سفر پس از این همه آماده سازی. چنین سفری قطعا بدون حاشیه و با موفقیت و دستاوردهایی همراه خواهد بود.

اصل سوم ارزیابی موقعیت کشور مقصد، تمایل کارکنان آن و پیامدهای سفر به آن کشور است. این اندازه گیری اگر با تجربه دقیق انجام شود، می تواند برای یک سفر موفق موثر باشد و از بدون حاشیه بودن آن اطمینان حاصل کند.
و اصل چهارم بررسی امکان تحقق اهداف واقعی کشور از سفرهای خارجی به ویژه در سطح مقامات ارشد است. این فرصت در صورتی که به درستی و با دقت مطالعه شود و مانع شور و شوق سفر تا سفر نشود و با مسائلی مانند دسترسی به ابزار تبلیغاتی همراه نباشد، می تواند یک سفر خارج از کشور را موفق و به دستاوردهای خاصی برساند. . در غیر این صورت سفر به خارج از کشور نه تنها سودی به همراه نخواهد داشت، بلکه ممکن است برای کشور و خود کارکنانی که چنین سفرهایی را انجام می دهند مضر باشد و با حواشی زیادی همراه باشد.
علیرغم برخی از چهار اصل که بیان کردیم، شکی نیست که سفر رئیس جمهور به مسکو بسیار زود هنگام بود (اصل دوم). تنها 5 ماه پس از تصدی ریاست، برای فردی که تجربه اجرایی ندارد، زمان کافی برای رسیدن به موقعیت مناسب برای یک سفر مهم سطح دوم به خارج از کشور وجود ندارد. می توان انتظار داشت که این اخطار بدون هیچ لطفی مورد توجه دولت سیزدهم برای تصمیم گیری در مورد سفرهای بعدی قرار گیرد و مدیران ما فکر نکنند که سفر بی دلیل می تواند برای کشور مفید باشد.

  سامانه بازرگام تا عید نوروز برای تمامی استان ها فعال می شود

دیدگاهتان را بنویسید